Skip to content

Nebezpečná příroda: Co způsobila kolize zvířátek s velkou vědou?

Odhalování tajů vesmíru pomocí nejmodernějších technologií dá hodně velkou fušku. Na jednom obřím přístroji se mohou podílet až stovky špičkových vědců. Přesto stačí jedno malé chlupaté zvíře a ve vteřině jsou všichni bezradní!

Jedna z nevětších technických vymožeností moderní vědy, Velký hadronový urychlovač LHC (Large Hadron Collider), stojí v podzemí na hranici Francie a Švýcarska. LHC má velmi náročné úkoly. Jeho výsledky měření otvírají nové možnosti v oblasti výzkumu a odhalují neznámé stránky vesmíru.

Letos v dubnu ho ale zasáhne výpadek elektřiny a přístroj náhle „klekne“.

Lasička na dobrodružství v LHC doplatí životem.
Lasička na dobrodružství v LHC doplatí životem.

Potrpí si na dráty

Odborníci přijdou na to, že za vším stojí nenápadná lasička: nezbedné zvířátko se prokouše do jednoho z transformátorů a způsobí zkrat. Na šokující dobrodružství doplatí životem. Poškození si vyžádá několikadenní opravy.

„Ačkoliv není jasné, proč se někteří malí savci prokousávají elektrickým vedením, rozhodně to není neobvyklé,“ tvrdí Roland Kays, vedoucí Výzkumné laboratoře v Severní Karolíně. Podle něj se lasičky často prokousávají do elektrických drátů v autech.

02_Mark II
Počítač Harvard Mark II.

Slavná můra v muzeu

Tento případ není rozhodně prvním, kdy se zvířátko utkalo s velkou technikou. V roce 1947 se podaří můře zastavit americký obří výzkumný počítač Harvard Mark II. Servisním inženýrům trvá hodně dlouho, než přijdou na to, že její mrtvolka je zachycená v jednom elektromagnetickém relé.

Pořídí o tom záznam do technického deníku počítače. Deník i proslavená můra dnes zdobí sbírky Národního muzea americké historie ve Washingtonu.

A legendary bug: In 1947, a physical malfunction in the Mark II computer was traced back to a moth stuck in one of the relays. Grace Hopper taped it to the operations logbook with the annotation
Legendární mrtvolka můry je dnes v Národním muzeu americké historie.

Netopýr-astronaut

V roce 2009 se dostane do hlavních titulků médií netopýr-astronaut. Vyletí do vesmíru bez zpáteční letenky přitisknutý na raketoplán Discovery. Kamery startovacího komplexu ve Vesmírném středisku JFK na Floridě zachytí nebohé zvířátko krátce před startem raketoplánu.

Má zřejmě zlomené křídlo. a proto se kosmické lodě drží jak klíště i po jejím vypuštění do vesmíru.

This free tail bat was hanging on to space shuttle Discovery as the countdown proceeded. Credit: NASA
Netopýr-astronaut přilepený na raketoplánu Discovery před jeho startem.

Bíle maskovaní lupiči

V roce 2006 napadne podivná cháska Tevatron, nejvýkonnější americký urychlovač, umístěný v Illinois. Zpráva z 30. května hlásí:„Pracovníci ostrahy museli odrazit útok mývalů“. Krátce po půlnoci se několik „bíle maskovaných“ narušitelů pokusí proniknout na území oddělení vedení, ale personál je vytlačí ven.

„Při srážkách nedošlo k žádnému zranění ostrahy ani zranění nebo zatčení mývalů,“ doplňuje zpráva.

Foto: Smithsonian Archives Center, Wikimedia Commons, Shutterstock.com, NASA
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články