Domů     „Jack Svlékač“: Londýnský sériový vrah, kterého nikdy nenašli
„Jack Svlékač“: Londýnský sériový vrah, kterého nikdy nenašli
23.1.2024

Londýn 60. let minulého století známe jako baštu rockové hudby, bujícího mládí a všeobecného uvolnění. Zlatá šedesátá léta ale mají svou temnou skvrnu – sérii hrůzných vražd mladých žen.

Případ se až příliš podobal příběhu o Jacku Rozparovači, a tak pachatel dostal přezdívku Jack Svlékač. A také nebyl nikdy dopaden.

Jack Rozparovač v originále Jack the Ripper byl inspirací k přezdívce novodobého vraha prostitutek. Začalo se mu přezdívat Jack Svlékač v originále Jack the Stripper. FOTO: pxfuel
Jack Rozparovač v originále Jack the Ripper byl inspirací k přezdívce novodobého vraha prostitutek. Začalo se mu přezdívat Jack Svlékač v originále Jack the Stripper. FOTO: pxfuel

Bylo brzké ráno 17. června 1959. Měla to být rutinní policejní pochůzka v zanedbaném parku Dukes Meadows. Strážníky ale čekal šok. Ve vysoké trávě vedle pěšiny na břehu Temže našli tělo mladé ženy v modro-bíle pruhovaných šatech.

Seděla na zemi, opřená o kmen vrby, s levou rukou přes klín a roztrženými šaty, které jí odhalovaly hruď. Zbytek věcí chyběl. Vrah ji zřejmě uškrtil a na místo dovezl a naaranžoval.

Zjistilo se, že tělo patřilo jednadvacetileté Elizabeth Figgové. Svědkové prý poblíž místa v noci viděli světla auta. Žádnou další stopu ale vyšetřovatelé nenašli a po čase záležitost uložili k ledu.

To ještě nevěděli, že jednou obětí to neskončí a že půjde o jeden z největších případů sériových vražd v britské historii.

Na skládce a bez důkazů

Pak se čtyři roky nestalo nic. Klid před bouří, dalo by se říct. Trval do listopadu 1963, kdy se na skládce nedaleko od místa nálezu první mrtvoly našlo další tělo.

Ostatky mladé Velšanky Gwynneth Rees objevili pracovníci při přehrabování odpadu. Byla uškrcena a až na jedinou punčochu byla úplně nahá.

Mladá matka, která pracovala v místní Baťově továrně a příležitostně si přivydělávala prostitucí, byla naposledy viděna před několika týdny. Ani v jejím případě vyšetřování nikam nevedlo a policie si obě vraždy zatím ani nespojovala.

A protože obětmi byly prostitutky, nedávala si s případy zas tak moc práce. Všechno se ale mělo brzy změnit.

Gwyneth Rees měla tu nevýhodu, že si přivydělávala prostitucí. Stala se tak objektem šíleného maniaka a policie její vraždě zřejmě nevěnovala takovou pozornost, jakou měla. FOTO: Getty Images
Gwyneth Rees měla tu nevýhodu, že si přivydělávala prostitucí. Stala se tak objektem šíleného maniaka a policie její vraždě zřejmě nevěnovala takovou pozornost, jakou měla. FOTO: Getty Images

Těla na břehu Temže

V únoru 1964 našli veslaři v řece mrtvou Hannah Tailfordovou. Měla jen punčochy a do úst jí vrah nacpal její vlastní spodní prádlo.

O dva měsíce později byla nalezena mrtvá Irene Lockwoodová – objevili ji v rákosí u břehu a kolemjdoucí si ji nejdřív spletl s krejčovskou figurínou. Teprve tehdy policii došlo, že má tu čest se sériovým vrahem.

Média mu začala přezdívat Jack the Stripper, tedy Jack Svlékač. Jeho rukopis byl pořád stejný – vybíral si drobné ženy z londýnského podsvětí, které se protloukaly, jak se dalo. Uškrtil je, vybil jim zuby, svlékl je a pohodil u řeky. A nenechával za sebou stopy.

Je vrahem lakýrník?

První vodítko policisté našli až u páté vraždy. Helen Barthelemyová byla bohémka a volnomyšlenkářka, která měla plno přátel a opletačky se zákonem. Její ostatky maniak odnesl do prašné uličky mezi vysokými ploty.

Vyšetřovatelé si konečně všimli něčeho nového – částeček autolaku na těle zavražděné. Usoudili, že vrah těla přechovává v některé z místních dílen, kde nejspíš pracuje. Hrůzná série ale zdaleka nekončila.

Nepomohlo ani rozsáhlé hlídkování na břehu Temže, agentky v přestrojení ani výzvy policie případným svědkům.

Mrtvé tělo Helen Barthelemyové vneslo do případu alespoň nějaké stopy, kterých se vyšetřovatelé mohli chytit. FOTO: Blackpool Gazette/Creative Commons/Fair Use
Mrtvé tělo Helen Barthelemyové vneslo do případu alespoň nějaké stopy, kterých se vyšetřovatelé mohli chytit. FOTO: Blackpool Gazette/Creative Commons/Fair Use

Výsměch policistům

Další tělo, patřící Mary Flemingové, se našlo naaranžované v pečlivě hlídané oblasti. Chtěl tím zabiják ukázat, že se nebojí? Sexuální pracovnice ze strachu začaly chodit ve dvojicích, ale i to bylo marné.

Na podzim zmizela jednadvacetiletá Frances Brownová – večer předtím se musely s kolegyní rozdělit. Nebylo nic platné, že si spolupracovnice pečlivě prohlédla auto, kam Frances nastupovala, i řidiče.

O měsíc později se potvrdilo, že došlo k nejhoršímu. Poslední obětí byla Irka Bridget O’Harová. Tu našli začátkem roku 1965 v průmyslovém areálu Heron Trading Estate. I její tělo na sobě mělo barvu.

Tentýž lak objevili detektivové v jedné z budov průmyslového komplexu. Že by konečně měli aspoň vrahův úkryt?

Čtyřdenní Johnny

Policie teď zvolila nejsilnější kalibr – přidělila případ vrchnímu vyšetřovateli Johnu Du Rosovi. Ten si díky rychlosti, jakou případy řešil, v minulosti vysloužil přezdívku Čtyřdenní Johnny.

Poslal do ulic armády policistů a nechal vykonat stovky domovních prohlídek. Policisté kontrolovali projíždějící auta a vyslýchali tisíce lidí včetně všech zaměstnanců areálu Heron Trading Estate.

Du Rose pravidelně ohlašoval, že se okruh podezřelých významně zužuje. Nikdy ale nikoho neobvinil. Vraždění po jeho zátahu přestalo tak, jak začalo. A postupem času vraždy prostitutek pomalu přestávaly zajímat jak veřejnost, tak policii. Případ, který děsil Londýn, časem vyšuměl bez rozuzlení.

Jediné, co policisté mají, je identikit pachatele sestavený na základě výpovědí různých svědků. Kdo to ale je? Jméno zůstává neznámé. FOTO: Metropolitan Police/Creative Commons/Fair use
Jediné, co policisté mají, je identikit pachatele sestavený na základě výpovědí různých svědků. Kdo to ale je? Jméno zůstává neznámé. FOTO: Metropolitan Police/Creative Commons/Fair use

Prostor pro mýty

Kdo tedy má životy mladých žen na svědomí? Otevřený konec se stal živnou půdou pro nejrůznější spekulace. Du Rose se po několika letech nechal slyšet, že vrahovu totožnost zná.

Mělo jít o jistého Mungo Irelanda, otce od rodiny, který v průmyslovém komplexu pracoval jako hlídač. Když se prý blížilo jeho zatčení, spáchal sebevraždu a v dopise své ženě napsal, že „už to nemůže vydržet“.

Je tu však jedno velké ale – v době některých úmrtí byl doma ve Skotsku. Podle jiné teorie byl pachatelem boxer Freddie Mills, který byl zapletený do organizovaného zločinu.

Podezřívala ho tehdy většina londýnského podsvětí a byl zastřelen v témže roce, kdy vraždy ustaly. O jeho vině ale chybí jakékoli důkazy.

Zrůda z Walesu

Nejnovějším podezřelým je Harold Jones, který ve dvacátých letech ještě jako patnáctiletý brutálně zabil dvě holčičky ze sousedství. Byl odsouzen na doživotí, ale později ho pustili, i když svých činů nikdy nelitoval.

Nějaký čas strávil v armádě a pak v tichosti žil rodinným životem v téže londýnské čtvrti, kde se odehrávalo vraždění. Policie si případy nikdy nespojila. Mohl být Jackem Svlékačem právě on?

S jistotou se to nedozvíme, protože Jones v sedmdesátých letech podlehl rakovině.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Svět zločinu
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako […]
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Svět zločinu
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
zajímavosti
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec