Společný evropsko-ruský program ExoMars je v plném proudu, byť přistání modulu Schiaparelli dopadlo špatně. To však nemění nic na tom, že v roce 2020 by měl na Marsu přistát první evropský rover.
Ve Velké Británii v rámci příprav mise vznikl jedinečný polygon, kde se budou simulovat podmínky panující na rudé planetě.
Rover se měl po Marsu projet už v roce 2018, zdržení na ruské straně však misi odložilo. Podle plánů se mise zaměří na hledání odpovědí na základní vědecké otázky týkající se například toho, zdali na Marsu někdy existoval život.
Stejně tak bude studovat atmosféru planety nebo provádět odběr vzorků plus jejich rozbor zpod povrchu. Program se také stane demonstrátorem klíčových technologií pro vstup do atmosféry, průlet, přistání, vrtání nebo pohybu po povrchu.
Polygon simulující prostředí na planetě Mars je připraven uvítat testovací exemplář robotického vozidla ExoMars. To zde projde důkladnými zkouškami před tím, než se v roce 2018 vydá na svou cestu.
Vědci a technologové zde tak najdou prostor, jak vychytat případné „mouchy“. Testovací zařízení bylo otevřeno v městečku Stevenage, které se nachází kousek od Londýna.
Na jeho vytvoření se podílely Evropská kosmická agentura (ESA), Britská kosmická agentura (UKSA) a firma Airbus Defence and Space.
Testovací prostor simulující podmínky na Marsu vskutku vypadá jako nehostinná krajina na Marsu. Nechybí zde písek ani kameny. Tak nabídne realistický terén pro vývoj sofistikovaného navigačního systému, který bude robot pro svůj pohyb potřebovat. Polygon má rozměr 30 krát 13 metrů a naplněn byl 300 tunami písku.
Nachází se v prostorách firmy Airbus Defence and Space ve Stevenage a jak bylo řečeno v maximální možné míře napodobuje terén na Marsu. Včetně toho, že zdi, vstupy nebo vnitřní plochy jsou natřeny červenohnědou barvou.
To proto, aby byly i navigační kamery robota konfrontovány s co nejreálnějším prostředím. Rover zde tedy projde čímsi na způsob aklimatizace.
Polygon si již mohli prohlédnout i zástupci médií. Ty s projektem seznámil mimo jiné i ředitel ESA pro výzkum a robotiku Alvaro Giménez:
„Zařízení jako je toto nám umožňuje vyvinout sofistikované navigační systémy, s jejichž pomocí budeme učit roboty pro Mars, jak se samostatně pohybovat na povrchu rudé planety.
Půjde o dobrý zdroj nejen pro tým robota ExoMars, ale také pro nadcházející mise.“ Polygon totiž bude využíván i poté, co robot přistane na Marsu. A to k tomu, aby pomáhal řešit situace, s nimiž se stroj při své reálné misi na našem planetárním sousedovi setká.
Unikátem bude posléze cesta z rudé planety zpět, sonda by měla na Zemi dopravit vzorky marsovské půdy.