Domů     Prahu v době švédského vpádu bránil dvoumetrový obr
Prahu v době švédského vpádu bránil dvoumetrový obr

Švédové si chtějí ještě z posledních sil přihřát svoji polívčičku při mírových jednáních na sklonku třicetileté války (1618–1648), která právě probíhají v německém Münsteru a Osnabrücku, a tak 25. června 1648 zaútočí na Prahu.

Rádi by si alespoň trochu vylepšili svoji pozici při měření sil za jednacím stolem proti rakouskému císaři Ferdinandovi III. (1608–1657). Kromě toho si chtějí nahrabat ještě nějakou válečnou kořist.

Švédům, vlastně z velké části německým žoldnéřům působícím ve švédských službách, se podaří proniknout na Pohořelec, kde otevřou Strahovskou bránu a přes ni v poklidu obsadí Hradčany a Malou Stranu. Tady právě teče alkohol proudem.

Slaví se totiž sňatek císaře s mladičkou, sotva 16letou arcivévodkyní Marií Leopoldinou Tyrolskou (1632–1649). Přiopilí aristokraté sotva vnímají, co se kolem nich děje.

Když do paláců vtrhnou švédské jednotky, překvapení urození pánové se vojákům nijak zvlášť nebrání. „Že by ti jejich exulanti opravdu nelhali?“ honí se hlavou některým velitelům, když prakticky nenarážejí na odpor.

Výjev z dobývání Prahy Švédy. FOTO: author: Schleder, Johann Georg/Creative Commons/Public Domain
Výjev z dobývání Prahy Švédy. FOTO: author: Schleder, Johann Georg/Creative Commons/Public Domain

Útěk na lodičce

„Půjdu s vámi. A budu s vámi pít,“ vykřikne vesele jakýsi hrabě, když vidí švédské jednotky ve svém pražském paláci. Notně se mu plete jazyk zmožený vínem. Vojáci mají radost. Za zajaté šlechtice a duchovní jistě dostanou tučné výkupné.

Zvěst o tom, že jednotky generála Hanse Christoffa von Königsmarcka (1600–1663) pronikly do Prahy se ale rychle šíří. I když Švédové získávají levý břeh města bez většího odporu, na pravý už jim síly nestačí.

Vojenský velitel Prahy, hrabě Rudolf Colloredo-Waldsee (1585–1657), naštěstí není opilý a neváhá ani vteřinu. Pod rouškou tmy se mu podaří uprchnout ze svého malostranského paláce, na malé lodičce přeplout řeku Vltavu a přistát na Starém Městě.

„Švédové jsou tady, musíme se bránit,“ začíná horečně organizovat odpor. Nemůže si však moc vyskakovat. I po příchodu posil jeho jednotky čítají sotva 3000 císařských vojáků.

Švédský útok na Horskou bránu v Praze. FOTO: Hugo Schüllinger/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Švédský útok na Horskou bránu v Praze. FOTO: Hugo Schüllinger/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Velká motivace

Hrabě proto spoléhá především na dobrovolnické sbory měšťanů. Velkou sílu mají i vysokoškolští studenti. Jejich akademická legie prokázala svoje schopnosti už před devíti lety během obležení Prahy Švédem Johanem Banérem (1596–1641).

Teď se vrhá do boje pod praporem s českým lvem na jedné a obrázkem Panny Marie na druhé straně. Věří, že katolická ikona obránce ochrání.

Staroměstské milice vede strážmistr Mikuláš Turek, novoměstské strážmistr a císařský rychtář Václav Augustin Kavka. „Musíme vzít obranu města do vlastních rukou,“ kladou oba muži dobrovolníkům na srdce.

Oddílům milice nechybí odhodlání. „Její muži měli podstatnou motivaci:

Nebojovali za velké ideály, bránili své město proti nepříteli, který by v jeho ulicích opět loupil a vraždil,“ vysvětluje současný historik Václav Ledvinka, proč se bránili tak urputně.

Největší nebezpečí pro Pražany ale nakonec nepřichází od oddílů generála Königsmarcka, které město ostřelují.

Mnohem více škod napáchá armáda švédského maršála Arvida Wittenberga (1606–1657), jenž 30. července 1648 uzavírá kruh obléhatelů kolem města.

Ostřelování děly potom střídají útoky směřující na novoměstské hradby a opevnění Staroměstské mostecké věže. Pražané mají ale štěstí. Wittenberg obléhání přerušuje. „Rychle doplnit zásoby a spravit poničené opevnění,“ letí zpráva na Starém a Novém Městě.

Socha studenta obhájce. FOTO: Enfo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Socha studenta obhájce. FOTO: Enfo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Brání se lékař i malíř

Každý, kdo může, přikládá ruku k dílu.

U Staroměstské mostecké věže tehdy zdatně pomáhá třeba historik a jezuita Bohuslav Balbín (1621–1688), univerzitní profesor a lékař Jan Marcus Marci (1595–1667) nebo malíř Karel Škréta (1610–1674), mimochodem sám původem protestant, jenž později konvertoval ke katolictví, aby se mohl vrátit do Čech.

Když v polovině října 1648 znovu vrcholí švédské útoky, k obráncům se přidává i oddíl duchovních a pražští Židé nastupují k oddílům hasičů. Naposledy se útočí 25. října 1648, v den podpisu Vestfálského míru.

Obléhání končí o týden později.  Největším obráncem Prahy se podle dobových svědectví stává v roce 1648 jezuita Jiří Plachý (asi 1606–1664).

Velitel studentské legie měří téměř dva metry (podle dobových svědectví přesně 194 cm) a i proto je jednou z nejvýraznějších postav dobrovolnických jednotek.  Přezdívá se mu „dlouhý páter“. „Je to čaroděj,“ šeptají si o něm Švédové.

Plachý se totiž jako by zázrakem dokáže vyhnout jejich kulím. Kolují o něm legendy a připisují se mu také cizí zásluhy. Není sice velitelem legie – tím se stává Juan Arriaga, ale nikdy nechybí v místech nejhorších bojů.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Petri Krohn/Creative Commons/ CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Historie
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Historie
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
reklama
svět zločinu
Kruté týrání dítěte: Rodiče znetvořili svého syna elektrickými kabely
V červenci 2017 je v městečku Darlington v Jižní Karolíně zatčen James Charlie Harkins (42) a jeho partnerka Ida Gregg (22) za brutální týrání jejich malého syna. Rodiče ho bili elektrickými kabely a dalšími předměty, čímž mu způsobili trvalé poškození. Policie však už v květnu prohlížela jejich dům, ale žádné důkazy týrání tehdy nenašla. Případ […]
Rodiny bankovních úředníků jako rukojmí!
Deštivý nedělní večer. Na dveře domu bankovního úředníka Chrise Warda (*1982) zabuší policisté. „Co se děje,“ vykoukne Ward ze dveří. Není gangster ani podvodník, uniformovaných mužů se nebojí. Ale měl by. Protože na něj vzápětí míří zbraň. „Chcete ještě někdy vidět svou rodinu živou? Tak nás teď budete na slovo poslouchat.“ Nasednou do automobilu a […]
Muž posedlý Pánem prstenů zabíjí: Vraždu stařenky si dá k narozeninám!
Táborským lesoparkem prochází na podzim 2015 dosti nesourodá dvojice. Sedmadvacetiletý mladík podepírá starší ženu. Chvílemi se zastavuje a podlamují se jí nohy. Ale on jde neoblomně dál, směrem ke Švehlovu mostu přes Lužnici. Tam však nedorazí. Žena se hroutí a zůstává bezvládně ležet. Do pražského bytu paní Jany Ch. (61) se nastěhuje Martin F. (27) […]
Hrůzné týrání: Matka v alkoholovém opojení ukousne své dceři ret
V září 2015 v ruském městě Revda napadne Ludmila Spesivcevová (38) svou postiženou dceru Katyu a ukousne jí část rtu. Opilá matka nechá dítě čtyři dny bez lékařské pomoci, což vede ke zhoršení zranění. Případ odhalí závažné nedostatky v péči a přístupu k rodinám s postiženými dětmi. Ludmila je nakonec odsouzena na 4 roky v […]
svět zločinu
Chladnokrevná vražda matky: Vrah se vymlouvá na tmu
V listopadu 2013 došlo ve Štarnově k chladnokrevné vraždě 80leté ženy, kterou zabil její syn Leopold Ťuka. Ten se před soudem obhajuje tím, že ve tmě nemohl mířit a zbraň použil omylem. Vztahy v rodině však byly dlouhodobě napjaté, což dosvědčují svědci incidentu. Soud ho uznává vinným z vraždy a nedovoleného ozbrojování a uděluje mu […]
Sexuální predátoři loví ve smečce
Dívka cítí, že jí srdce buší až v krku. Pokusí se křičet o pomoc. Čísi zpocená dlaň jí překryje ústa. Další ji chytí za stehno. Marně se snaží odrážet chtivé ruce násilníků. Rojí se kolem ní jako hejno agresivních sršní. Hrubě z ní strhávají oblečení. To nejhorší má ale teprve přijít. Znásilnění patří mezi vůbec […]
Trojice podnikavců rozjíždí marihuanový byznys
Rostliny s podivnými „javorovými“ listy si se zálibou prohlíží trojice mužů. Je to jejich chlouba. Brzy je sklidí, usuší a prodají. Mají na to přece plán! Podle něj vydělají miliony korun a budou bohatí. Ale nedávají si pozor na podezřívavé oči sousedů, které vidí všechno. Před soudem v Hradci Králové stane v září 2018 tříčlenný gang. Všichni […]
Satanismus v Peru: Děti zmasakrovaly vlastní matku
Tři sourozenci z Peru se dopustili nepochopitelného zločinu. Pod vlivem satanistických rituálů zavraždili svou vlastní matku a její tělo znetvořili. Podle jejich výpovědi je k činu navedl hlas z nebes. Sourozenci vykuchají stařenku společně Jedné noci, když se převrací v posteli, slyší hlas jako ze záhrobí: „Ty jsi vyvolená, je to tvoje povinnost.“ Přisvědčí na znamení […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz