V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů.
Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už se ženou chtějí spíše klid.
Ten u nich však 31. října 2018 rozhodně nevládne. Starší muž nervózně přechází po domě a snaží se nezpanikařit. Na chvíli se posadí do křesla, ale hned se zase zvedne. Zoufale si škube vlasy a přemýšlí, co dál. V ruce svírá zmačkaný dopis.
S povzdechem si ho ještě jednou přečte. Stále se nic nezměnilo. Černé na bílém zde stojí, že unesli jeho manželku a očekávají výkupné. Pokud něco řekne policii, čeká ji mnohem horší osud.
Mají jen dopis
Zoufalý boháč nakonec přece jen uvědomí norské strážce pořádku, že Anne-Elisabeth Falkeviková Hagenová (68) byla unesena. Kriminalisté v čele se šéfinspektorem Tommym Broeskeem uzavřou pozemek a obrátí celý dům vzhůru nohama.
Psovodi se služebními psy pročesávají okolní lesy i nedaleké jezero. Jenže kromě vyděračského dopisu žádné další stopy, které by je přivedly blíže k nalezení ženy, nenajdou. Celou zámožnou rodinu již zachvátila panika.
Únosci se dlouhé týdny neozývají a vyšetřování nikam nespěje. Přestože si vyšetřovatelé přizvou na pomoc i Europol a Interpol, stále nemají žádné podezřelé ani konkrétní informace.
Případ vyjde na světlo
Vyšetřovatelé se s rodinou nakonec shodnou, že správným krokem je zapojit média, která se jim do té chvíle dařilo držet v nevědomosti.
Ve středu 9. ledna 2019, po deseti týdnech od ženina zmizení, zaplní všechny titulní stránky norských novin zpráva o jejím únosu. Ve skandinávských zemích je takový zločin velice neobvyklý. Příběhu se chytí i zahraniční zpravodajství.
„Důvod, proč případ zveřejňujeme, je jednoduchý. I přes dlouhé neúnavné vyšetřování nemáme dosud žádné poznatky o únoscích, místě pobytu paní Hagenové nebo podezřelých,“ vysvětlí Broeske.
Po vypuštění této novinky zaplaví kriminalisty lavina dopisů s všemožnými vodítky, která však nikam nevedou.
Ozvou se digitálně
Po poprasku v médiích se únosci konečně ozvou. Rodina 16. ledna obdrží novou zprávu od skupiny, jež tvrdí, že má starší ženu ve svých rukou. O tom, jestli je stále naživu a nezraněná, v ní nepadne ani slovo.
Řeknou si o vyplacení výkupného ve výši okolo 9 000 000 euro (v přepočtu 243 000 000 korun), přičemž celou sumu chtějí dostat v kryptoměně, tedy novodobé digitální měně, kterou mají v oblibě právě únosci či teroristi.
Policie Hagena od podlehnutí vydírání okamžitě zrazuje. Místo toho se znovu obrátí na sdělovací prostředky. „Zprávu jsme obdrželi digitálně, ale bez možnosti se spojit s odesílatelem. Manžel i příbuzní Anne-Elisabeth doufají v její bezpečný návrat.
Tímto vzkazujeme, že chceme navázat kontakt s únosci,“ vyjádří se Svein Holden, osobní právník zoufalého miliardáře.
Zvrat v případu
V roce 2019 přicházejí vyšetřovatelé s možností, že všechno bylo jinak. Rozhodnou se posvítit si přímo na Toma Hagena, toho času zdrceného manžela, který se neúnavně snaží manželku nalézt.
Policie otevírá teorii, že Tom se na únosu a následné vraždě podílel, nebo ji přímo provedl. Jejich podezření ještě vzroste poté, co nalezli rozvodové papíry podepsané Anne-Elisabeth, ale nikoliv Tomem.
Nepřidává mu ani to, že na místě činu (v jejich domě, odkud byla Anne unesena), byly objeveny stopy jeho krve. V dubnu roku 2020 je Hagen zatčen, ovšem policie ho po jedenácti dnech propustí. V současnosti je na svobodě a stále čelí obvinění z vraždy své ženy. On sám trvá na tom, že je nevinný.