Muž přešlapuje na prahu bytu. Překvapené seniorce vysvětluje, že je policista ve službě. Prý přišel vyšetřit zločin, jehož obětí se před časem stala. Žena mu uvěří. Pustí ho dál – na místo činu.
Ani v nejdivočejším snu by ji nenapadlo, že právě tento člověk ji ve skutečnosti okradl.
Že lupiči vyplenili tutéž banku dvakrát během jediného odpoledne? Pro strážce pořádku to nepředstavuje žádnou šokující informaci. Některým zločincům zkrátka neschází notná dávka troufalosti, hraničící až s drzostí.
Ani v českých končinách nejsou podobné případy výjimkou. Na lavici obžalovaných ale protřelým kriminálníkům spadne hřebínek. Zástupci justice jim spočítají jejich kousky i s úroky.
Dluhové pasti číhají v současnosti doslova na každém kroku. Nejeden Čech už do nich po hlavě spadl. Určitým důsledkem této společenské situace je fakt, že význam slova exekutor automaticky vyvolává návaly paniky.
Každý se chladnokrevným vykonavatelům, kteří bez váhání zabavují cizí majetek, touží zdaleka vyhnout. Dobře to ví i řada protřelých zločinců – a neváhají z toho těžit.
Vymáhací agent v akci
Platí to také pro záporné hrdiny následujícího příběhu. Jak moc jsou na štíru s češtinou, dokládá především tento text:
„Prosime vás abyste raději to zaplatili aby nemalý zbytečného poplatku ja z firmu po kontrole vypravěl a žádné náklady o firmy jste nedostali a proto byste měli zaplatit čim dříve.“ Výsměch mateřskému jazyku všech obyvatel země v srdci Evropy se objeví v e-mailové zprávě.
Jeho slohovou stavbu má na svědomí jakýsi vymáhací agent – minimálně takto se „tvůrce“ označuje. Jaké finanční plnění otrlí kriminálníci vlastně požadují?
Rádi straší exekucí
„Pachatelé kontaktují různé podnikatele, firmy, a především lékaře. Požadují peníze za údajně sjednané reklamní služby,“ vysvětlí fintu policejní mluvčí Markéta Janovská.
Muži zákona z Pardubic už do bobtnajícího spisu zaevidovali jména desítek poškozených. Zhruba v polovině října 2018 varují obyvatele nejen východočeského města.
Janovská také upozorní, že výtečníci doplňují své pobídky k platbě různými výhrůžkami – například se ohánějí strašákem v podobě exekuce, vložením do registru dlužníků, případně zablokováním bankovního účtu.
Když kontaktované osoby nereagují, začnou je bombardovat prostřednictvím telefonu.
Použili internetový překladač?
Počet obětí může být podle strážců pořádku i mnohem vyšší. „Někteří podvedení již za službu zaplatili, aniž by jim byla fakticky poskytnuta,“ konstatuje mluvčí.
Oklamaní lékaři například těžko snášeli neustálé vyzvánění telefonu, a to i v ordinačních hodinách. Aby měli konečně klid na práci, raději prý odlehčili až o statisíce korun svým peněženkám.
„Mame nahrávání hovor, kde jste souhlasili s registrací,“ nebojí se autoři podvodného e-mailu další podivné hatmatilky. Za řadou gramatických chyb evidentně stojí neznalost českého jazyka. Svou roli nejspíš sehrál také internetový překladač.
V telefonu zní slovenština
Co se týče počtu pachatelů, kriminalisté operují s množným číslem. Ve skutečnosti ale nevědí, zda celý podvod zrežírovalo více lidí, nebo za ním stojí pouze jediný člověk.
Jisté je, že osoba, která se s poškozenými spojila telefonicky, také nevládne českým jazykem právě zdatně – mluví spíš slovensky.
„Policisté apelují na občany, firmy, a zvláště lékaře – kdokoliv z vás, kdo byl takto osloven nebo obdržel fakturu, ověřte si, zda jste si uvedené služby opravdu objednali, a případně si nechte poslat smlouvu,“ uvede na závěr Janovská.