Domů     Pomeranče zachrání námořníky před smrtí!
Pomeranče zachrání námořníky před smrtí!
20.1.2024

Co jíst v období zimy, abychom byli zdraví a udrželi se v kondici? Náš tip je jasný – rozhodně pomeranče! V čem jsou tak výjimečné? A jaké zajímavosti byste si o nich neměli nechat ujít?

Víte, co mají pomeranče společného s droboučkým rybízem? Oba druhy patří mezi bobule, plody s měkkou dužinou a více semínky. A co mají společného třeba s televizí? Oboje stvořil člověk!

Sladké pomeranče, které známe dnes, rozhodně nezačaly růst jen tak samy od sebe. V divoké přírodě se ocitnou pouze jejich prapředci, které se zrodí v jihovýchodní Asii okolo roku 4000 př. n. l. Podle analýzy DNA jde o křížence pomela s mandarinkou!

Plody těchto prvních pomerančovníků jsou ale maličké a hořké, a možná by takové zůstaly dodnes, kdyby to nevzali do rukou staří Číňané. Těm se postupně podaří vyšlechtit velké šťavnaté oranžové koule!

První písemná zmínka o pěstování sladkých pomerančů v Číně pochází z roku 314 př. n. l.

Pomeranče ve volné přírodě nenasbíráte, musíte si je vypěstovat. Foto: Hans / Pixabay.
Pomeranče ve volné přírodě nenasbíráte, musíte si je vypěstovat. Foto: Hans / Pixabay.

Leonardo se spletl

Než se však dnes oblíbené ovoce rozšíří do světa, uběhne ještě řada staletí. Přestože renesanční mistr Leonardo da Vinci (1452-1519) propašuje pomeranče i na svůj slavný obraz Poslední večeře, tentokrát se mýlí!

Ježíš tyto citrusy na stole mít nemohl, protože do oblasti Blízkého východu, jeho údajné domoviny, se dostanou až zhruba v 9. století.

Pokud jde o Evropu, první vlaštovky přinesou v 10. století Maurové na Pyrenejský poloostrov. Dlouho jsou tu však pomeranče velmi vzácné. Ve velkém se začnou pěstovat až v 15. století, když se hlavně díky portugalským obchodníkům rozšíří po Středomoří.

Oranžová barva je pojmenovaná až po pomerančích. Nejprve se označuje jako žlutočervená. Foto: 7854 / Pixabay.
Oranžová barva je pojmenovaná až po pomerančích. Nejprve se označuje jako žlutočervená. Foto: 7854 / Pixabay.

Nejoranžovější na světě!

Pomerančovníky pravé (Citrus sinensis) jsou stálezelené stromy, které potřebují k růstu příjemné teplo, hodně slunce a také vlhkosti.

Aby se jim v evropském klimatu dařilo, začnou se tu pro ně stavět speciální skleníky zvané oranžérie, pojmenované podle francouzského označení pro pomeranče – orange.

Podobné slovo nejprve označuje pouze citrusové plody. Pokud má něco oranžovou barvu (které se tehdy vyskytuje velmi málo), je to zkrátka žlutočervená.

Až kolem roku 1500, když už jsou pomeranče známou věcí a rozhodně tím nejoranžovějším, co kolem sebe můžeme na najít, se v řadě jazyků (angličtině, francouzštině, španělštině…) barva pojmenuje právě po nich!

První skutečně „oranžové“ šaty nosí skotská královna Markéta Tudorovna (1489-1541).

85 % vypěstovaných pomerančů je určených na džus. Většina se vyrábí ze zmraženého koncentrátu. Foto: WikiImages / Pixabay.
85 % vypěstovaných pomerančů je určených na džus. Většina se vyrábí ze zmraženého koncentrátu. Foto: WikiImages / Pixabay.

Nečekaná spása

Jsme v raném novověku, době objevovaní nových částí světa, kdy hlavní obdiv patří mořeplavcům. Jejich osud je však krutý – polovina se jich nevrátí domů. Největší hrozbou pro ně nejsou bouře, žraloci či piráti, ale kurděje!

Zlá nemoc se ozve slabostí a bolestmi kloubů, pokračuje krvácejícími puchýři a masem hnijícím pod kůží a často končí smrtí.

V 17. a 18. století zemře na kurděje asi milion námořníků a nikdo netuší, co s tím. Naštěstí v roce 1747 podnikne skotský lékař James Lind (1716–1794) zajímavý experiment.

Nemocné námořníky rozdělí do 6 skupin a každé z nich podává k něco jiného, ocet, česnek, mořskou vodu či koření…

Jako zázrakem se uzdraví pouze námořníci ze skupiny číslo 5, kteří dostávali šťávu z pomerančů (a také citronů)! I když o detailech příběhu se dodnes vedou spory, medicína díky němu dojde k důležitému objevu.

Kurděje, dnes už naštěstí vzácná choroba, jsou způsobeny kritickým nedostatkem vitamínu C!

Pilulky vyhoďte, jediný pomeranč vám téměř pokryje denní potřebu vitamínu C. A prospěšných látek má mnohem víc! Foto: Mizianitka / Pixabay.
Pilulky vyhoďte, jediný pomeranč vám téměř pokryje denní potřebu vitamínu C. A prospěšných látek má mnohem víc! Foto: Mizianitka / Pixabay.

Lék na všechno

Vitamínem C jsou pomeranče doslova nacpané k prasknutí! Více ho mají snad už jen šípky, černý rybíz, jahody a kiwi. Jeden pomeranč střední velikosti naplní až 92 % dávky vitamínu C, kterou byste měli zkonzumovat za den!

Díky tomu jsou oblíbené citrusy skvělým prostředkem k posílení imunity, mají však i řadu dalších blahodárných účinků. Udržují v kondici trávicí systém, vylepšují pleť, prospívají dásním a bojují proti padání vlasů.

Ukrývá se v nich i vitamín A, který chrání zrak, vláknina, která snižuje hladinu cholesterolu (1 pomeranč se obsahem vlákniny vyrovná 7 miskám cornflakes) a také draslík, vápník či hořčík, působící na srdce, játra a činnost mozku.

A nechybí ani zásoba antioxidantů, které omezují vznik nebezpečných volných radikálů, poškozujících buňky a způsobujících třeba i rakovinu.

Krvavé pomeranče jsou chloubou Sicílie. Barva vzniká díky výkyvům teplot. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.
Krvavé pomeranče jsou chloubou Sicílie. Barva vzniká díky výkyvům teplot. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.

Dáte si džus?

Přestože kolébkou pomerančů je Čína, dnes jich suverénně nejvíce roste v Brazílii! Pochází odtud více než třetina pomerančů vypěstovaných na celém světě.

Pokud si však myslíte, že většinu uzrálých pomerančů si jednoduše oloupeme a sníme, jste na omylu. 85 % oranžových plodů putuje na výrobu pomerančového džusu!

Dnes nejoblíbenější džus má své kořeny rovněž u námořníků, kteří si nemohou dopřát čerstvé ovoce (po měsících strávených na moři by se zkazilo).

Vymačkává se z nich tedy jen šťáva, kterou začne v roce 1869 zubař Thomas B. Welch (1825-1903) pasterizovat převařením ve vodě.

Během druhé světové války, když vojáci odmítají nechutné tablety s vitamínem C, pak vynaleznou vědci postup používaný dodnes. Z vymačkané šťávy se odebere voda, vzniklý koncentrát se zmrazí a převeze kamkoliv po světě. Výrobci chybějící vodu zase doplní a můžeme se napít!

Červené i zelené

Ať už si vyberete džus nebo čerstvé plody, výběr bude vždy pestrý. Pomerančů totiž existuje na světě zhruba 600 druhů a každý je něčím výjimečný!

V oblíbených pupečních pomerančích například objevíte po oloupání ještě malý oddělený „plod“. Méně známé zelené pomeranče zas zůstávají zelené i po dozrání.

Většinou rostou ve velmi teplém podnebí a slupky plné chlorofylu je chrání před prudkými slunečními paprsky.

Pokud má pomeranč temně červenou dužinu, s velkou pravděpodobností pochází se Sicílie. Krvavé pomeranče mají v sobě hodně barviva zvaného antokyan. Ten se z nich v nich vytváří díky velkým výkyvů teplot – v noci je tu chladno, ve dne teplo a slunečno.

Foto: LoggaWiggler / Pixabay 1 – 6: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Mayovo muzeum v Radebeulu: Za Vinnetouem a indiány do Drážďan
Pokud vás život a dílo Karla Maye zajímá více, rozhodně zvažte výlet do německých Drážďan. Přesněji řečeno, muzeum najdete v blízkosti nádraží v Radebeulu – okresním městě asi devět kilometrů od Drážďan. Tato lokalita byla vybrána symbolicky, neboť zde Karel May strávil velkou část svého života a zde se také zrodila řada jeho nejslavnějších děl. […]
Zajímavosti
Moravský kras: Česká podzemní krása s Punkevními jeskyněmi a propastí Macocha
I Česká republika se může pochlubit dechberoucími podzemními krásami. Moravský kras, rozsáhlá krasová oblast s více než tisíci jeskyněmi, je domovem nejnavštěvovanějších Punkevních jeskyní a impozantní propasti Macocha. Je to místo, kde se snoubí krápníková nádhera s hlubokými propastmi a podzemními řekami, a nabízí jedinečný zážitek pro každého návštěvníka. V Česku nejvíce lákají Punkevní jeskyně […]
Zajímavosti
Méně stresu, více koncentrace: K čemu je dobré žvýkat žvýkačku?
Jak rychle osvěžit dech? Většina lidí sáhne po žvýkačce. A zafunguje to během okamžiku. Možná si ani nestihnete všimnout, že tato nevšední cukrovinka umí kouzel mnohem víc! Proč má ten kus pryskyřice na sobě otisky zubů? Podobným nálezům už se archeologové dávno nediví. Je to žvýkačka! Tu vůbec nejstarší, objevenou v lokalitě Huseby Klev v […]
Zajímavosti
Dva roky prázdnin po tongijsku: Jak šestice chlapců přežila na pustém ostrově
Dobrodružné romány často inspirují, ale jen málokdy se jejich příběhy stávají skutečností. Představte si ale, že by skupina chlapců skutečně ztroskotala na opuštěném ostrově, daleko od civilizace. Přesně to se stalo před šedesáti lety šesti mladíkům z Tongy. Jejich neuvěřitelný příběh o přežití, odvaze a kamarádství, plný útrap i triumfů, vám ukáže, že lidská vůle […]
reklama
záhady a tajemství
Marilyn Monroe: Spiknutí s Kennedym? Odhalujeme nejtemnější teorie kolem její smrti
Smrt Marilyn Monroe vyvolala ihned bouři spekulací, které se točí kolem jedné z nejmocnějších rodin Ameriky – Kennedyových. Měla snad hollywoodská diva příliš mnoho informací o jejich tajných poměrech, které ji stály život? Ponořte se s námi do temných teorií, které naznačují možné spiknutí, a prozkoumejte nejasné důkazy a rozporuplná svědectví, jež udržují tuto záhadu […]
Starověký Egypt: Kolébka civilizace plná nezodpovězených otázek
Starý Egypt je fenoménem, který nepřestává fascinovat a udivovat. Je nejstarším a nejdéle fungujícím státním útvarem v lidských dějinách, impériem, které po sobě zanechalo nejen monumentální památky, ale také nespočet tajemství a nezodpovězených otázek. Od záhadného původu jeho prvních obyvatel až po překvapivou kontinuitu, která se táhla přes tři tisíciletí, Starý Egypt je neustálým zdrojem […]
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
Starý poutník putoval krajem, když najednou spatřil spoustu lidí, kteří cosi kutili na skále. „Co to děláte?“ zeptal se jich. „Budujeme hrad,“ zazněla odpověď. Muž v šoku kroutil hlavou. „To spíš z mojí poutnické holi vyroste strom, než by se vám podařilo na té holé skále něco takového postavit,“ prohlásil a na důkaz zapíchl svoji starou sukovici […]
historie
Trocha historie: Vonné tyčinky – S námi už odedávna, od rituálů k léčbě
Historie vykuřovadel je stejně stará jako civilizace sama. Už před 6000 lety se používaly v Mezopotámii nebo ve starověkém Egyptě, kde sloužily kněžím k vykuřování hrobek a obětních míst. Jejich použití nebylo jen praktické, ale především hluboce symbolické, spojovalo se s rituály, léčebnými postupy a zaháněním zla. Od pyramid po chrámy a kláštery, vonné látky […]
4 čeští rodáci, kteří promluvili do dějin tisku: Posloužil jim kámen i světlo
Od přelomu 18. a 19. století se čile rozvíjí tiskové techniky. Až dosud vládne knihtisk, ilustrace vznikají pomocí dřevořezů, dřevorytů nebo leptaných štočků. Jenže doba si postupně žádá víc – přesnější obraz, rychlejší práci, nové možnosti. A tak se objevují nové techniky, které všechno mění. A prim v nich hrají Češi. V roce 1796 přichází […]
Smrt Viléma I. Oranžského: První vražda hlavy státu malou ruční zbraní
Atentát je naplánován. Do princova domu pronikne Gérard 10. července 1584. Právě se tu chystá hostina. Guyon, což je Gérardovo falešné jméno, čeká přede dveřmi v chodbě. Vilémova choť Louisa de Coligny ale něco tuší. „Nelíbí se mi,“ poznamená Louisa de Coligny (1555‒1620) na adresu údajného kalvinisty Balthasara Gérarda (asi 1557‒1584) alias Francise Guyona údajně po […]
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz