Domů     Policejní peklo po atentátu: Proč úředník roztrhal smrtící rozsudek?
Policejní peklo po atentátu: Proč úředník roztrhal smrtící rozsudek?

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 rozpoutá doslova policejní peklo. Ještě ten den je vyhlášeno druhé stanné právo.

 „Kdo osobám, které se podílely na spáchání atentátu, poskytne přístřeší nebo pomoc, anebo ač je mu známa taková osoba nebo její pobyt, neučiní oznámení, bude zastřelen se svou rodinou,“ uvádí jeho článek II.

S okamžitou platností se v 15.30 hodin téhož dne zavírají všechny zábavní podniky, hostince, zastavuje se veřejná doprava. Od 21.00 hodin večer do 6.00 ráno se nesmí vycházet. Pokud gestapo potká v těchto hodinách někoho na ulici, bez milosti ho zastřelí. Navečer se proto ulice měst a vesnic vylidňují.

Leták slibuje odměnu za dopadení atentátníků. FOTO: Karl Hermann Frank/Creative Commons/Public domain
Leták slibuje odměnu za dopadení atentátníků. FOTO: Karl Hermann Frank/Creative Commons/Public domain

Důkazy nejsou třeba

Soudí se ještě nekompromisněji než za prvního stanného práva. Existují jen dvě varianty rozsudku: smrt nebo předání gestapu k přešetření.

„Porada u tohoto soudu se nekonala žádná a vlastně celé řízení bylo pouhou formalitou, protože se přečetla pouze jména, krátce vyzvedl skutkový děj a bez dalšího jednání byly prohlašovány rozsudky, které byly již předem připraveny,“ popisuje přísedící brněnského stanného soudu, komisař R. Heidan.

Rozsudky padají bez důkazů.

Později šéf královéhradeckého gestapa A. Hardtke vypovídá, že „nám bylo řečeno, že mají stannému soudu být hlášeny osoby, proti kterým není sice přímých důkazů, ale je zde důvodné podezření, že jsou proti říši anebo že schvalují atentát na Heydricha, dále osoby, které mají zbraň schovanou a nehlášenou, a konečně, které ilegálně pracovaly“.

Karel Čurda zradí 16. června 1942. FOTO: PD-UKGov/Creative Commons/Public domain
Karel Čurda zradí 16. června 1942. FOTO: PD-UKGov/Creative Commons/Public domain

Hon na jihu Čech

Je neděle 14. června 1942. Gestapáci ale pracují pro třetí říší i ve svátek a vzhledem k zatím bezvýslednému pátrání po pachatelích atentátu (Karel Čurda zradí až 16. června 1942) ještě o to horečněji.

Honičky domnělých útočníků probíhají i na jihu Čech. Českobudějovické gestapo zatýká rodiny Erlů z hájovny Baldýnka poblíž vsi Drahov, Kazdů z Kardašovy Řečice a také třeboňských Navrátilů.

Kdosi prozradil, že ukrývali jistého Františka Navrátila, odbojáře z Moravy, který ovšem už stihl zmizet. Českobudějovický komisař gestapa Adolf Fuchs přesto dostává od nadřízených pochvalu za zdařilou akci.

Pražskému stannému soudu pošle telegram se jmény těch, kteří dostali trest smrti. Obratem obdrží potvrzení rozsudku. České Budějovice ale nemají popraviště, a tak odsouzené vezou do Tábora…

Spisovatel Jiří Stránský vyprávěl o osudu svého otce, který měl za Heydrichiády štěstí. FOTO: Jindřich Nosek (NoJin)/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Spisovatel Jiří Stránský vyprávěl o osudu svého otce, který měl za Heydrichiády štěstí. FOTO: Jindřich Nosek (NoJin)/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Pět hlavní pro každého

Na vojenské střelnici, nacházející se za táborskými kasárnami 52. dělostřeleckého pluku, už se houfují gestapáci. Během 18 hromadných poprav za heydrichiády tu umírá celkem 156 lidí.

Na smrt, která přichází vždy po 19. hodině, míří vždy tříčlenné skupiny odsouzenců. První jdou na řadu ženy. Na každého míří pět pušek. Tři si berou na mušku srdce, dvě hlavu. Kdo přežije pětinásobnou palbu, toho čeká rána z milosti od velitele.

Mrtvoly se pak vozí na kremaci zpátky do Českých Budějovic. Podobné scénáře probíhají jako přes kopírák i v dalších okresech. Odsouzence čeká smrt buď zastřelením, nebo oběšením.

V Plzni se popravuje na lobezské střelnici a později v Suchém Dole u Vejprnic, v Brně stojí šibenice u Kounicových kolejí. I když stanné právo končí 3. července 1942, soudy pracují dále.

Odměna za záchranu života 

Třebaže se celkový počet obětí druhého stanného práva v protektorátu odhaduje asi na 5000, existují i příběhy se šťastným koncem.

Známého pražského advokáta Karla Stránského (1898–1978), funkcionáře Sokola a otce spisovatele Jiřího Stránského (1931–2019), zatýká krátce po vyhlášení druhého stanného práva gestapo.

Vzhledem k tomu, že nejde o jeho první zadržení, jeho manželka se zkušeně vydává do tzv. pečkárny (pražské sídlo gestapa, Petschkův palác na nároží dnešních ulic Politických vězňů a Washingtonova), kde stráví čtyři hodiny čekáním.

„Následujte mne,“ vybídne ji potom muž od Sicherheitsdienst (německá zpravodajská služba spadající pod Hlavní říšský bezpečnostní úřad) a uvede ji do své kanceláře. Strčí jí pod nos papír. Jde o rozsudek smrti se jménem Karla Stránského.

Nachází se zde i jeden podpis. „Zpola podepsaný rozsudek smrti mého otce pak ten úředník před matkou roztrhal a řekl: »Vyřiďte svému muži, že jsme si kvit, protože on mi za první světové války zachránil život v Haliči«,“ vzpomíná Jiří Stránský.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Terence Cuneo/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz