Skip to content

Poslední hodiny před vraždou: Zabil Caesara ve skutečnosti věrný Antonius?

Víno během večeře v domě Marca Lepida teče proudem. Caesar je uvolněný, ale drží se spíše stranou. Po opulentní hostině přichází řada na filozofické otázky, když tu náhle pozvedá svou číši proti němu jeho důvěrník Decimus Brutus Albinus.

Večer 14. března 44 př. n. l. Decimus (asi 85–42 př. n. l.), zrádně spolčený se spiklenci, pokládá Caesarovi záludnou otázku: „Jaká smrt by pro tebe byla nejlepší?“ Dotázaný prokazuje svého bystrého ducha.

Téměř bez zaváhání prohlašuje: „Četl jsem, že těžce nemocný král Kýros připravil všechno na svůj pohřeb. Já bych nechtěl smrt, na niž se člověk může připravit. Nejlepší je smrt nenadálá.“ Ostatní stolovníci napjatě poslouchají Caesarova slova.

Hodovní síní proběhne vlna neklidu…

Caesar je za všech okolností pohotový. Nezaskočí ho žádná otázka…

Koruna na zkoušku

V uplynulých týdnech Caesar sklízel v senátu jednu poctu za druhou. Byl označen za nedotknutelného a držení postu diktátora mu bylo z původních deseti let prodlouženo na doživotí. Vavřínový věnec, který si Caesar s ohledem na postupující pleš tolik oblíbil, s počátkem roku 44 př. n. l.

nahrazuje věnec ze zlata. Stále častěji po Římě kolují zvěsti, že si diktátor chystá uzurpovat titul krále. Snad nejblíže je k tomu během oslav svátku boha Fauna Luperka v průběhu února 44 př. n. l.

Marcus Antonius testuje nálady římského lidu.

Tehdy před Caesara, usazeného na pozlaceném trůnu, předstupuje jeho věrný stoupenec Marcus Antonius (83–30 př. n. l.) a po dvakrát se mu snaží nasadit na hlavu korunu. Dvakrát ji Caesar za bouřlivého jásotu přihlížejícího davu odmítne.

Historikové se dnes vesměs shodují, že šlo o skvěle sehrané divadlo, jehož jediným cílem bylo zjistit nálady v římské společnosti v případě, že by se z diktátora stal skutečně král. „Caesarovým skutečným vrahem byl Antonius,“ poznamená později Cicero.

Diktátorovi se do senátu v osudný den nechce. Musejí ho přemlouvat.

Republika není nic

Slovo „republika“ má v Římě za Caesarovy diktatury stále ještě patřičnou váhu. Tomu, kdo by si svévolně nárokoval titul krále, podle římského práva dokonce hrozí trest smrti. Není divu, že moc, jež ve svých rukou drží Caesar jako jediná osoba, nenechává některé politiky v klidu.

„Republika není nic, je to pouhý název bez těla a tvaru,“ podněcuje ještě jejich nenávist vůči sobě Caesar. Událost s Markem Antoniem donutí spiklence, kteří se scházejí už skoro rok, k akci. Časně ráno 15.

března 44 př. n. l. přichází do Caesarova domu Decimus a přesvědčuje diktátora, zviklaného řadou předcházejících špatných znamení, aby se toho dne zúčastnil zasedání senátu. Caesar váhá, ale nakonec si nechává přinést nosítka.

Jen otroci, nikdo víc ho nedoprovází. Po prohlášení senátu o své nedotknutelnosti diktátor nevyužívá ani služeb věrné hispánské stráže…

Caesar je mrtev. Zranění však utrpělo i několik spiklenců. Ve zmatku se pobodali mezi sebou.

Tohle je ale násilí

Je už pozdní odpoledne, když Caesar dorazí na místo zasedání. Zde ho netrpělivě očekávají spiklenci Gaius Cassius Longinus (85–42 př. n. l.), Marcus Junius Brutus (85–42 př. n. l.) a další. S postupujícím časem u nich narůstala nervozita, zda vše nebylo prozrazeno.

V třesoucích se rukou svírají pouzdra, v nichž senátoři obvykle nosí dlouhá pera. Teď se v nich ukrývají dýky. Do cesty Caesarovi vstupuje senátor Lucius Tillius Cimber (†42 př. n. l.) s jakousi žádostí.

Kruh nepřátel se kolem diktátora rychle uzavírá. Jeden senátor mu strhává tógu z ramene. „Tohle je ale násilí!“ stihne vykřiknout Caesar. Na smluvený signál tasí spiklenci dýky. První ránu oběti zasadí Publius Servilius Casca (†42 př. n. l.). Caesara lehce škrábne jen do ramene nebo do krku. „Zatracený Casco, na co si to hraješ!“ oboří se na něj ještě Caesar. Pak už na něj dopadá jedna rána za druhou. Celkem jich je 23. Jen jediná, vedená přímo do hrudi, je však smrtelná.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Fasády, které mají šmrnc
rezidenceonline.cz

Fasády, které mají šmrnc

Stejně jako šaty dělají člověka, bez vhodně...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Amor je trouba, vypusťte Krakena
iluxus.cz

Amor je trouba, vypusťte...

Valentýn. Sezóna mrtvých květů, nakřivo šitých...
V růžové mlze měli mizet lidé. Zůstávaly po nich prý jen kosti
enigmaplus.cz

V růžové mlze měli mizet lidé....

Důvody, proč se lidé ztrácejí, jsou různé....
Tajemství Stonehenge a slunečních božstev
enigmaplus.cz

Tajemství Stonehenge a...

Slavný kamenný kruh Stonehenge na jihu Velké Británie se...
Když oči svědí a pálí
nasehvezdy.cz

Když oči svědí a pálí

Syndrom suchého oka občas trápí každého z nás....
Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Na průjem a nevolnost
nasehvezdy.cz

Na průjem a nevolnost

Akutní zánět žaludku a střev je velmi nepříjemným...
Ametyst: Fialová síla duchovna
enigmaplus.cz

Ametyst: Fialová síla duchovna

Krásný ametyst je jedním z nejvíce žádaných...