Domů     Mušle: Jedna musí vystačit na celý život!
Mušle: Jedna musí vystačit na celý život!
5.8.2022

Málokdo se udrží a z dovolené u moře si žádnou nepřiveze. Mušle nás jednoduše fascinují! Než se také pustíte do sbírání, zjistěte o nich něco navíc.

Jen co se měkkýš narodí, má plné ruce (nebo spíš plnou nohu) práce. Z uhličitanů a proteinů, které vylučuje jeho plášť, si staví dům.

A musí si dát skutečně záležet! Neboť na rozdíl od lidí, kteří svá nevyhovující obydlí mohou zbourat či opustit a přestěhovat se do jiného, jemu musí tento jediný domeček vydržet na celý život!

Původní část ulity, kterou měl jako miminko, poznáte snadno – je to střed či špičatý konec spirály, od nějž se příbytek postupně zvětšuje, roztahuje a sílí. Rostoucí obyvatel uvnitř musí mít stále dostatek prostoru…

A až zemře? Pro jeho přenosný domov to konec neznamená! Jakmile se tělo mořského měkkýše rozloží a schránka vyprázdní, vlny ji, často zcela neporušenou, postupně zanesou na břeh.

Na světě jich existuje více než 100 tisíc druhů! Foto: angelsover / Pixabay.
Na světě jich existuje více než 100 tisíc druhů! Foto: angelsover / Pixabay.

Podmořské brnění

Lidově všem schránkám rozházeným po pláži říkáme mušle, přestože správně jméno patří pouze oblíbeným slávkám jedlým.

Plži mají ulitu, mlži lasturu složenou ze dvou částí, které se otevírají a zavírají. Funkce je však však podobná – bez nich by tito drobní tvorové byli v divočině oceánu v mnohem větším ohrožení!

A jak jim ulita či lastura pomůže k tomu, aby nebyli pro predátory tak dostupnou jednohubkou? Roli hraje jejich tvar. Živočichové s plochou a hladkou schránkou jsou velmi rychlí a nepříteli v mnoha situacích dokážou uniknout.

V tropických oblastech ale číhá predátor na každém kroku a útěk vůbec není snadný! Proto tu mají měkkýši často špičatou ulitu s ostrými hroty, která je pro mořské strávníky varováním. Špička je může zranit, dokonce někdy obsahuje i smrtelný jed.

Některé schránky jsou navíc tak tvrdé, že si na nich hladové zvíře doslova vyláme zuby!

Podle zakroucení ulity snadno poznáte, jestli byl plž pravákem, nebo levákem. Foto: InspiredImages / Pixabay.
Podle zakroucení ulity snadno poznáte, jestli byl plž pravákem, nebo levákem. Foto: InspiredImages / Pixabay.

Čističky i jídlo pro slepice

Užitečnou funkci mají mušle i po smrti svého obyvatele. A nejen tu, že jsou krásné, a vystavíme si je doma na poličce.

Jako zásobárna uhličitanu vápenatého, vitamínů a minerálů hrají mušle důležitou roli pro prostředí oceánu! V podstatě čistí vodu – absorbují do sebe různé jedovaté chemikálie, například stopy olova.

Do prázdných ulit na mořském dně se mohou schovat i malé rybky. A když už se mušle dostanou na břeh, živí se jimi třeba ptáci. Rozdrcené je ale v klidu můžeme použít i jako krmivo pro slepice. Anebo jako účinné hnojivo.

Lákavá je samozřejmě i perleť, která vzniká uvnitř některých lastur, a především v minulosti je velmi oblíbená při výrobě šperků nebo knoflíků.

Mušle mají velmi rozličné velikosti. Z mlžů se pyšní největšími lasturami ohrožená zéva obrovská, která dorůstá až 1, 2 metru. Foto: Paul and Jill / Creative Coimmons / CC BY 2.0.
Mušle mají velmi rozličné velikosti. Z mlžů se pyšní největšími lasturami ohrožená zéva obrovská, která dorůstá až 1, 2 metru. Foto: Paul and Jill / Creative Coimmons / CC BY 2.0.

Kterou si vyberete?

Všechny ty ulity, lastury, mušle či škeble, hrající nejrůznějšími odstíny a tvary, však mají ještě jiné poslání! Právě podle nich můžeme tu záplavu mořských měkkýšů od sebe rozlišovat. A vyznat se v nich není snadné – existuje více než 100 tisíc druhů!

Poměrně časté jsou třeba tenké a špičaté turritelly, veteránky moří, které zdobí slané vodstvo již minimálně 50 milionů let.

Pláže jsou plné i krásných srdcovek zdobených vroubky či proužky, nebo i obyčejných hladkých škeblí, které zas okouzlují řadou různých vzorů.

V mušli ikonického tvaru, kterou si přikládáme k uchu, abychom slyšeli údajné šumění moře, bydlel často křídlatec velký. A pokud najdete v moři ulitu podobnou suchozemským šnekům, nejspíš patřila mlžům rodu nautilus, tzv. loděnkám.

Spirála loděnky následuje tzv. zlatý řez, který odhalil italský matematik Leonardo Fibonacci (asi 1180-1250). Foto: sciencefreak / Pixabay.
Spirála loděnky následuje tzv. zlatý řez, který odhalil italský matematik Leonardo Fibonacci (asi 1180-1250). Foto: sciencefreak / Pixabay.

Těžký život leváků

Stejně jako u lidí, i v populaci plžů jasně převažují praváci. Jak to víme? Devět z deseti ulit je točeno právě na pravou stranu!

Položte si ji otvorem k sobě a špičkou nahoru. Otáčí se spirála od vrcholu po směru hodinových ručiček? Pak máte tu čest s pravotočivou ulitou. Pokud jdou závity od vrcholu proti směru ručiček, jedná se o levotočivou.

A proč je plžů leváků tak málo? Mnohem hůře si totiž hledají sexuálního partnera – stavba jejich pohlavních orgánů neumožňuje páření s praváckými jedinci, a často tedy zahynou ještě dříve, než stihnou po sobě zanechat potomky.

A co se dá vyčíst z lastur, kde spirálu nenajdete? Třeba odkud živočich pocházel. Anebo jakého se dožil věku, protože pruhy na schránce přibývají podobně jako letokruhy stromů.

Domov na půl milionu let?

Někteří měkkýši žijí dva roky, jiní čtyřicet, najdeme ale i 400leté rekordmany (arktika islandská). Ani to však zdaleka nemá na životnost jejich vápenitých schránek. Existuje několik exemplářů, jejich stáří se odhaduje na neuvěřitelných 500 000 let.

Skutečnou raritou je však mušle nalezená v Indonésii, na níž vědci objeví zvláštní rytinu. Systém čar nemůže být náhoda – patrně je vytvořil již náš primitivní předek hommo erectus před 430 až 540 tisíc lety!

Podle archeologických nálezů mušle podél Středozemního moře s oblibou sbírají také Neandrtálci.

Tuhý kořínek na pohled křehkých schránek pak potvrzuje i nejstarší známá sbírka mušlí, nalezená v troskách Pompejí, které v roce 79 našeho letopočtu pohřbí pod vrstvu lávy rozzuřená sopka Vesuv.

Sbírka pochází zhruba z roku 74 a je díky ní naprosto jasné, že sběratelství mušlí je již tehdy pro mnohé velkou vášní. Některé kousky totiž pocházejí opravdu z daleka, třeba až od Rudého moře.

Nejvíce mušlí na jednom místě můžete spatřit na Mušlové pláži (Shell Beach) v Západní Austrálii. Na 60 km dlouhém kusu pobřeží se budete procházet skutečně jen po mušlích! Foto: Eulinky / Creative Commons / CC BY 2.0.
Nejvíce mušlí na jednom místě můžete spatřit na Mušlové pláži (Shell Beach) v Západní Austrálii. Na 60 km dlouhém kusu pobřeží se budete procházet skutečně jen po mušlích! Foto: Eulinky / Creative Commons / CC BY 2.0.

K placení i k čištění zubů

Pestrý vzhled, praktický tvar, kvalitní materiál…, díky tomu všemu mušle odedávna lidi inspirují k mnoha dalším využití.

Již v hrobech z mladší doby kamenné mají kostry na sobě mušlové náhrdelníky či jiné šperky.

Ve starověku se pak mušle stanou v podstatě prvním rozšířeným platidlem! Používají se schránky tvorů zvaných zavinutec penízkový či zavinutec kroužkový, jednoduše nazývané kauri.

První zmínky pocházejí z Číny, z doby zhruba okolo roku 1200 př. n . l.. A jsou zároveň i nejdéle používanými „mincemi“ v historii, neboť na některých místech v Africe s nimi můžete zaplatit ještě v 18. nebo 19. století. Za 2500 malých lesklých mušliček například dostanete jednu krávu.

Zajímavé funkce se mušle dočkají i u starých Řeků, kteří je jako drcenou směs používají k čistění zubů. Jejich bělící funkce je prý daleko lepší, než mají dnešní pasty!

Foto: úvodní foto: paulbr75 / Pixabay 1, 2, 4: Pixabay 3, 5: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi