Skip to content

Poslední hodiny před vraždou: Zabil Caesara ve skutečnosti věrný Antonius?

Víno během večeře v domě Marca Lepida teče proudem. Caesar je uvolněný, ale drží se spíše stranou. Po opulentní hostině přichází řada na filozofické otázky, když tu náhle pozvedá svou číši proti němu jeho důvěrník Decimus Brutus Albinus.

Večer 14. března 44 př. n. l. Decimus (asi 85–42 př. n. l.), zrádně spolčený se spiklenci, pokládá Caesarovi záludnou otázku: „Jaká smrt by pro tebe byla nejlepší?“ Dotázaný prokazuje svého bystrého ducha.

Téměř bez zaváhání prohlašuje: „Četl jsem, že těžce nemocný král Kýros připravil všechno na svůj pohřeb. Já bych nechtěl smrt, na niž se člověk může připravit. Nejlepší je smrt nenadálá.“ Ostatní stolovníci napjatě poslouchají Caesarova slova.

Hodovní síní proběhne vlna neklidu…

Caesar je za všech okolností pohotový. Nezaskočí ho žádná otázka…

Koruna na zkoušku

V uplynulých týdnech Caesar sklízel v senátu jednu poctu za druhou. Byl označen za nedotknutelného a držení postu diktátora mu bylo z původních deseti let prodlouženo na doživotí. Vavřínový věnec, který si Caesar s ohledem na postupující pleš tolik oblíbil, s počátkem roku 44 př. n. l.

nahrazuje věnec ze zlata. Stále častěji po Římě kolují zvěsti, že si diktátor chystá uzurpovat titul krále. Snad nejblíže je k tomu během oslav svátku boha Fauna Luperka v průběhu února 44 př. n. l.

Marcus Antonius testuje nálady římského lidu.

Tehdy před Caesara, usazeného na pozlaceném trůnu, předstupuje jeho věrný stoupenec Marcus Antonius (83–30 př. n. l.) a po dvakrát se mu snaží nasadit na hlavu korunu. Dvakrát ji Caesar za bouřlivého jásotu přihlížejícího davu odmítne.

Historikové se dnes vesměs shodují, že šlo o skvěle sehrané divadlo, jehož jediným cílem bylo zjistit nálady v římské společnosti v případě, že by se z diktátora stal skutečně král. „Caesarovým skutečným vrahem byl Antonius,“ poznamená později Cicero.

Diktátorovi se do senátu v osudný den nechce. Musejí ho přemlouvat.

Republika není nic

Slovo „republika“ má v Římě za Caesarovy diktatury stále ještě patřičnou váhu. Tomu, kdo by si svévolně nárokoval titul krále, podle římského práva dokonce hrozí trest smrti. Není divu, že moc, jež ve svých rukou drží Caesar jako jediná osoba, nenechává některé politiky v klidu.

„Republika není nic, je to pouhý název bez těla a tvaru,“ podněcuje ještě jejich nenávist vůči sobě Caesar. Událost s Markem Antoniem donutí spiklence, kteří se scházejí už skoro rok, k akci. Časně ráno 15.

března 44 př. n. l. přichází do Caesarova domu Decimus a přesvědčuje diktátora, zviklaného řadou předcházejících špatných znamení, aby se toho dne zúčastnil zasedání senátu. Caesar váhá, ale nakonec si nechává přinést nosítka.

Jen otroci, nikdo víc ho nedoprovází. Po prohlášení senátu o své nedotknutelnosti diktátor nevyužívá ani služeb věrné hispánské stráže…

Caesar je mrtev. Zranění však utrpělo i několik spiklenců. Ve zmatku se pobodali mezi sebou.

Tohle je ale násilí

Je už pozdní odpoledne, když Caesar dorazí na místo zasedání. Zde ho netrpělivě očekávají spiklenci Gaius Cassius Longinus (85–42 př. n. l.), Marcus Junius Brutus (85–42 př. n. l.) a další. S postupujícím časem u nich narůstala nervozita, zda vše nebylo prozrazeno.

V třesoucích se rukou svírají pouzdra, v nichž senátoři obvykle nosí dlouhá pera. Teď se v nich ukrývají dýky. Do cesty Caesarovi vstupuje senátor Lucius Tillius Cimber (†42 př. n. l.) s jakousi žádostí.

Kruh nepřátel se kolem diktátora rychle uzavírá. Jeden senátor mu strhává tógu z ramene. „Tohle je ale násilí!“ stihne vykřiknout Caesar. Na smluvený signál tasí spiklenci dýky. První ránu oběti zasadí Publius Servilius Casca (†42 př. n. l.). Caesara lehce škrábne jen do ramene nebo do krku. „Zatracený Casco, na co si to hraješ!“ oboří se na něj ještě Caesar. Pak už na něj dopadá jedna rána za druhou. Celkem jich je 23. Jen jediná, vedená přímo do hrudi, je však smrtelná.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Byli v minulosti na Zemi obři?
enigmaplus.cz

Byli v minulosti na Zemi obři?

Obři jsou zmiňováni v Bibli, ve...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...
Překvapení staré 2500 let: Neznámý jazyk z Turecka
enigmaplus.cz

Překvapení staré 2500 let:...

Archeologické práce na nalezišti Ziyaret...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Sídlo, jehož zdmi procházely dějiny
rezidenceonline.cz

Sídlo, jehož zdmi procházely...

Historické stavby bývají pro svůj nezaměnitelný...
Union Glashütte opět na startu ADAC Deutschland Klassik
iluxus.cz

Union Glashütte opět na...

Byla to právě technická dokumentace,...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Skutečné horory, které pronásledovaly natáčení hororu
enigmaplus.cz

Skutečné horory, které...

Lidé se rádi bojí – ale samozřejmě jen v kontrolovaném...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...