Skip to content

Polaroid: Hit budoucnosti a miláček šíleného vědátora!

Je šíleným vědátorem jako vystřiženým z komiksu. Po kanceláři pobíhá sem tam, nákresy a poznámky se ve velkém válí všude, kde je místo. Asistenti jeho zběsilému tempu nestačí, vždyť ani na jídlo nebo čisté oblečení nemá čas.

I když jeho hlava vyplodí mnoho vynálezů, k tomu aby myšlenku na „instantní fotoaparát“ uvedl do pohybu, ho musí „nakopnout“ malá dcera.

Jmenuje se Edwin Herbert Land (1909–1991), má výrazné rysy, husté obočí a mozkovnu nadupanou vizemi a vynálezy. Jeho zběsilé patentové skóre předčí ve své době už jen Thomas Alva Edison (1847–1931). Zatímco v minulosti ho asistenti pro nonstop pracovní tempo proklínají, v našich končinách si pravděpodobně žádný fanoušek techniky nevzpomene na jeho jméno.

Milovníci fotografií do kapsy ale tuší. Land dá světu legendární polaroid.

Edwin Herbert Land

Instantní fotku, prosím!

Stačí udělat cvak a namísto zdlouhavého dřepění v temné komoře je jako lusknutím prstu fotka na světě. V polovině 20. století novinka jako hrom, po které sahají módní návrháři i novináři. Stačí jen, aby inkoust na patentu v poválečné euforii 22.

února 1947 konečně zaschl. Za celosvětovou senzaci patentový nadšenec vděčí své tříleté dceři, kterou se rozhodne během jedné rodinné dovolené vyfotit. Když chce holčička fotku okamžitě vidět, zůstanou jí jen oči pro pláč, zatímco v Landovi klíčí myšlenka.

Společně s Georgem Wheelwrightem (1903–2001) se proto pouští do vývoje speciálních chemických vrstev pro svitkový papír. A výsledek? Jednoduchý jako facka a fotka za 60 vteřin! Stačí se vycvaknout a uvést do pohybu sofistikovaný systém.

Na zadní straně papíru se totiž nachází zatavená černá kapsa s látkami potřebnými k vyvolání. Jakmile se tedy fotka s hlasitým bzučením, které plní jakousi zatavovací funkci, vydere na svět, je za pár vteřin hotovo.

K nápadu Landa přivede malá dcerka, která chce mít fotku „hned a teď“.

Hračka na trhu

První model, Polaroid 95, se dostává na trh v listopadu 1948, všichni se ale musí smířit s tím, že fotografie budou černobílé. Veselejšími barvami je instantní fotoaparát nadupaný až od roku 1963. Název polaroid získá podle stejnojmenné společnosti, kterou Land s Wheelwrightem zakládají už roku 1937.

Ta se svým revolučním vynálezem míří na vrchol. Z pultů ho ve velkém skupují nejen amatéři, kteří touží po okamžitých památkách z dovolené, experimentovat s ním začínají i profesionální fotografové.

Snímek Mary Moormanové, svědkyně atentátu na JFK

Amatérka celebritou

Nejslavnější fotografii, kterou lačným okem zhlédne celý svět, má však na svědomí Mary Moormanová (*1932), svědkyně dallaského atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho (1917–1963). Je to právě ona, která předloží zcela zásadní snímek ze svého Polaroidu Highlander 80A, zachycující limuzínu jen pár vteřin poté, co JFK zasáhne kulka do hlavy.

Nejenže se snímek zapíše do dějin, ale roku 2008 se na eBay vydraží za 175 000 dolarů (zhruba 3,5 milionu korun). Shodou okolností je však stejný rok pro Polaroid zlomový a znamená konec jedné éry.

Jako první na trh vtrhne Polaroid 95. Fotí černobíle, ale to nadšencům nevadí.

Doba digitální

V roce 2008 totiž dává výrobě instantních filmů sbohem. Topí se v červených číslech. Spolu s tímto rozhodnutím uzavírá tři své závody a propouští 450 zaměstnanců, ke škatulatům dochází i na vedoucích židlích.

Důvodem je velká konkurence ze strany digitálních příbuzných.

Ani tak ale polaroid ze scény nemizí. Pomocnou ruku jim totiž podává i podnikavá dvojice Florian Kaps a André Bosman, kteří společnými silami vybudují firmu Impossible Project. Jejím cílem není nic jiného než firmu znovu postavit na nohy s pomocí vlastních filmů.

Roku 2014 proto na scénu jako čerstvý vítr vtrhne Polaroid Snap Instant, o dva roky později následovaný Polaroidem Snap Touch. Ten se mimo jiné pyšní dotykovou obrazovkou nebo slotem na paměťovou kartu.

Foto: Wikipedia.org, Pinterest.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Byli v minulosti na Zemi obři?
enigmaplus.cz

Byli v minulosti na Zemi obři?

Obři jsou zmiňováni v Bibli, ve...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...
Překvapení staré 2500 let: Neznámý jazyk z Turecka
enigmaplus.cz

Překvapení staré 2500 let:...

Archeologické práce na nalezišti Ziyaret...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Sídlo, jehož zdmi procházely dějiny
rezidenceonline.cz

Sídlo, jehož zdmi procházely...

Historické stavby bývají pro svůj nezaměnitelný...
Union Glashütte opět na startu ADAC Deutschland Klassik
iluxus.cz

Union Glashütte opět na...

Byla to právě technická dokumentace,...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Skutečné horory, které pronásledovaly natáčení hororu
enigmaplus.cz

Skutečné horory, které...

Lidé se rádi bojí – ale samozřejmě jen v kontrolovaném...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...