Skip to content
reklama

Praha 1483: Masakr odstartovaly týnské zvony

Kališníci se bojí, že ztratí vliv na pražských radnicích, a proto 24. září 1483 provedou převrat na Starém a Novém městě a Malé Straně. Krvavým masakrem a vyhozením purkmistra a pěti konšelů z oken radničních budov chtějí zabránit tomu, aby se na radnice vrátily poměry z předhusitských dob.

Král Vladislav Jagellonský (1456–1516) chce od počátku své vlády v roce 1471 dostat české země zpátky do lůna římskokatolické církve. Daří se mu zmírnit tvrdou politiku Říma vůči kacířské zemi. Papež Sixtus IV. (1414–1484) je vůči Čechům smířlivější.

Čeští katolíci proto také začínají být mnohem aktivnější. To pochopitelně budí nevoli u kališníků. Napětí mezi náboženskými směry roste a udržet rovnováhu je těžké. Kališnická města v letech 1478–1482 na sněmech rokují o tom, jak se k nové situaci postavit.

Nejsilnější rozpory mezi oběma stranami vznikají v Praze.

Vladislav Jagellonský by rád, aby Češi byli dobrými katolíky. FOTO: Mistr litoměřického oltáře/Creative Commons/Public domain

Zabydlení ve funkcích

Městští radní mají svoje funkce prakticky napořád. Když už se do městské rady dostanou, často tam vydrží až do své smrti. Navíc „nezřídka dosahovali takového mocenského postavení, zvláště na Starém a Novém Městě, že se bez zábran obohacovali z veřejného, jakož i soukromého majetku (mimo jiné falšováním posledních vůlí),“ líčí tehdejší poměry na pražských radnicích současný český historik Jaroslav Čechura. Sedí tam převážně konzervativní katolíci. Nespokojenost roste. Oba tábory, kališníci i katolíci, se chtějí vypořádat s nepřítelem. Kališníci se rozhodnou k radikálnímu kroku. Připravují povstání, které má vypuknout v noci z 24.

na 25. září 1483.

blank
Papež Sixtus IV. uplatňuje smířlivější politiku. FOTO|: Melozzo da Forlì/Creative Commons/Public domain

Plánuje se likvidace

Kališníci odbojně reagují na zprávu, že král Vladislav v červenci 1483 onemocněl. Šušká se, že morem. Myslí si, že katolíci královy případné smrti využijí k posílení svých pozic. „Mají seznam 80 jmen našich lidí, možná, že jich je ještě více.

Ty chtějí zatknout a nechat popravit,“ šíří se v kališnických kruzích. Katolíci mají s likvidací nepřítele začít o půlnoci z 24. na 25. září 1483 po vyřčení dohodnutého hesla. „Není jasné, zda měly být vytipované osoby pobity doma či odvedeny na určité místo, kde by se prováděly exekuce,“ píše Čechura. Kališníci se rozhodnou, že je předběhnou. Začátek plánovaného povstání stanoví na 24. září 1483 osm hodin ráno. Záminkou se má stát spory o pořádání svatováclavských slavností. Staroměstští a novoměstští konšelé vědí, že se něco děje.

Většina z nich už je na radnicích. Za pořádek ve městě zodpovídá rychtář Ambrož. Ozvou se zvony z týnského kostela, signál k útoku. Ambrož spěchá ze Staroměstské radnice k Týnskému kostelu zjistit, proč se zvony tak nečekaně rozezněly.

Tváří v tvář potkává ozbrojené kališníky. „Zabij, zabij!“ ozývá se z mnoha stran. Za chvíli Ambrož leží mrtev. Z otevřených vrat radnice všechno sledují další muži.

blank
Konšelé letěli z oken Novoměstské radnice. FOTO: VitVit/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Šíp na prahu

Jako první se vzpamatuje purkmistr Jan od Klobouků. Honem se snaží vrata zavřít. Jenže z prahu trčí šíp. Chvíli se dohaduje se vzbouřenci, kteří nakonec proniknou za ním na radnici. Dostává se do sálu, kde probíhá obecní jednání, když ho kdosi zraní sudlicí.

Upadne na zem. Předstírá smrt. „Není mrtvý,“ vykřikne ale kdosi. Všiml si, že se pohnul. Vrhnou se na něj a vzápětí letí ven z okna. Pád ovšem přežije. Zřejmě není nijak vážně zraněný, protože je schopen čekat ve vězení na svůj výslech.

Týnské zvony odstartují masakr také na novoměstské radnici. Povstalci ukryjí zbraně pod kabáty a vtrhnou do budovy. „A které nalezli ve světnici, ty všechny posekali, že krve bylo v světnici na některý džber (kyblík), a posekavše, smetali je z oken ven z rathauzu (radnice),“ vypráví Staré letopisy české.

Pět radních vzbouřenci zabijí. Na Malé Straně je průběh převratu mírnější, k vraždám nedojde, jenom dva konšelé jsou zajati. Radnice jsou dobyty, dojde k volbě nových obecních starších. Výslechy katolíků potvrzují, že opravdu chtěli vraždit.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Karel Svoboda/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Záhadná kněžna Libuše: Kolovala jí v žilách keltská krev?
enigmaplus.cz

Záhadná kněžna Libuše: Kolovala...

Mezi velmoži to vře. Už několik let jim totiž...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...
Do fosilních paliv proudí více peněz než do klimatických opatření, varují vědci ve zprávě IPCC
21stoleti.cz

Do fosilních paliv proudí více...

Do fosilních paliv stále proudí větší objem...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz

Mrazivá předpověď: Do roku...

Ledovce jsou krásné a majestátní....
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
Jižní Tyrolsko zve: Ze zasněžených vrcholků hor do jarem rozkvétajících údolí
iluxus.cz

Jižní Tyrolsko zve: Ze...

Že už celá země není zavalená sněhem? Nevadí....
Čarodějnice z Rose Hall: Obchází panství duch jeho bývalé majitelky?
enigmaplus.cz

Čarodějnice z Rose Hall:...

Jamajské dějiny jsou plné různých legend a mýtů. Tou...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha