Domů     Historie pizzy: Peršané ji pečou na vlastních štítech!
Historie pizzy: Peršané ji pečou na vlastních štítech!
23.12.2015

Kdo by ji neznal. Krásku s omamnou vůní, kterou milují, obdivují a uctívají miliony vděčných strávníků po celém světě. Už při pouhém vyslovení jejího jména mají slinné žlázy mnohých z nás problém se sebeovládáním. Ve světě gastronomie má své neotřesitelné místo…

Málokterý jídelní lístek se bez ní obejde. V podobě kruhového plátu z chlebového těsta v sobě zrcadlí nepřeberné panoptikum podob, chutí a přísad. Kde se vzala a co předurčilo pizzu k tomu, aby se stala jedním z nejžádanějších pokrmů současného světa?

Jedlé talíře

Na počátku všeho je placka či jakýsi prostý plochý koláč, který už několik tisíc let před startem našeho letopočtu vyrábějí staří Egypťané rozemletím obilí a jeho následným smísením s vodou.

Na takřka totožném pokrmu si pochutnávají i Etruskové, kteří obývají od 8. století př. n. l. krajinu dnešního Toskánska. Ti své tenké placaté bochníky kynutého těsta pečou na rozpálených kamenech rozmístěných kolem ohnišť.

Hotový výtvor jim pak slouží jako „jedlý talíř“, který obkládají všehochutí tehdy dostupných surovin. A jelikož jsou Etruskové zdatní obchodníci a čile kšeftují zejména s Řeky, dostávají se „jedlé talíře“ jednoho dne i na jejich stůl.

Vynalézaví potomci boha Dia si však jejich přípravu přizpůsobují k obrazu svému – čerstvě vytahanou placku obloží dobrotami ještě před pečením a první prototyp pizzy je na světě.

Jeho opojná vůně následně neunikne pozornosti římských dobyvatelů, kteří při svém tažení Řeckem rychle přijímají zaběhlou technologii za svou. Říkají jí picea (pecen nebo také něco pečeného). Nejsou však jediní, kdo se ve vývoji pizzy angažují.

Dobrota ze štítu

Podle písemných záznamů z 6. století př. n. l. si vojáci perského velkokrále Daria Velikého (kolem 550–486 př. n.

l.) zpříjemňovali volné chvíle v průběhu bitvy u Attiky chlebovými plackami, které pekli na horkých kamenech nebo na svých vlastních rozpálených štítech, a potírali sýrem, olejem a datlemi.

Teprve o 300 let později píše Marcus Porcius Cato (234–149 př. n. l.), spisovatel, politik, voják a autor prvních děl o dějinách Říma, o plochých kolech těsta, potřených olivovým olejem, bylinkami a medem, připravených na žhavých kamenech.

Jen pár let před zrodem našeho letopočtu vypráví ve svém eposu Aeneis o chlebových plackách potřených lesním ovocem i snad nejslavnější římský básník Publius Vergilius Maro (70–19 př. n. l.).

Na událost, která bude později gurmány a gurmety z celého světa prezentována jako zásadní zlom v jejím vývoji, si však pizza musí ještě nějaké to století počkat.

Budiž pizza!

Píše se rok 1522. Papežem je zvolen Adrian Florisz Dedel, který obratem přijme jméno Hadrián VI. (1459–1523).

Španělé v bitvě u Bicocca odrážejí pokus švýcarsko-francouzské koalice o dobytí Milána a ze vzdálených končin Nového světa (z Peru) jsou do Evropy poprvé dovezena rajčata.

Obyvatelé starého kontinentu však k těm divným červeným jablkům zpočátku moc velkou důvěru nemají, považují je za jedovatá, vyhýbají se jim obloukem a pěstují je jen pro dekoraci.

A to až do chvíle, než si chudí a pravděpodobně velmi hladoví neapolští rolníci navzdory hrozbě smrti jednoho dne natřou čerstvě uhnětenou placku rajčatovou pastou a strčí do pece.

Onen okamžik se ukáže jako jeden z nejzásadnějších v historii italské gastronomie. K úžasu svého okolí se nejenže neotráví, ale výsledný výtvor bezpečně utiší jejich kručící žaludky před další úmornou prací.

Recept pošlou dál a zanedlouho už si na něm pochutnává celé město. A pak už to jde jako po másle. V roce 1738 vzniká v Neapoli první pizzerie na světě.

Dostane jméno Port’Alba a nejprve jde o podomní stánek v centru města pro hladové chodce, který je v roce 1830 nahrazen kamennou restaurací. Mimochodem, stojí tam dodnes.

V té době si také na pizzu, původně rozšířenou hlavně mezi chudinou, začínají brousit své mlsné jazýčky i příslušníci bohatších vrstev.

Jméno po královně

Devatenácté století pak přinese pizze ještě jeden triumf. V roce 1889 přijíždí do Neapole v doprovodu své manželky, královny Markéty Savojské (1851–1926), italský král Umberto I. (1844–1900).

V té době působí ve městě pekař jménem Raffaele Esposito, který jako projevení úcty majestátu pošle vladaři vlastnoručně vyrobenou pizzu v barvách italské trikolory.

Sytě červenou symbolizovala rajčata, bílou barvu dodala mozzarella a zelená se z kruhového plátu těsta smála v podobě lístků bazalky.

Král, ale především jeho žena jsou podobou i chutí Espositova díla nadšeni a v děkovném dopise, který je dodnes k vidění na zdi pizzerie Brandi, vyjádří obdiv nad jeho uměním. Pekař na oplátku nazve pokrm na počest královny jejím jménem (Markéta = Margherita).

Dá tak vzniknout nejpopulárnější pizze na světě. V roce 1905 pak své dveře hladovým Američanům otevře i první pizzerie ve Spojených státech. Z USA se posléze popularita pizzy přenáší zpět do Evropy.

V 70. letech už není na území západní Evropy jediné město, ve kterém by pizzerie chyběla.

Foto: en.wikpedia.org, commons.wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,