Hrdina, který kryje záda Greenpeace. Aktivisté ho pojmenují Duhový válečník (Rainbow Warrior). Vyhrávají s ním protesty po celém světě, v roce 1985 si ale Francouzi řeknou, že Greenpeace potopí. Jejich chloubu na vlnách pošlou ke dnu.
Sestaven je původně pod jiným jménem. Vzniká už v roce 1955 ve Skotsku a původně se mu říká Sir William Hardy. Teprve, až když jej v roce 1977 koupí Greenpeace za 37 000 liber, začnou mu říkat právě Duhový válečník.
„Svět je nemocný a umírá, lidé povstanou jako Duhoví válečníci,“ cituje pasáž z knihy Warriors of the Rainbow (1962) spoluzakladatelka Greenpeace Susi Newbornová (*1950). Právě ona vymyslí lodi nové jméno, od níž si slibuje velké věci.
Sklízí úspěchy
Greenpeace s hradbou na moři vyplouvají všude tam, kde chtějí protestovat proti znečišťování vodstva, vybíjení velryb, tuleňů nebo se snaží překazit atomové testy.
Duhový válečník se podívá k mnoha břehům, ve Španělsku se mu i s posádkou dokonce podaří i uplout ze zajetí. V hledáčku Greenpeace je ale dlouhodobě oblast Francouzské Polynésie v Oceánii, kde Francouzi už od roku 1966 testují jaderné zbraně.
Greenpeace připlouvají
Jakmile se aktivisté přibližují k břehům Aucklandu v Novém Zélandu, Francouzi zpozorní. Už tak mají potíže například právě s Novým Zélandem nebo Austrálií, kteří si nepřejí, aby zde Evropani testovali jaderné zbraně.
Duhová loď rozvíří vlny víc, než by Francouzi potřebovali. Zatímco aktivisté protestují pouze s transparenty, země galského kohouta nasadí razantnější zbraně.
Zabijí slavného fotografa
10. června 1985 se kolem lodi motá podezřelá dvojice. Agenti francouzské tajné služby proniknou pod týl lodi, nastraží pumu a mizí. Následuje detonace, která neohroženého bojovníka posílá rychle ke dnu.
V prvních momentech ještě netuší, že s potopenou lodí vyhasl život známého portugalského fotografa Fernanda Pereiry (1950–1985). Na plavidle neměl nikdo být, Pereira se ale vracel pro výbavu na fotografování, kterou zde zapomněl.
Manželé? Ne, agenti!
Akce se Francouzům vymkla z rukou a celý svět je odsoudí. Vše se musí vyšetřit. Není to snadné, stopy klesnou ke dnu společně s lodí. Poté ale unikne z francouzské tajné služby informace o jistých manželích Turgensových ze Švýcarska.
Ve skutečnosti nejde o zamilovaný páreček, ale o majora Alaina Mafarta (*1951) a kapitánku Dominique Prieurovou (*1949). Právě oni mají na svědomí potopení Duhového válečníka a smrt fotografa.
Válečníkův následovník
Dvojice se k nastražení pumy přizná a dostane 10 let za mřížemi. Později se dočká zmírnění trestu na tři roky domácího vězení. Spolu s dvojicí se dočkají trestu i politici.
O funkci přijde francouzský ministr obrany Charles Hernu (1923–1990) a šéf francouzské tajné policie Pierre Lacoste (1924–2020).
Greenpeace si za náplast na bolístku ve výši více jak osm miliónů dolarů, které dostanou jako odškodné za potopení lodi, koupí nové plavidlo. Pojmenují ho Rainbow Warrior II.