Domů     Polygamie: Jak žijí ti, kterým jeden partner nestačí?
Polygamie: Jak žijí ti, kterým jeden partner nestačí?
23.5.2019

Obvykle si lidé partnerský vztah představují jako svazek muže a ženy. Je však celá řada těch, kteří žijí ve zcela jiném než tradičním uspořádání. Nevyhýbá se to ani celebritám, mezi nimiž najdeme mnoho příkladů těch, kteří žijí s vícero partnery. Jsou však takové páry šťastnější?

Gabriela Osvaldová a Ondřej Soukup

Dvojice Osvaldová – Soukup je snad nejznámějším českým párem, kde si občas každý
Dvojice Osvaldová – Soukup je snad nejznámějším českým párem, kde si občas každý „odskočí“ jinam.

Hudební skladatel Ondřej Soukup (*1951) a jeho manželka, textařka Gabriela Osvaldová (*1952), spolu v manželství žijí řadu let, jejich vztah však rozhodně nepatří mezi ty konvenční.

Poté, co pominou roky počáteční zamilovanosti a jejich jediný syn František (*1983) odroste, se jejich soužití výrazně změní.

Přestože si oba stále velmi rozumí po pracovní i osobní stránce, vášeň se pozvolna vytratí, a tak oba hledají povyražení v náručí jiných partnerů.

Ze začátku kvůli tomu u nich doma létají talíře, nakonec se však dopracují do fáze, kdy si další protějšky navzájem tolerují. Nezřídka se tak v bytě u Karlova mostu sejdou všichni čtyři. „Na společné dovolené nejezdíme, to by bylo jako z Hrabala.

Všechno musí mít nějakou noblesu,“ vysvětluje tehdy Soukup. Nakonec se však ukáže, že takový stav je i při maximální možné toleranci a úctě dlouhodobě neudržitelný. V roce 2016 se tak manželé přece jen rozvedou, ačkoli přáteli zůstávají dodnes.

O rok později se Ondřej Soukup ožení se svou dlouholetou partnerkou Lucií Šoralovou (*1977), se kterou má dceru Rebeku (*2012).

Tilda Swinton a její muži

Tilda Swinton s jedním ze svých partnerů, Johnem Byrneem.
Tilda Swinton s jedním ze svých partnerů, Johnem Byrneem.

Hollywoodská herečka Tilda Swinton (*1960) je netradiční v mnoha věcech. Ať už se jedná o to, že není zrovna prvoplánovou krasavicí, nebo o její přístup k rodinnému uspořádání. O Tildě je totiž známo, že žije ve společné domácnosti se dvěma muži najednou.

Prvním z nich je její manžel, muzikant John Byrne (*1940), se kterým má herečka dceru Honor (*1997) a syna Xaviera (*1997). Druhý muž, se kterým Tilda sdílí domov, je malíř Sandro Kopp (*1978).

„Oba mí muži jsou opravdu blízcí přátelé,“ popíše svou netradiční rodinu herečka. Trojice spolu vychází natolik dobře, že se všichni včetně dětí objevují jako velká rodina na oficiálních událostech.

V roce 2003 se však Tilda a a John rozvedou a od té doby žije plavovlasá hvězda jen po boku mladšího partnera.

Jiří a Olga Menzelovi

Slavný pár není zajímavý jen velkým věkovým rozdílem mezi partnery.
Slavný pár není zajímavý jen velkým věkovým rozdílem mezi partnery.

Poněkud neobvykle působí také vztah filmové producentky Olgy Menzelové (*1978) a jejího manžela, oscarového režiséra Jiřího Menzela (*1938). Že je jejich rodina jiná než ostatní, je něco, s čím se pár vůbec netají.

Berou se v roce 2004 a Jiří se hned v úvodu nechá slyšet, že nechce děti. Protože jeho mladší žena po potomcích touží, dohodnou se, že Jiří přimhouří oko, když se bude Olga stýkat také s jinými muži.

Pokud otěhotní, půjdou od sebe a ona bude vychovávat dítě s jeho otcem. To se po čase skutečně stane. S režisérem Jaroslavem Brabcem (*1954) totiž počne dceru Annu Karolínu (*2009).

Rodiče nějakou chvíli žijí spolu, poté se Olga odstěhuje do vlastního bytu a střídavě ji navštěvuje jak Jiří, tak Jaroslav. Oba muži o stavu věci vědí a souhlasí.

Po čase se narodí také druhá dcera Eva Marie (*2015), jejímž otcem je podle producentky skutečně Jiří Menzel. Ani narození druhého potomka však pár nepřiměje, aby žil pod jednou střechou tradičním způsobem.

Sophia Loren

Krásná Sophia Loren získala v roce 1991 Oscara.
Krásná Sophia Loren získala v roce 1991 Oscara.

Sexsymbol minulého století Sophia Loren (*1934) prožije kontroverzní vztah s výrazně starším mužem. Filmový producent Carlo Ponti (1912–2007) si Sophie všimne ve finále soutěže krásy Miss Řím, když je ještě sotva zletilá.

Dívkou je natolik fascinován, že jí okamžitě nabídne smlouvu na sedm let. Tak nastartuje hvězdnou kariéru legendární herečky. Po pár letech se jejich vztah z pracovního stane partnerským, a to i přes to, že je dvojice věkově poněkud nesourodá.

V roce 1957 se Sophie a Carlo v Mexiku tajně vezmou, což vyvolá skandál. Ukáže se totiž, že producent už jednou ženatý je. S manželkou sice již léta nežije, ale v tu dobu není v Itálii, odkud oba manželé pocházejí, legální rozvod.

Protože ale bigamie rovněž není povolená, má Ponti opletačky s policií. S řešením nakonec přijde jeho první žena, zkušená právnička. Všichni tři přijmou francouzské občanství.

A protože ve Francii se lidé rozvést a znovu vstoupit do manželství smějí, problém je zakrátko vyřešen. Když v roce 2007 Carlo zemře, nechá se Sophia slyšet, že už se rozhodně nemíní znovu provdat. „Jak bych mohla milovat někoho jiného?“ diví se.

Karel Janeček

Miliardáře Karla Janečka přitahují zejména exotické krásky.
Miliardáře Karla Janečka přitahují zejména exotické krásky.

Matematik a milionář Karel Janeček (*1973) svými milostnými peripetiemi plní stránky bulváru už řadu let. První veřejný skandál způsobí v roce 2013. Tehdy chodí s českou miss Janou Doleželovou (*1981).

V televizním rozhovoru pro VIP Zprávy televize Prima tehdy před zraky národa i své partnerky Jany Janeček přizná, že není jedinou ženou v jeho životě. „Vánoce jsem strávil s dětmi, bývalou ženou a Markétou,“ řekne tehdy v přímém přenosu.

Na otázku, o kom to mluví, podnikatel přizná, že je to žena, se kterou už šest let žije. Potíž ovšem je, že své nové přítelkyni Janě se o tom pozapomněl dříve zmínit. Ta na situaci zareaguje s klidem a ihned poté se s Karlem rozejde.

Situace se však opakuje o mnoho let později, když je Janeček ženatý s tuniskou matematičkou Mariem Mhadhbi (*1984), se kterou má dítě.

Na dovolené v Bhútánu jej však uchvátí ezoterička Lilia Khousnoutdinová (*1988), a to dokonce natolik, že s ní uzavře buddhistický sňatek a ihned s ní zplodí potomka. Chvíli to vypadá, že se jeho dvě partnerky snesou.

Pak se však Lilia kvůli Karlovi rozvede a to samé očekává od něj. Jak se s tím bohatý svůdník popere, je ale zatím jen otázka.

Jan Saudek a Pavlína Hodková

Jan Saudek s Pavlínou Hodkovou.
Jan Saudek s Pavlínou Hodkovou.

Mnohoženství praktikuje a přiznává také známý fotograf Jan Saudek (*1935), který se specializuje zejména na focení ženských aktů. Jeho manželka Pavlína Hodková (*1981), se kterou má tři děti, to s ním však vůbec nemá lehké.

Hned na počátku vztahu se totiž musí smířit s tím, že nikdy nebude jedinou ženou v umělcově životě. Do společného bytu si Saudek vodí milenky a Pavlína tak často tráví noc sama. Po čase si ale zvykne.

„Důležité je, že se Jan stále vrací,“ vysvětluje svůj postoj. Jí samotné by však milence pravděpodobně neschválil. Jan Saudek je pověstný svou žárlivostí, což je vzhledem k jeho uvolněné morálce poněkud překvapivé.

Pavlína však i tuto podivnost svého manžela omlouvá. „Potřebuje být svobodný. Je bohém, umělec, který žije přítomným okamžikem a plánování mu nic neříká. Kdo by chtěl spoutat jeho svobodu, ten by ho ztratil.“

Foto: Wikimedia.org. Autor: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz