Zatímco v minulosti byla nadměrná konzumace alkoholu výsadou mužů, v 21. století ženy své protějšky s přehledem dohánějí. Tím však značně hazardují s vlastním zdravím, jelikož jejich tělo není na sílu alkoholu stavěno.
V loňském roce zpochybnila globální nezisková organizace World Heart Federation široce rozšířený názor, že sklenka červeného vína denně je prospěšná.
Jakékoli množství alkoholu totiž podle ní zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cévní mozkové příhody nebo aneuryzmat. Zároveň uvedla, že při konzumaci stejného množství alkoholu jsou k jeho negativním účinkům náchylnější ženy.
Ženy ve vedení
Zatímco podle nejnovějšího výzkumu na následky dlouhodobé konzumace alkoholu umírají stále častěji muži, rozdíl se postupně zmenšuje. Ženy zvedají sklenku k ústům téměř stejně často jako muži.
Zejména skupina ve věku 30–40 let konzumuje alkohol s větší chutí než mužští protějšky. A důvod se zdá být prostý. Na rozdíl od tvrdých drog je alkohol obecně považován za méně nebezpečný způsob, jak se zbavit stresu a snížit zábrany.
Nedostatečná „výbava“
Co se ale týče účinky a dopadů na organismus, je ženské tělo oproti tomu mužskému v dramatické nevýhodě. Při konzumaci stejného množství alkoholu jako muži jsou ženy k přidruženým „problémům“ mnohem náchylnější.
V této souvislosti odborníci poukazují především na složení těla žen, které má více tukové tkáně a méně vody než muži podobné hmotnosti. Právě to ve výsledku vede k vyšší i trvalejší koncentraci alkoholu v krvi.
Něžné pohlaví má zároveň i méně enzymů, které vypité drinky metabolizují. Lze tedy předpokládat, že u žen, které alkohol pravidelně konzumují, je riziko zdravotních problémů vyšší, a to i při nižších hladinách popíjení.
Mít se na pozoru
Alkohol je jakousi berličkou lidstva prakticky odnepaměti. I přesto odborníci varují, že fatální následky jeho konzumace mohou být velice rychlé – především v důsledku náhlého selhání srdce nebo jater v důsledku akutní otravy.
Většina úmrtí je však podle Karaye daní za dlouhodobou konzumaci, včetně jejího případného dopadu na játra, slinivku nebo srdce. Nadměrné holdování alkoholu ale může vést rovněž k rakovině prsu, poruchám imunitního systému či brzkému nástupu menopauzy.