Domů     Pohnutý život „poslední Přemyslovny“ Elišky
Pohnutý život „poslední Přemyslovny“ Elišky
5.7.2024

Eliška Přemyslovna vyrůstá v klášteře a může se stát abatyší, stejně jako její teta. Když je ale úkladně zavražděn její bratr Václav II., představuje náhle jedinou naději českých zemí na spravedlivého vládce. A tak se „obětuje“ pro svůj národ a bere si za manžela Jana Lucemburského …

Je 1. září 1310 a ve Špýru na březích Rýna se za přítomnosti stovek významných hostů i mnohatisícového davu koná svatba Jana Lucemburského (1296–1346) a Elišky Přemyslovny (1292–1330).

Ulice jsou plné kejklířů a komediantů, prodavačů nejrůznějšího zboží, kapsářů i prostitutek. Průvod rytířů, hrabat a knížat míří do slavnostně vyzdobené katedrály.

Jindřich VII. (1278–1313), král a později císař Svaté říše římské, usedá ve slavnostním šatu na trůn, s korunou na hlavě a žezlem v ruce. Po něm přichází jeho teprve čtrnáctiletý syn Jan s průvodem, který nese praporce Českého království.

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

Nevěsta v jednoduchých šatech

Jan skládá přísahu po vzoru knížat Svaté říše římské. Poté do katedrály vstupuje osmnáctiletá princezna Eliška, vysoká, půvabná a údajně snědá po svém dědovi, Přemyslu Otakarovi II. (1233–1278).

Je oblečena v jednoduchých, nezdobených šatech a s rozpuštěnými vlasy, jak káže poslední francouzská móda. Kronikář Petr Žitavský o tom píše takto: „(…) podivili jsme se nad věcí námi v českých krajinách předtím nevídanou.

Neboť vycházela tehdy nevěsta ze své ložnice s vlasy rozpuštěnými a sem tam po svých ramenou rozvolněnými, zcela bez vínku a koruny, ozdob hlavy, celá oděná nezdobeným, velmi dlouhým rouchem francouzským.“

 Hostina přinášející plodnost

Snoubence oddá mohučský arcibiskup Petr z Aspeltu (1250–1320). Poté následuje bohatá svatební hostina. Stoly se prohýbají pod množstvím nabízených pokrmů, mezi kterými nechybějí ani ty, jež mají přinášet plodnost.

Jedná se o slepici, jablka i kaši ze sýra. Spoustu dětí značí krupicová kaše – manželé jich mají mít tolik, kolik je v ní zrnek krupice. Je oslazená medem, jež má do manželství přinést lásku a moudrost i podpořit milostnou touhu.

Vrcholem hostiny je páv upravený tak, aby se neporušily jeho ocas a korunka. Svatební oslavy a hodování trvají osm dní. Jen hrstka vyvolených tuší, jak dlouhá byla cesta k této královské veselce.

Eliška Přemyslovna ve Zbraslavské kronice. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Eliška Přemyslovna ve Zbraslavské kronice. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Ztráta matky a nenáviděná macecha

Eliška se narodila jako páté dítě českého krále Václava II. (1271–1305) a jeho ženy Guty Habsburské.

Kromě ní se dospělosti dožili ještě její bratr Přemysl Otakar, později známý jako Václav III., a sestry Anežka, Anna a Markéta.

Vychovávána byla ve svatojiřském klášteře, kde byla abatyší její teta Kunhuta Přemyslovna. Její následnicí se ale nakonec nestala. O matku přišla Eliška už v pěti letech.

Její otec si následně vzal polskou princeznu Elišku Rejčku (1288–1335), která byla jen o čtyři roky starší než Eliška a ona ji od začátku nenáviděla.

Matka Guta a macecha Rejčka. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Matka Guta a macecha Rejčka. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Vymření Přemyslovců po meči

Roku 1305 umírá Eliščin otec na tuberkulózu a na trůn nastupuje její bratr Přemysl Otakar jako Václav III. (1289–1306). Ten je ale úkladně zavražděn v roce 1306 v Olomouci, čímž vymírají Přemyslovci po meči, a v českých zemích propukají boje o moc.

O český trůn jeví zájem Jindřich Korutanský (1265–1335), manžel Eliščiny sestry Anny Přemyslovny, ale také Rudolf Habsburský (1281–1307), který vítězí a na potvrzení svého nároku se žení s vdovou po Václavovi II. a Eliščinou macechou, Eliškou Rejčkou.

Protože střídmě jí, přezdívá se mu král Kaše. Ač se snaží o nastolení pořádku a zlepšení královských financí, umírá Rudolf předčasně roku 1307 na úplavici při obléhání Horažďovic.

Pod svoji úroveň se nevdám!

K moci se tak opět dostává Jindřich Korutanský, který již tentokrát nechce nic ponechat náhodě. Do Čech táhne i s houfem žoldnéřů a daří se mu obsadit Prahu i českou pokladnici, stříbrnou Kutnou Horu. Jeho vláda je však slabá a zadlužuje královskou pokladnu.

Aby pro něj přestala být stále neprovdaná Eliška hrozbou, chce ji provdat za neurozeného pána z Bergova. To však Eliška odmítá se slovy:

„Chceš-li mne, králi, řádně provdat, nehanob mne, ale urči mi někoho rodem mi rovného, nebo dovol, abych přijala řeholi a oddala se trvale Bohu. Tomu se dobrovolně a ochotně podrobím.

Jestliže však o mně rozhodneš tak, že ponížíš můj rod, poznáš mne bezpochyby jako svého nepřítele.“

Jiná nesmí být královnou

Nespokojenost s vládou Jindřicha Korutanského roste i mezi českou šlechtou, a tak si někteří, jejichž vůdcem se stane Jindřich z Lipé (1275–1329), projektují své naděje na změnu vládce do princezny Elišky.

Snaží se proto domluvit její sňatek se synem římskoněmeckého krále Jindřicha VII. (1278–1313), Janem. Vyjednávání provázejí problémy. Jindřich chce Elišku nejprve provdat za svého bratra Walrama, s tím ale mocní čeští páni nesouhlasí.

O Elišce se ale mluví jako o ženě s pochybnou pověstí. Během své návštěvy u Jindřicha VII. proto ona sama navrhne, ať je její panenství stvrzeno lékařským vyšetřením. Na konci její návštěvy je jí král tak nadšen, že prohlásí: „… žádná jiná dívka se nesmí stát v Čechách královnou než Eliška!“

Busta Jana Lucemburského. FOTO: Packare / Creative Commons / CC0 1.0
Busta Jana Lucemburského. FOTO: Packare / Creative Commons / CC0 1.0

Jan a Eliška naděje pro Čechy

Po Eliščině svatbě utíká Jindřich Korutanský i s manželkou zpět do Korutan. Korunovace nového českého krále se uskuteční 7. února 1311 v bazilice svatého Víta, vede ji opět arcibiskup Petr z Aspeltu, který královský pár o rok dříve oddával.

Obyvatelé Čech do vlády Jana s Eliškou vkládají velké naděje a víru, že opět nastolí v českých zemích pořádek. První roky jejich manželství jsou relativně poklidné, Jan se nechává Eliškou, jako starší a zkušenější, v mnoha věcech vést.

Během té doby se jim narodí dvě dcery, Markéta a Jitka. Eliška doufá, že se jejímu manželovi podaří obnovit věhlas, jaký měly české země v době vlády jejího otce.

Fiktivní portrét Jindřicha z Lipé od Bartoloměje Paprockého. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Fiktivní portrét Jindřicha z Lipé od Bartoloměje Paprockého. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Rozepře mezi manželi

Jan však naráží na tvrdou realitu v podobně odbojné šlechty. Postupem času se mu znelíbí i vliv, který se nad ním snaží Eliška uplatňovat. Projevuje se jeho prchlivá povaha, která naráží na manželčinu tvrdohlavost.

Na státní záležitosti mají zcela odlišné názory. Jan se proto v Čechách vyskytuje stále méně a méně, většinou si sem z ciziny, kde naopak slaví úspěchy, jezdí jen pro peníze. Proto se mu v Čechách začne říkat „král-cizinec“.

Neshody mezi manželi nakonec gradují vytvořením dvou znepřátelených skupin šlechticů.

Zatímco zájmy Jana Lucemburského hájí Jindřich z Lipé, který se objevuje po boku Elišky Rejčky, nenáviděné Eliščiny macechy, hlavním spojencem královny Elišky se stává Vilém Zajíc z Valdeka.

Macecha opět na scéně

Podporovatelů Jindřicha z Lipé je více, protože ho mnozí považují za dobrého ochránce českých zájmů, a proto ho Eliška obviní ze zpronevěry peněz. Na její popud ho pak Jan Lucemburský nechá zatknout.

To ovšem vyvolá silné nepokoje mezi šlechtou, proto musí král na její nátlak Jindřicha propustit. Celá záležitost vede k tomu, že se Jan dokonce sblíží s Jindřichem a Eliškou Rejčkou.

To ještě prohloubí nepřátelství mezi oběma královnami, o kterému se hovoří jako o válce královen. Jan nakonec přistoupí na požadavky šlechty, vedené právě Jindřichem z Lipé, s čímž Eliška nesouhlasí.

Hrad Loket. FOTO: Lubor Ferenc / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Hrad Loket. FOTO: Lubor Ferenc / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Krádež dětí

Roku 1316 porodí Eliška Janovi syna Václava, pozdějšího Karla IV. (1316–1378), a o dva roky později syna Přemysla Otakara.

Roku 1319 se však manželství rozpadá úplně, protože Jan uvěří tomu, co mu o manželce našeptává Jindřich z Lipé, tedy že ho Eliška plánuje sesadit z českého trůnu, aby se sama stala regentkou za jejich nezletilého syna Václava.

Proto přepadá hrad Loket, kde Eliška žije s dětmi v ústraní, a odvádí odtud nejstarší tři společné děti – dcery Markétu a Jitku a syna Václava, následníka trůnu.

Josef Mathauser - Jan Lucemburský nechává uvěznit syna Václava a odvézt Elišku na Mělník. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Josef Mathauser – Jan Lucemburský nechává uvěznit syna Václava a odvézt Elišku na Mělník. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Syna Václava už nikdy neuvidí

František Palacký líčí událost takto:

„Král, prudkým hněvem uchvácen, přichvátal tudíž se zástupem branných do Lokte, kdež královna s dítkami svými bydlila… Královna lekla se náramně, domnívajíc se zpočátku, že manžel její snad smyslem se pominul.

Ale z klamu svého brzy vyvedena jest, když co nejen od nejvěrnějších jejích služebníkův a služebnic, ale i od všech dítek ji odloučiv, do Mělníka ji poslal, kdežto se skromnou družinou život svůj v osamělosti tráviti měla.“ Syna Václava už Eliška nikdy v životě neuvidí, Jan jej nejprve vězní na hradě Křivoklátu a pak pošle na výchovu do Francie.

Bartosz Paprocki: Vilém Zajíc z Valdeka. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Bartosz Paprocki: Vilém Zajíc z Valdeka. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Přijel jsem k tobě zemřít

S pomocí svého spojence, Viléma Zajíce z Valdeka, a dalších odpůrců Jindřicha z Lipé se Elišce daří obsadit Prahu. Ovšem Janovo vojsko je silnější, takže její vzpoura končí prohrou a Eliška se po ní odebírá do Mělníka.

K poslednímu sblížení mezi manželi dochází v roce 1321, kdy se k manželce vrací těžce zraněný Jan. Tehdy své manželce údajně říká: „Eliško, my patříme k sobě. Přijel jsem k tobě zemřít, protože tě miluji.“ Ze svých zranění se ale dostane:

Následkem krátkodobého sblížení královského páru je narození syna Jana Jindřicha a královnino další těhotenství.

Kvůli následným neshodám ale Eliška prchá v roce 1323 do Bavorska ke své dceři Markétě, kde se jí narodí dvojčata Anna a Eliška. Žije jen z podpory příbuzných.

Věnceslav Černý – Eliška Přemyslovna prchá v přestrojení z Prahy. FOTO: neznámý autor / CC/ volné dílo
Věnceslav Černý – Eliška Přemyslovna prchá v přestrojení z Prahy. FOTO: neznámý autor / CC/ volné dílo

Umírá sama a opuštěná

Do Čech se vrací v roce 1325, oslabená souchotinami, zlomená událostmi a pokořená svým manželem. Nemá zde nikoho blízkého, všechny děti žijí v cizině a její největší spojenec, Vilém Zajíc z Valdeka, zemřel už v roce 1319 během vojenského tažení.

Eliška se proto věnuje sbírání svatých ostatků, podpoře stavby Zbraslavského kláštera a usiluje o svatořečení Anežky České. Umírá v osmatřiceti letech dne 28. září 1330 na tuberkulózu v domě Jana Volka na Vyšehradě.

Pohřbena je 1. října na Zbraslavi, v přemyslovské nekropoli kostela svatého Jakuba Většího. Spočine tak vedle svého otce Václava II. a bratra Václava III. Po své smrti je na stejném místě pohřben i její vnuk Václav IV. (1361–1419) s manželkou.

Náhrobky Václava II. a Elišky Přemyslovny na Zbraslavi. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0
Náhrobky Václava II. a Elišky Přemyslovny na Zbraslavi. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0
Foto: Viz popisky. Titulní foto: Packare / Creative Commons / CC0 1.0
Související články
Historie
Swingový kmotr s božským hlasem
Geniální hudebník Frank Sinatra prožívá život, podobající se jízdě na horské dráze. Na ní nechybí setkání s mafií, divoká manželství, psychické problémy, únos syna nebo pobyt ve vězení za pletky s vdanou ženou. Hudební legenda, jež ovlivnila generace hudebníků napříč 20. stoletím. Tak si svět pamatuje synka sicilského hasiče, herce a zpěváka Franka Sinatru (1915–1998) […]
Historie
Boxer Kleomedes proměnil školu v ring a zabil 60 dětí
Finálový boxerský zápas 71. olympijských her v roce 496 př. n. l. má šťávu. Kleomedes z Astypalaie, ostrova v Egejském moři, se statečně pere s Ikkem z Epidauru. Udeří ho. Ikkos padne k zemi. Rozhodčí už chtějí přisoudit vítězství Kleomedovi, jenže Ikkos stále nevstává. Jdou se proto podívat, co se děje.  „Je mrtvý,“ volají vyděšeně, když […]
Historie
Rok 1848 přinesl Čechům místo výhod pevnou ruku Františka Josefa I.
Křivolaké uličky Starého Města ozařují plynové lampy, kočičí hlavy se lesknou kapkami, které zde zanechává tající sníh. Teplé světlo petrolejových lamp se line z otevřeného průchodu a vývěsní štít hlásá, že právě tady se nachází vyhlášený hostinec „U Broučků“. Hovor se ale tentokrát nestáčí k pomluvám sousedů, ale k událostem v daleké cizině. „Už se to mele i v Paříži. […]
Historie
Ultimátum pro Rudolfa II.: Přijmeme ho za krále, ale musí vládnout z Prahy!
Temné komnaty Pražského hradu jsou napěchovány vzácnými uměleckými kousky. Těžký samet zakrývá okna, pach plísně a zmaru dýchá ze všech koutů. Stárnoucí císař Rudolf II. (1552–1612), král český, chorvatský a uherský a arcikníže rakouský, sedí u okna a vzdychá. Doléhají na něj těžké deprese, trpí bolestmi. Jen záře plamenů jej trošičku povzbudí. Jenže plameny nehoří […]
reklama
lifestyle
5 slavných párů s velkým věkovým rozdílem
Láska kvete v každém věku. A celebrity z řad herců a hudebníků určitě výjimkou. Dovedete si ale živě představit, že budete s někým, kdo by mohl být vaším rodičem, anebo dědečkem či naopak vnučkou? Často se ale shodují, že nešlo odolat – stačil prý jediný pohled a srdce mělo jasno. Janda a Jandová – Věkový […]
Na sport, do auta i k počítači si vyberte ty správné brýle!
Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, až 80 % všech informací vnímáme zrakem. Proto je třeba si vidění dobře chránit. Pro korekci zraku je nutné nosit správné dioptrické brýle, oči je však potřeba chránit i při sportu či proti UV záření. Na co se při výběru brýlí zaměřit? U zraku dochází především k poruchám ostrosti, vnímání barev […]
Slavné osobnosti a jejich společný osud jménem nehoda
Rychlost je opojná, riziko láká. Patníky se míhají jeden za druhým, ručička tachometru šplhá stále výš. Motor burácí, s každým dalším sešlápnutím plynu rachotí víc a víc, pneumatiky v zatáčkách kvílejí. Jako na závodišti. Jenže na závodišti by v jízdě nepřekážel náklaďák!   Krasobruslařka Hana Mašková (1949–1972) a textař Jiří Štaidl (1943–1973) jsou jako oheň a voda. Vycepovaná […]
Tina Turner: Tomu se říká italské manželství
Ze svého boha byla úplně v transu. Anna Mae Bullock, jak zní její rodné jméno, není zrovna rozmazlovaná osudem. Její matka ji opouští, když zjistí, že nezvládá své milence a k nim hned dvě dcery najednou, a nechá ji na výchovu své matce. I proto Anna nesní o tom, že jednou bude vyprodávat celé stadiony. Láká ji […]
historie
Pohnutý život „poslední Přemyslovny“ Elišky
Eliška Přemyslovna vyrůstá v klášteře a může se stát abatyší, stejně jako její teta. Když je ale úkladně zavražděn její bratr Václav II., představuje náhle jedinou naději českých zemí na spravedlivého vládce. A tak se „obětuje“ pro svůj národ a bere si za manžela Jana Lucemburského … Je 1. září 1310 a ve Špýru na březích […]
Autoritu v českých zemích si Albrecht Habsburský vybojoval až krátce před smrtí
Dědičné právo nezaručuje trůn automaticky. Vojenský tábor nedaleko Ostřihomi, Léta Páně 1439. „To je bolest! Kde je ten mastičkář?? Jako kdyby ze mne lezla střeva ven…“ Albrecht Habsburský to má těžké. Nedávno si vybojoval český trůn, ale musel se domluvit s husitskými pány, aby znovu vytáhl proti Turkům na jih Uher. Snad neměl jíst příliš […]
Zabil řeckého boxera Diagora prožitek maximálního štěstí?
Tvrdá pěst Diagora z Rhodu dopadne v roce 464 př. n. l.na soupeřovo rameno. Následují další rány. Všechny jsou ale čestné. Protivník se zhroutí k zemi. Vítěz v triumfálním gestu zvedne ruce nad hlavu. Měří asi 225 centimetrů a budí respekt kamkoli přijde. Diagoras, pocházející z města Ialysu na ostrově Rhodos, ale své převahy nikdy nezneužívá. […]
Dokonalé starověké operace: Trepanace lebky i amputace
Starověké chirurgické postupy si nezadají s těmi dnešními. Jak je lidé s tak primitivními nástroji vůbec dokázali provádět? V roce 2014 byla v místech někdejšího římského města Bathonea objevena lebka s vyvrtanou dírou. „Otvor v lebce této osoby, které bylo něco málo přes třicet let, byl vyřezán zdravotníky na stejné úrovni, jako u dnešních mozkových […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Před zraky astronomů se probouzí obří černá díra
21stoleti.cz
Před zraky astronomů se probouzí obří černá díra
Koncem roku 2019 začala dříve nenápadná galaxie SDSS1335+0728 náhle zářit jasněji než kdykoli předtím. Aby astronomové zjistili proč, sledovali pomocí dat z několika vesmírných a pozemních observatoří
Italské námořnictvo opět zvolilo Squale jako své oficiální hodinky
iluxus.cz
Italské námořnictvo opět zvolilo Squale jako své oficiální hodinky
Hodinářská značka Squale s hrdostí představila zcela nový model náramkových hodinek 1521 Marina Militare. Jedná se o limitovanou edici čítající 500 kusů, které vznikly k oslavě 65 let existence této h
Rezidence, která se dotýkala hvězd
rezidenceonline.cz
Rezidence, která se dotýkala hvězd
Před dvaceti lety byli Jennifer Aniston a Brad Pitt nejoblíbenějším párem showbyznysu. V roce 2001 si spolu koupili rezidenci, kterou užívali pouhých pět let, než se rozešli a opustili ji. Dům s pěti ložnicemi a spoustou koupelen však stále nese jejich otisk. Brad Pitt a Jennifer Aniston udělali radost fanouškům po celém světě, když oznámili,
Francie: Sen gurmánů
epochanacestach.cz
Francie: Sen gurmánů
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat.
Sousedka nás stále šmírovala, potvora
skutecnepribehy.cz
Sousedka nás stále šmírovala, potvora
Zvědavá sousedka nás nenechala na pokoji ani na maličkou chvilku. Nic jí neuniklo, o všem musela vědět. Připadali jsme si s manželem, jako bychom byli pod dohledem. Vypadala jako neviňátko. Usměvavá, hovorná a také docela pohledná. V hezké domácí zástěrce a s fialovými nakadeřenými vlasy, sepnutými do drdůlku. Budila dojem takové té babičkovské nevinnosti. Nikdo
Nazca: Kalendář, nebo pocta bohům?
enigmaplus.cz
Nazca: Kalendář, nebo pocta bohům?
Tajemné obrazce na planině Nazca nedávají spát mnoha lidem. Proč něco takového Indiáni vytvořili? Viděli je někdy v celé jejich kráse? Na prvním místě musí potěšit bohy Nejvíce odborníků tvrdí,
Ragdoll vás okouzlí
epochalnisvet.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Byla jsem postavena před osudové rozhodnutí
nejsemsama.cz
Byla jsem postavena před osudové rozhodnutí
Dramatická změna v mém životě vyzkoušela moji odolnost. Naštěstí jsem dostatečně silná. Můj život se dlouhá léta odvíjel bez problémů. Našla jsem si skvělého partnera pro život, měla dvě hodné děti, které nedělaly problémy. Neměli jsme žádné finanční potíže, netrápila nás onemocnění. Jednoho dne se ale všechno pro mě krutě změnilo. Nejprve jsem to odmítla
Vylodění v Normandii: Dostali na ně Spojenci jediný pokus?
historyplus.cz
Vylodění v Normandii: Dostali na ně Spojenci jediný pokus?
Churchill chtěl provést invazi v Řecku nebo na Balkáně. Nakonec ustoupil Rooseveltovi a souhlasil s vyloděním v Normandii. Oba státníci se shodnou, že půjde o velmi riskantní operaci, kterou může pokazit i sebemenší detail. Je proto nutné pečlivě se připravit na všechna možná překvapení a současně přesvědčit Němce, že k útoku dojde někde jinde! Na
Salát s lososem
tisicereceptu.cz
Salát s lososem
Lososa můžete použít i pečeného. Zkuste variantu, kdy ho posypete špetkou mletého chilli a trochou třtinového cukru. Na rybě tak vznikne křupavá pikantně sladká krustička. Ingredience na 4 porce
Utajil Dastlík přede všemi svatbu?
nasehvezdy.cz
Utajil Dastlík přede všemi svatbu?
Oblíbený herec ze seriálu Polda Tomáš Dastlík (48) se před pár dny ozval fanouškům ze slunné Mallorky a pochlubil se opáleným a vysportovaným tělem. A nechybělo mnoho a ukázal takřka všechno. Fanou
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
panidomu.cz
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice