V roce 79 n. l. vybuchla sopka Vesuv a pod popelem, prachem a lávou pohřbila nedaleká města Pompeje a Herculaneum. V obou případech stále probíhají výzkumy, které odhalují zajímavosti ze života starověkých obyvatel obou měst.
Na místnost o rozloze 16 m2 s jedním oknem narazili archeologové v pompejské vile v oblasti Civita Giuliana vzdálené přibližně 700 metrů od hradeb města.
V pokoji, zasypaném popelem z Vesuvu, se nacházely tři dřevěné postele, dvě dlouhé 1,7 metru a jedna o délce 1,4 metru, což naznačuje, že prostor patrně sloužil k bydlení rodině otroků.
Našla se zde dřevěná truhla s látkovými a kovovými předměty i předměty jejich osobní potřeby včetně nočníku, keramických džbánků a amfory.
„Tento nový objev obohacuje naši znalost každodenního života obyvatel Pompejí, a to zejména té části jejich společnosti, o níž se moc neví,“ říká o nálezu italský ministr kultury Dario Franceschini.
Zbohatlého otroka nespálili, ale pohřbili
Nejzachovalejší lidské tělo nedávno našli archeologové v Pompejích. Šlo o otroka jménem Marcus Venerius Secundio, který zbohatl a ještě před zkázou města v roce 79 n. l. byl pohřben na pompejském hřbitově v Porta Sarno.
Ostatky jsou částečně mumifikované, do dnešních dnů zůstala zachována část ucha i bílé vlasy. Mrtvý musel mít významné společenské postavení, což potvrzuje skutečnost, že jeho tělo bylo uloženo do hrobu a nikoliv spáleno. První provedené analýzy napovídají, že muž zemřel ve věku asi 60 let.
Od spásy je dělily minuty
Nové nálezy z pláže u Herculanea ale dokazují, že nechybělo mnoho a část lidí se mohla zachránit. U Herculanea přistály evakuační lodě, které sem poslal politik Plinius starší (23‒79).
Na pláži ležící 500 metrů od pobřeží na ně čekalo asi 300 lidí, kteří u sebe měli i svoje cennosti. Vědci jejich kostry sice objevili už v 80. letech 20. století, ale teprve před čase přišli s teorií, že tu čekali na Pliniovu záchrannou misi.
K tomu, aby se úspěšně nalodili a odpluli, zřejmě chyběly pouhé minuty. Rozžhavená láva je ale bohužel předstihla. „Zdobené zbraně a také zavazadlo nalezené u jedné z koster s číslem 26 naznačují, že šlo o účastníka neúspěšné Pliniovy záchranné mise.
Vypadalo to, jako by místní lidé poklidně stáli ve frontě na nalodění,“ říká o jednom z ostatků Francesco Sirano, vedoucí archeologického naleziště v Herculaneu.