Skip to content
reklama

Poslední loď plná zajatců: Podaří se odhalit DNA otroků?

V roce 2018 objevili vědci v americké Alabamě otrokářskou loď Clotilda. Nedávno dospěli k názoru, že je natolik zachovalá, aby i 160 let po jejím ztroskotání dokázali rozluštit DNA přepravovaných zajatců.

Potomci otroků by tak získali informace o svých předcích. „Jde o nejzachovalejší otrokářskou loď, o které víme. Clotilda nám nabídla velice dobře zachovalé forenzní důkazy týkající se držení otroků,“ říká americký podmořský archeolog James Delgado.

Otroky čekala v USA tvrdá práce. FOTO: American anti-slavery almanach/Creative Commons/Public domain

Zachovalý trup

Na Clotildě se roku 1860 plavilo celkem 110 zajatců ze západoafrického Beninu do přístavu Mobile v americké Alabamě. Do dnešních dnů se zachovaly dvě třetiny ztroskotané lodi včetně nákladového prostoru, kde zajatci po dobu cesty přebývali.

blank
Aukce otroků na jihu Spojených států amerických. Jejich zásilky sem putovaly i v době, kdy otroctví už bylo nelegální. FOTO: Davis, Theodore R., artist/Creative Commons/Public domain

Zásilky neustávaly

Jejich DNA by mohla být extrahována ze sudů, trámů a pytlů dochovaných v trupu, kam neměl přístup kyslík. Clotilda je poslední známou lodí, která dopravila otroky do USA. Už od roku 1808 bylo otrokářství nelegální, ale do Nového světa přesto proudily další zásilky zajatců.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý fotograf/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články