Skip to content

VIDEO: Vrak lodi SS Maheno budí zakázanou pozornost

V rezavějící hromadě šrotu, zabořené do pláže ostrova Fraser Island v australském státě Queensland, je ukryt příběh lodi SS Maheno. Původně luxusní parník je během 1. světové války přeměněn na nemocniční loď pro námořní síly Nového Zélandu.

Ve svých útrobách skrývá osm oddělení a dva operační sály.

V červenci roku 1935 je už jako nepotřebný vysloužilec vlečena z Melbourne do Japonska k sešrotování. Do cesty se jí ale postaví cyklon, a tak loď skončí vyvržená na pláži největšího písečného ostrova na světě, pojmenovaném podle ženy námořního kapitána Johna Frasera.

Vrak je po čase nabídnut k prodeji, nenajde se ovšem žádný kupec. Později slouží také jako cvičný terč australských RAAF. Dnes už sice svou někdejší podobu připomíná jen vzdáleně, přesto je nedílnou součástí pestré sbírky ostrovních lákadel, vklíněná někde mezi dechberoucí jezero McKenzie, barevné písečné útvary Pinnacles a červený kaňon.

Z bezpečnostních důvodů je vstup na vrak zakázán. Ne každý se ovšem tímhle nařízením řídí. Vody kolem ostrova jsou vůbec záludné. Mezi lety 1850–1935 tu ztroskotá dohromady 23 lodí.

Foto: cooldingotour.com Video: YouTube (Michael Ammann)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …