Domů     Pomeranče zachrání námořníky před smrtí!
Pomeranče zachrání námořníky před smrtí!
20.1.2024

Co jíst v období zimy, abychom byli zdraví a udrželi se v kondici? Náš tip je jasný – rozhodně pomeranče! V čem jsou tak výjimečné? A jaké zajímavosti byste si o nich neměli nechat ujít?

Víte, co mají pomeranče společného s droboučkým rybízem? Oba druhy patří mezi bobule, plody s měkkou dužinou a více semínky. A co mají společného třeba s televizí? Oboje stvořil člověk!

Sladké pomeranče, které známe dnes, rozhodně nezačaly růst jen tak samy od sebe. V divoké přírodě se ocitnou pouze jejich prapředci, které se zrodí v jihovýchodní Asii okolo roku 4000 př. n. l. Podle analýzy DNA jde o křížence pomela s mandarinkou!

Plody těchto prvních pomerančovníků jsou ale maličké a hořké, a možná by takové zůstaly dodnes, kdyby to nevzali do rukou staří Číňané. Těm se postupně podaří vyšlechtit velké šťavnaté oranžové koule!

První písemná zmínka o pěstování sladkých pomerančů v Číně pochází z roku 314 př. n. l.

Pomeranče ve volné přírodě nenasbíráte, musíte si je vypěstovat. Foto: Hans / Pixabay.
Pomeranče ve volné přírodě nenasbíráte, musíte si je vypěstovat. Foto: Hans / Pixabay.

Leonardo se spletl

Než se však dnes oblíbené ovoce rozšíří do světa, uběhne ještě řada staletí. Přestože renesanční mistr Leonardo da Vinci (1452-1519) propašuje pomeranče i na svůj slavný obraz Poslední večeře, tentokrát se mýlí!

Ježíš tyto citrusy na stole mít nemohl, protože do oblasti Blízkého východu, jeho údajné domoviny, se dostanou až zhruba v 9. století.

Pokud jde o Evropu, první vlaštovky přinesou v 10. století Maurové na Pyrenejský poloostrov. Dlouho jsou tu však pomeranče velmi vzácné. Ve velkém se začnou pěstovat až v 15. století, když se hlavně díky portugalským obchodníkům rozšíří po Středomoří.

Oranžová barva je pojmenovaná až po pomerančích. Nejprve se označuje jako žlutočervená. Foto: 7854 / Pixabay.
Oranžová barva je pojmenovaná až po pomerančích. Nejprve se označuje jako žlutočervená. Foto: 7854 / Pixabay.

Nejoranžovější na světě!

Pomerančovníky pravé (Citrus sinensis) jsou stálezelené stromy, které potřebují k růstu příjemné teplo, hodně slunce a také vlhkosti.

Aby se jim v evropském klimatu dařilo, začnou se tu pro ně stavět speciální skleníky zvané oranžérie, pojmenované podle francouzského označení pro pomeranče – orange.

Podobné slovo nejprve označuje pouze citrusové plody. Pokud má něco oranžovou barvu (které se tehdy vyskytuje velmi málo), je to zkrátka žlutočervená.

Až kolem roku 1500, když už jsou pomeranče známou věcí a rozhodně tím nejoranžovějším, co kolem sebe můžeme na najít, se v řadě jazyků (angličtině, francouzštině, španělštině…) barva pojmenuje právě po nich!

První skutečně „oranžové“ šaty nosí skotská královna Markéta Tudorovna (1489-1541).

85 % vypěstovaných pomerančů je určených na džus. Většina se vyrábí ze zmraženého koncentrátu. Foto: WikiImages / Pixabay.
85 % vypěstovaných pomerančů je určených na džus. Většina se vyrábí ze zmraženého koncentrátu. Foto: WikiImages / Pixabay.

Nečekaná spása

Jsme v raném novověku, době objevovaní nových částí světa, kdy hlavní obdiv patří mořeplavcům. Jejich osud je však krutý – polovina se jich nevrátí domů. Největší hrozbou pro ně nejsou bouře, žraloci či piráti, ale kurděje!

Zlá nemoc se ozve slabostí a bolestmi kloubů, pokračuje krvácejícími puchýři a masem hnijícím pod kůží a často končí smrtí.

V 17. a 18. století zemře na kurděje asi milion námořníků a nikdo netuší, co s tím. Naštěstí v roce 1747 podnikne skotský lékař James Lind (1716–1794) zajímavý experiment.

Nemocné námořníky rozdělí do 6 skupin a každé z nich podává k něco jiného, ocet, česnek, mořskou vodu či koření…

Jako zázrakem se uzdraví pouze námořníci ze skupiny číslo 5, kteří dostávali šťávu z pomerančů (a také citronů)! I když o detailech příběhu se dodnes vedou spory, medicína díky němu dojde k důležitému objevu.

Kurděje, dnes už naštěstí vzácná choroba, jsou způsobeny kritickým nedostatkem vitamínu C!

Pilulky vyhoďte, jediný pomeranč vám téměř pokryje denní potřebu vitamínu C. A prospěšných látek má mnohem víc! Foto: Mizianitka / Pixabay.
Pilulky vyhoďte, jediný pomeranč vám téměř pokryje denní potřebu vitamínu C. A prospěšných látek má mnohem víc! Foto: Mizianitka / Pixabay.

Lék na všechno

Vitamínem C jsou pomeranče doslova nacpané k prasknutí! Více ho mají snad už jen šípky, černý rybíz, jahody a kiwi. Jeden pomeranč střední velikosti naplní až 92 % dávky vitamínu C, kterou byste měli zkonzumovat za den!

Díky tomu jsou oblíbené citrusy skvělým prostředkem k posílení imunity, mají však i řadu dalších blahodárných účinků. Udržují v kondici trávicí systém, vylepšují pleť, prospívají dásním a bojují proti padání vlasů.

Ukrývá se v nich i vitamín A, který chrání zrak, vláknina, která snižuje hladinu cholesterolu (1 pomeranč se obsahem vlákniny vyrovná 7 miskám cornflakes) a také draslík, vápník či hořčík, působící na srdce, játra a činnost mozku.

A nechybí ani zásoba antioxidantů, které omezují vznik nebezpečných volných radikálů, poškozujících buňky a způsobujících třeba i rakovinu.

Krvavé pomeranče jsou chloubou Sicílie. Barva vzniká díky výkyvům teplot. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.
Krvavé pomeranče jsou chloubou Sicílie. Barva vzniká díky výkyvům teplot. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.

Dáte si džus?

Přestože kolébkou pomerančů je Čína, dnes jich suverénně nejvíce roste v Brazílii! Pochází odtud více než třetina pomerančů vypěstovaných na celém světě.

Pokud si však myslíte, že většinu uzrálých pomerančů si jednoduše oloupeme a sníme, jste na omylu. 85 % oranžových plodů putuje na výrobu pomerančového džusu!

Dnes nejoblíbenější džus má své kořeny rovněž u námořníků, kteří si nemohou dopřát čerstvé ovoce (po měsících strávených na moři by se zkazilo).

Vymačkává se z nich tedy jen šťáva, kterou začne v roce 1869 zubař Thomas B. Welch (1825-1903) pasterizovat převařením ve vodě.

Během druhé světové války, když vojáci odmítají nechutné tablety s vitamínem C, pak vynaleznou vědci postup používaný dodnes. Z vymačkané šťávy se odebere voda, vzniklý koncentrát se zmrazí a převeze kamkoliv po světě. Výrobci chybějící vodu zase doplní a můžeme se napít!

Červené i zelené

Ať už si vyberete džus nebo čerstvé plody, výběr bude vždy pestrý. Pomerančů totiž existuje na světě zhruba 600 druhů a každý je něčím výjimečný!

V oblíbených pupečních pomerančích například objevíte po oloupání ještě malý oddělený „plod“. Méně známé zelené pomeranče zas zůstávají zelené i po dozrání.

Většinou rostou ve velmi teplém podnebí a slupky plné chlorofylu je chrání před prudkými slunečními paprsky.

Pokud má pomeranč temně červenou dužinu, s velkou pravděpodobností pochází se Sicílie. Krvavé pomeranče mají v sobě hodně barviva zvaného antokyan. Ten se z nich v nich vytváří díky velkým výkyvů teplot – v noci je tu chladno, ve dne teplo a slunečno.

Foto: LoggaWiggler / Pixabay 1 – 6: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
záhady a tajemství
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského