Domů     Lom Amerika: Dokonalý úkryt nacistického fantoma
Lom Amerika: Dokonalý úkryt nacistického fantoma
26.8.2024

Temně hučí, Niagara, temně hučí, do noci…“ Večerní krajinou se nese trošku falešná trampská písnička. Slunce se pomalu sklání k obzoru a paprsky vrhají dlouhé stíny. Oheň voní, špekáčky na klacku syčí, rum příjemně hřeje v krku.

Nikdo netuší, že to je poslední písnička toho večera. Vlastně jejich poslední písnička vůbec.

Jsou tři. Dva kluci, jedna dívka. Jako tábořiště si vybrali jednu ze štol v Lomu Amerika. To je Mekka velkého množství trampů.

Vápencové stěny připomínají divoký západ víc než co jiného a blankytně průsvitné jezero na dně lomu si nezadá s malebností filmů o Vinnetouovi. „Líbí se ti tu, Hanko?“ zeptá se první tramp.

No jasně, Trpaslíku, je to romantika.“ Druhý, kterému říkají Svišť, se zasměje. „Ale taky tu trochu straší!“ Je to stará historka. Vypráví si ji trampové u táborových ohňů, zatímco se nejistě ohlížejí přes rameno a odskočit si jdou až ráno.

Protože do tmy nikdo sám jít nechce. Historky o šíleném esesákovi, který straší v bývalých štolách lomu. „Jmenuje se… Hans Hagen,“ šeptá Hance Svišť a doufá, že troška strachu pomůže k tomu, aby jí v noci mohl být blíž.

Je to esesák, který se tu ukrýval před Rudou armádou.“ Trpaslík ale oponuje. „Ale houby, je to bývalý hlídač v lomu, který zešílel!“ Pravdu mají oba. Anebo ani jeden.

Pomník nad lomem Mexiko připomíná tábor nucených prací pro politické vězně. Lomy temnou minulost rozhodně mají. (Foto: Prazak, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)
Pomník nad lomem Mexiko připomíná tábor nucených prací pro politické vězně. Lomy temnou minulost rozhodně mají. (Foto: Prazak, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)

Nebojácné děvče

Setmí se, ohniště už jenom doutná a ze štoly sálá tma a chlad. Kytara je ve futrále, opřená o zeď. „Musím si odskočit, kluci,“ zvedne se Hanka. „Hlavně nechoď daleko,“ směje se Trpaslík. Dívčiny kroky odezní ve tmě.

A pak je ticho, jen vítr, který se prohání štolami, z neskutečné dálky zahouká osamělý vlak. Kap, kap, ozývá se z nitra lomu. Jinak ticho. Až příliš dlouhé ticho. Pět minut, deset minut, čtvrt hodiny. „Hanko?

Přestaň blbnout, kde jsi?“ kluci se po chvíli zvednou, zapnou baterky a vydají se směrem, kam Hanka odešla. Jenže nikde nikdo. „Hanko!?“ Chůze se změní v běh. Světla baterek se míhají po stěnách, sem a tam. Ale odpovědi se nedočkají.

Trpaslíku, rychle sem!“ zahřmí náhle jeskyní. „Našel jsi ji?“ Nenašli. Na zemi leží jen zhasnutá baterka, jinak nic. „Možná běžela dál do chodby,“ navrhne s nadějí Trpaslík a rozeběhne se do tmy. Jenže po pěti krocích chodba končí závalem. Po Hance není ani stopy.

Muži v německých uniformách při vzpomínkové akci. (Foto: cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)
Muži v německých uniformách při vzpomínkové akci. (Foto: cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)

Zákaz není zeď

Hanka se stává z obětí Hagena. Tedy, alespoň podle pověstí, které se začínají objevovat s prvními trampy v šedesátých letech.

Tehdy je díky nehodě ukončena těžba ve Velké Americe, a zároveň utichají i stroje v blízkých lomech, které nesou jména Mexiko a Malá Amerika.

V té době, v roce 1964 jde do kin také Limonádový Joe, známá westernová parodie vycházející z šestákových příběhů čtyřicátých let. Velká část exteriérů se točí právě ve Velké Americe.

Přestože do lomů je zákaz vstupu a veřejná bezpečnost zde často provádí zátahy na trampy a nudisty, je tu plno. A tehdy se také začnou objevovat první pověsti. Zejména o Hansu Hagenovi. Podle většiny vyprávění jde o německého vojáka, ale jeho osud je různý.

Podle první verze je Hagen německý voják, který se v dole skrývá před Rudou armádou, protože se chce dostat do amerického zajetí. Jenže v dole uvízne a zůstane zasypaný, pomalu vyhladoví a jeho duch následně bloudí štolami.

Podle jiné verze jde o vojáka z blízké Karlštejné posádky. Aby přežil, krade dělníkům jídlo. To se jim samozřejmě nelíbí a tak si na něj počkají a zaženou ho hluboko do štol. Zatlačený do kouta hodí po dělnících granát, který zasype důl.

A podle další verze jde o krutého dozorce z Mexika. A podle jiných verzí je to německý zajatec, který v dole musí pracovat po prohrané válce. Pokusí se o útěk, ale nezdaří se a on se stane duchem.

Němci navrhují uniformy tak, aby vzbuzovaly strach. Ve spojení s duchařskou historkou jde o dokonalou hororovou situaci. (Foto: Bundesarchiv, Bild 101III-Lerche-46-02 / Lerche, Karl-Gustav / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, Wikimedia Commons)
Němci navrhují uniformy tak, aby vzbuzovaly strach. Ve spojení s duchařskou historkou jde o dokonalou hororovou situaci. (Foto: Bundesarchiv, Bild 101III-Lerche-46-02 / Lerche, Karl-Gustav / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, Wikimedia Commons)

Pryč z Hagenovy štoly

V jedné verzi příběhu se odříznutý Hagen rozhodne zastřelit. Ale kulka štrejchne o kolejnici, která v dole slouží k signalizaci mezi dělníky. Od té doby, když někdo na kolejnici zazvoní, probudí ducha. „Když třikrát zazvoníš a zavoláš – Hagene, objev se!

– do roka umřeš,“ straší se trampové. Na jiném místě v takzvané Hagenově štole je místo, kde je zpoza zdi slyšet divné ťukání a bouchání. Že by se zlý Hagen snažil dostat ven?

Trampské historky se mísí se skutečností, že temnota, mnohdy zvláštní akustika a pocit vzbuzený tím, čemu speleologové říkají jeskynní nemoc.

Tehdy se spousta běžných věcí může zdát mnohem strašidelnější, než ve skutečnosti jsou… Ani dnes se nevyplatí Hagena hledat – nejenom kvůli tomu, že starý esesák je pomstychtivý a zlý, ale protože štoly po letech nejsou v pořádku a často dochází k nečekaným sesuvům, ale také proto, že uvnitř jeskyní hnízdí vzácní netopýři, kteří potřebují tmu a ticho.

Foto: Wikimedia Commons Titulka: Foto: Pavel Koběrský, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Historie
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Historie
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Historie
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Přelomový moment historie
To, co se odehrálo v první polovině 20. století, do té doby svět nikdy nepoznal. Čtyřicet let ohraničených první a druhou světovou válkou přepsalo geopolitickou mapu způsobem, jaký nemá v historii obdoby. Který moment obou válek dnes považují historici za klíčový? Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Čtyři roky utrpení, na jehož konci budou miliony mrtvých, […]
reklama
záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
Výbuch, který zpustošil Sibiř. Způsobil ho meteorit?
Ono se řekne pustý a prázdný vesmír. Je sice pravda, že na jeden krychlový metr kosmického prostoru čistě statisticky připadá jeden atom vodíku, jenže jsou okamžiky, kdy provoz ve vesmíru pořádně zhoustne. Kolize dvou těles sice mohou být zajímavým divadlem, avšak pouze za předpokladu, že se jich sami neúčastníme. V dlouhé historii naší planety se […]
reklama
historie
Vzestupy a pády nejstarších civilizací: Harappská kultura
Pokud něco zásadním způsobem formovalo další vývoj života a uspořádání na naší planetě, byly to vzestupy a pády starověkých civilizací. Většina z nich zásadním způsobem nasměrovala vývoj lidstva a předurčila naši kulturu, geografické rozložení či technologický a náboženský vývoj. Které starověké kultury to byly? Kdy: druhá polovina 4. tisíciletí př. n. l.– polovina 2. tisíciletí př. […]
Když voda brala životy. Tsunami usmrtila na 230 tisíc lidí!
Před jednadvaceti lety zasáhlo jihovýchodní Asii jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii lidstva, po kterém následovala nepředstavitelná tragédie. Zemětřesení na dně oceánu totiž vyvolalo tsunami – obří vlna se na některých místech zvedala až do výšky třiatřiceti metrů a na pobřeží Indického za sebou nechala desítky tisíc mrtvých. Je osm ráno 26. prosince 2004 a […]
2. světová válka: Bitvy u Verdunu a na Sommě
V době, kdy nikdo netušil, že hrůzy první světové války zažije svět znovu a ve větším měřítku jen o čtvrt století později, jsou bitvy u Verdunu a na Sommě dávány za strašlivý příklad toho, kam až může zajít lidská touha po moci. U Verdunu se bojuje od února 1916 až do prosince. Němci svážejí jednotky až […]
Martin Luther King: Za práva Afroameričanů
Martin Luther King je bezesporu nejvýznamnější osobností boje za práva Afroameričanů. Jeho slavný projev „I Have a Dream“, který pronese během takzvaného pochodu na Washington, se pro miliony černošských Američanů stane symbolem jejich boje za rasovou rovnoprávnost. V roce 1946 obdrží Nobelovu cenu za mír a stane se významnou postavou celonárodní americké politické scény. Jeho život […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz