Domů     Prahu v době švédského vpádu bránil dvoumetrový obr
Prahu v době švédského vpádu bránil dvoumetrový obr

Švédové si chtějí ještě z posledních sil přihřát svoji polívčičku při mírových jednáních na sklonku třicetileté války (1618–1648), která právě probíhají v německém Münsteru a Osnabrücku, a tak 25. června 1648 zaútočí na Prahu.

Rádi by si alespoň trochu vylepšili svoji pozici při měření sil za jednacím stolem proti rakouskému císaři Ferdinandovi III. (1608–1657). Kromě toho si chtějí nahrabat ještě nějakou válečnou kořist.

Švédům, vlastně z velké části německým žoldnéřům působícím ve švédských službách, se podaří proniknout na Pohořelec, kde otevřou Strahovskou bránu a přes ni v poklidu obsadí Hradčany a Malou Stranu. Tady právě teče alkohol proudem.

Slaví se totiž sňatek císaře s mladičkou, sotva 16letou arcivévodkyní Marií Leopoldinou Tyrolskou (1632–1649). Přiopilí aristokraté sotva vnímají, co se kolem nich děje.

Když do paláců vtrhnou švédské jednotky, překvapení urození pánové se vojákům nijak zvlášť nebrání. „Že by ti jejich exulanti opravdu nelhali?“ honí se hlavou některým velitelům, když prakticky nenarážejí na odpor.

Výjev z dobývání Prahy Švédy. FOTO: author: Schleder, Johann Georg/Creative Commons/Public Domain
Výjev z dobývání Prahy Švédy. FOTO: author: Schleder, Johann Georg/Creative Commons/Public Domain

Útěk na lodičce

„Půjdu s vámi. A budu s vámi pít,“ vykřikne vesele jakýsi hrabě, když vidí švédské jednotky ve svém pražském paláci. Notně se mu plete jazyk zmožený vínem. Vojáci mají radost. Za zajaté šlechtice a duchovní jistě dostanou tučné výkupné.

Zvěst o tom, že jednotky generála Hanse Christoffa von Königsmarcka (1600–1663) pronikly do Prahy se ale rychle šíří. I když Švédové získávají levý břeh města bez většího odporu, na pravý už jim síly nestačí.

Vojenský velitel Prahy, hrabě Rudolf Colloredo-Waldsee (1585–1657), naštěstí není opilý a neváhá ani vteřinu. Pod rouškou tmy se mu podaří uprchnout ze svého malostranského paláce, na malé lodičce přeplout řeku Vltavu a přistát na Starém Městě.

„Švédové jsou tady, musíme se bránit,“ začíná horečně organizovat odpor. Nemůže si však moc vyskakovat. I po příchodu posil jeho jednotky čítají sotva 3000 císařských vojáků.

Švédský útok na Horskou bránu v Praze. FOTO: Hugo Schüllinger/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Švédský útok na Horskou bránu v Praze. FOTO: Hugo Schüllinger/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Velká motivace

Hrabě proto spoléhá především na dobrovolnické sbory měšťanů. Velkou sílu mají i vysokoškolští studenti. Jejich akademická legie prokázala svoje schopnosti už před devíti lety během obležení Prahy Švédem Johanem Banérem (1596–1641).

Teď se vrhá do boje pod praporem s českým lvem na jedné a obrázkem Panny Marie na druhé straně. Věří, že katolická ikona obránce ochrání.

Staroměstské milice vede strážmistr Mikuláš Turek, novoměstské strážmistr a císařský rychtář Václav Augustin Kavka. „Musíme vzít obranu města do vlastních rukou,“ kladou oba muži dobrovolníkům na srdce.

Oddílům milice nechybí odhodlání. „Její muži měli podstatnou motivaci:

Nebojovali za velké ideály, bránili své město proti nepříteli, který by v jeho ulicích opět loupil a vraždil,“ vysvětluje současný historik Václav Ledvinka, proč se bránili tak urputně.

Největší nebezpečí pro Pražany ale nakonec nepřichází od oddílů generála Königsmarcka, které město ostřelují.

Mnohem více škod napáchá armáda švédského maršála Arvida Wittenberga (1606–1657), jenž 30. července 1648 uzavírá kruh obléhatelů kolem města.

Ostřelování děly potom střídají útoky směřující na novoměstské hradby a opevnění Staroměstské mostecké věže. Pražané mají ale štěstí. Wittenberg obléhání přerušuje. „Rychle doplnit zásoby a spravit poničené opevnění,“ letí zpráva na Starém a Novém Městě.

Socha studenta obhájce. FOTO: Enfo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Socha studenta obhájce. FOTO: Enfo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Brání se lékař i malíř

Každý, kdo může, přikládá ruku k dílu.

U Staroměstské mostecké věže tehdy zdatně pomáhá třeba historik a jezuita Bohuslav Balbín (1621–1688), univerzitní profesor a lékař Jan Marcus Marci (1595–1667) nebo malíř Karel Škréta (1610–1674), mimochodem sám původem protestant, jenž později konvertoval ke katolictví, aby se mohl vrátit do Čech.

Když v polovině října 1648 znovu vrcholí švédské útoky, k obráncům se přidává i oddíl duchovních a pražští Židé nastupují k oddílům hasičů. Naposledy se útočí 25. října 1648, v den podpisu Vestfálského míru.

Obléhání končí o týden později.  Největším obráncem Prahy se podle dobových svědectví stává v roce 1648 jezuita Jiří Plachý (asi 1606–1664).

Velitel studentské legie měří téměř dva metry (podle dobových svědectví přesně 194 cm) a i proto je jednou z nejvýraznějších postav dobrovolnických jednotek.  Přezdívá se mu „dlouhý páter“. „Je to čaroděj,“ šeptají si o něm Švédové.

Plachý se totiž jako by zázrakem dokáže vyhnout jejich kulím. Kolují o něm legendy a připisují se mu také cizí zásluhy. Není sice velitelem legie – tím se stává Juan Arriaga, ale nikdy nechybí v místech nejhorších bojů.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Petri Krohn/Creative Commons/ CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h