Po okresní silnici se řítí skoro stokilometrovou rychlostí bílý bavorák. Pneumatiky skřípějí na mokré vozovce. Mladému řidiči stéká pot do očí. Křečovitě tiskne volant. Za ním se žene policejní hlídka a před ním stojí zátaras. Je čas na rozhodnutí. Dupne na plyn vstříc zkoprnělému muži zákona.
Při namátkových prohlídkách na dálnicích může policie narazit na mnohé. Třeba na prošlé lékárničky, zastaralou technickou kontrolu nebo neplatný řidičský průkaz. Občas dokonce zjistí, že dotyčnému řidiči auto vůbec nepatří.
Právě takováto situace se zvrtne v listopadu roku 2017, když se muži zákona snaží zastavit dvě podezřelá bílá BMW.
Potkají podivného cizince
Vše začne den nebo dva před incidentem. Mladý Litevec Vitalijus Červonikovas (19) a jeho mladší kamarád Matas (17) potkají večer v baru podivného muže. Ten jim učiní nabídku. Ani jeden z nich neví, co je dotyčný zač, a kvůli tmě mu údajně ani nevidí do tváře.
Podezřelý cizinec nabídne mladíkům skvělou pracovní příležitost v Rakousku, kde by v továrně renovovali nábytek. Popadnou příležitost za pačesy a ještě ten večer s novým zaměstnavatelem a jeho kumpánem odjedou.
Maskuje se kuklou
„Měl jsem s sebou jenom pas a občanku. Říkali, že všechny papíry vyřídíme až tam. Nevzal jsem si ani oblečení, bylo to všechno ve spěchu,“ vysvětluje později Červonikovas. Během cesty se ani nikde nezastavují. Míří co nejrychleji ke svému cíli.
Vůz řídí muž, který jim práci nabídl. Na hlavě má údajně černou kuklu a ještě kapuci, takže pořád nevědí, s kým mají tu čest. Mladíci pochopitelně začínají být nervózní. Cítí, že něco není v pořádku. Dorazí na místo určení.
V Rakousku podezřelý „dobrodinec“ náhle uprostřed noci zastaví na neznámé ulici. Vedle nich stojí dvě draze vypadající bílá BMW.
Rozhodnou za ně peníze
Muž s kuklou vystoupí z auta a Litevcům oznámí, že mají obě vozidla odvézt zpět do země svého původu. „Já neměl ani řidičák, tak jsem to odmítl,“ dušuje se Vitalijus. Jenže poté jim údajně začnou vyhrožovat.
Znovu a znovu je přesvědčují, že papíry k drahým vozům jsou v pořádku, a údajně jim vnutí klíče. Oba chvíli stojí a nevědí, co si počít. Jenže pak rozhodnou peníze. Ostří chlapi jim nabídnou 800 eur (přes 20 000 korun), čemuž Červonikovas a Matas neodolají.
Nemají koneckonců ani na cestu domů. A tak každý nastoupí do jednoho auta a vyrazí vstříc domovskému státu na pobřeží Baltského moře.
Vzbudí podezření hlídky
Navzdory chybějícím řidičským oprávněním jedou docela dlouho bez větších komplikací. Jenže na české silnici u Harrachova začnou potíže. Přítomná policejní hlídka se je pokusí zkontrolovat.
Zloději dupnou na plyn drahých BMW a ujíždějí se strážci zákona v patách. Matas riskantní manévry nezvládne a za skřípění brzd nabourá. Červonikovas rychle zastaví. Vezme otřeseného přítele k sobě. Namíří si to směrem na Paseky nad Jizerou.
Netuší, že o 10 kilometrů dále, konkrétně v Poniklé na Semilsku, na ně čekají nastražené silniční zátarasy.
Auto jako vražedná zbraň
Jeden z uniformovaných mužů dospělému Litevci signalizuje, aby konečně zastavil a vystoupil z vozidla. On však namísto toho dupne na plyn a stočí bílé BMW přímo na zaskočeného strážce pořádku.
Od srážky je dělí jen vteřiny, když policista duchapřítomně uskočí z cesty a zachrání si tak holý život. Auto o něj jen zavadí zrcátkem. Jeho kolegové se pustí za piráty silnic a po chvíli je dopadnou.
Zřejmě už během zatýkání zjistí, že bourák, z něhož se málem stala vražedná zbraň, je ve skutečnosti kradený – stejně jako jeho poznávací značka.
Lekl jsem se ho!
Po pěti měsících ve vazbě stane Červonikovas 10. září 2018 před Krajským soudem v Hradci Králové. Je mimo jiné obžalován z pokusu o vraždu. „Sněžilo a byla mokrá silnice. On měl v ruce zbraň a já se ho lekl, chtěl jsem jej objet.
Poté jsem jel ještě několik kilometrů, než nás policie zastavila,“ hájí se vehementně litevský mladík. Snaží se své nebezpečné jednání svést na špatnou viditelnost na vozovce. Jenže tomu odporuje výpověď policisty, jehož chtěl přejet, i dalších svědků.
„Říká, že nebylo vidět na víc než 70 metrů. Jenže bylo vidět minimálně na 300 metrů,” tvrdí poškozený u soudu.
Kdyby chtěl, tak zastavil
Podle posudku soudního znalce z oboru lékařství, Radovana Havla, chtěl obžalovaný muže zákona jednoznačně usmrtit. „Je to zázrak, že k žádnému vážnému zranění nedošlo. V daném případě se jednalo o čelní postavení policisty vůči přijíždějícímu vozidlu.
Při prvním kontaktu s vozidlem jedoucím 80 až 100 kilometrů za hodinu dochází přinejmenším ke zlomeninám. Za svoji 30letou praxi jsem nezažil, že by takový čelní náraz někdo přežil, navíc bez následků,“ okomentuje spekulaci, zda šlo o neúmyslný čin.
Znalec z oboru silniční dopravy potvrzuje, že kdyby Litevec chtěl, mohl vozidlo ještě bezpečně zastavit, což koneckonců zvládli udělat řidiči aut, jedoucí před ním.
Spor o úmysl
„Z výpovědi zasahujících policistů je zřejmé, že obžalovaný při příjezdu dal nohu z plynu, ale poté se rozjel a snažil se zátaras probourat ve vysoké rychlosti.
Musel si uvědomovat, že najíždí na člověka,“ sděluje státní zástupce Milan Vacek své stanovisko. Litevcův obhájce s tímto názorem nesouhlasí: „Obžalovaný neměl dostatek času na vyhodnocení situace.
Podle mě nebylo dostatečně prokázáno, že vozidlo řídil tak, že úmyslně policistu srazil. Myslím si, že se pokusil střetu zabránit.”
Je snad členem gangu?
Předseda senátu Luboš Sovák během hlavního líčení opakovaně upozorňuje, že výpovědi u soudu a z přípravného řízení obsahují nesrovnalosti. K tomu se však Červonikovas odmítá vyjádřit.
Stále opakuje, že zákon nepřekročil z vlastní vůle, ale protože mu bylo vyhrožováno neznámými cizinci.
Policisté nevylučují ani možnost, že je povedená dvojice ve skutečnosti součástí gangu, stojícího za mnohačetnými krádežemi nebo vyloupením rakouského autosalonu.
„Máme informace, že obžalovaný byl členem skupiny, která převážela kradená vozidla přes naše území,” informuje státní zástupce. Ani k tomu se mladík vyjadřovat nehodlá.
Za vším vězí strach
Za pomoci svého tlumočníka se sám obrátí na předsedu senátu. „Za pět měsíců ve vězení jsem pochopil hodně věcí. Moc se omlouvám. Co se stalo, se stalo proto, že jsem se bál a chtěl jsem utéct. Nikoho jsem nechtěl zabít, ani nikomu ublížit.
Jen jsem chtěl ujet,” opakuje znovu a znovu. Prosí také, aby jej raději vyhostili do Rakouska. Soud obhajobě neuvěří. Má za to, že pachatel nebyl k nezákonnému převozu kradených aut donucen vyhrožováním od neznámých cizinců, ale kývl jim při vidině výdělku.
Vzhledem k tomu, že zvládl ujet zhruba 500 kilometrů bez nehody, se dá těžko uvěřit, že šlápl na plyn místo na brzdu omylem.
Relativně nízký trest
Předseda senátu vynese 24. září 2018 rozsudek. Pošle mladíka za katr na 10 let. Obžalovaný si jej vyslechne mlčky a se sklopenýma očima. „Úmysl se nám jeví jako nepřímý. Jeho cílem bylo projet za každou cenu,“ uvádí soudce.
Také připomíná, že postih mohl být ještě vyšší. „Vzali jsme v úvahu věk obžalovaného, skutečnost, že ho lze v České republice považovat za bezúhonného, i předpoklad, že se podobného jednání už nedopustí,“ vysvětluje relativně nízký test. Červonikovas se na místě odvolá.
Počet ukradených vozů neustále roste
Jednoznačně mu přitíží, že se provinil proti muži zákona ve výkonu služby. „Je třeba, aby byli policisté chráněni. Aby se podobného jednání proti nim další osoby nedopouštěly.
V potaz bereme i skutečnost, že organizované krádeže aut se v současné době rozmáhají,“ dodává soudce Sovák na závěr. Spolu s trestem odnětí svobody Litevce potrestá také vyhoštěním z České republiky na dobu neurčitou.
Řidiči se snaží vyhnout trestu
To, že někteří šoféři nerespektují výzvu k zastavení nebo jsou často v ohrožení života, není pro strážce pořádku nic tak úplně neobvyklého. „Setkáváme se s tím zejména u řidičů, kteří vědí, že se provinili jiným přestupkem či trestným činem.
Tedy že například požili alkohol nebo jiné návykové látky. Tuší, že je provází nějaký problém, a tak se snaží z dosahu policistů všemi prostředky uniknout,“ vysvětluje policejní mluvčí Vlasta Suchánková klíčový rozměr celého případu.