„Co to je?“ ptá se jeden voják druhého, když si prohlíží oblečení, které zrovna nafasoval. „Svetr, nevidíš?,“ odsekne mu druhý. „Máme to nosit z příkazu velitele. Alespoň nám nebude zima,“ dodá spokojeně a zasune ruce do rukávů teplé pleteniny.
Dějiny svetru se začínají psát ve starověké Číně a Mezopotámii. Už tehdy se pletou první oděvy, které se docela podobají dnešním svetrům. Na počátku našeho letopočtu se pak svetry objevují v Řecku a Římě.
Nová móda boduje
Přibližně v polovině 19. století pak začínají lidé nosit tzv. kardigany. Jde o druh svetru, který se nenatahuje přes hlavu, ale má otevřenou přední stranu. Buď se zapíná na knoflíky, nebo může být úplně volný. Přichází nová móda.
Obleče své bojovníky
Za velkou popularitou svetru stojí Brit James Brudenell (1797–1868) sedmý hrabě z Cardiganu a velitel britských jednotek z krymské války (v letech 1853–1856). Právě po něm získává tento oděv své jméno.
Hrabě nosí rozepínací svetr i za války a nechává jím vybavit také svoje vojáky, protože je velmi praktický.
O popularitu se postarají vojáci
Když krymská válka skončí a vojáci se rozprchnou domů, postarají se o to, že se svetr rozšíří mezi další lidi. Muži ho pak ve 20. století začínají nosit pod oblek jako praktičtější a hřejivější variantu vesty.