Hmyz žije všude kolem nás. Už jste ale někdy viděli tyto tvory zblízka? Ten pohled vás překvapí! Vypadají jako vetřelci z vesmíru nebo příšery ze sci-fi filmů.
Včela medonosná
Řád: blanokřídlí
Výskyt: celý svět
Včela medonosná patří mezi nejznámější zástupce společenského hmyzu. Tento druh vznikl celkem nedávno, asi před 10 000 lety, kdy se vyvinul ze včely východní. Na temeni hlavy má včela dvě složené oči a na vrcholu tři jednoduché oči ve tvaru trojúhelníku.
Velmi důležitou roli hrají tykadla, díky kterým vnímá čichové a hmatové podněty. Včely žijí ve velkých společenstvích, založených na kastovní hierarchii. Hlavní úlohu hraje královna, o kterou se ostatní včely starají.
Jejich hlavním úkolem je pak opylování květin, z jejichž nektaru včely vyrábějí med. Mezi další jejich výtvory patří včelí vosk.
Klíště obecné
Řád: klíšťatovci
Výskyt: Evropa, Blízký východ, severní Afrika
Klíště je v našich končinách dobře známé a také velmi neoblíbené, jelikož se živí sáním krve, a to nejen na lidech, ale i na dalších savcích, plazech nebo ptácích. Nebezpečí tkví hlavně v nemocech, které kousnutím přenášejí.
Jde hlavně o lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Samice klíšťat jsou větší než samečci, jejich velikost se pohybuje od 3,5 mm do 4,5 mm. Po nasátí se jejich těla dokážou zvětšit až na 1 cm. Své oběti umějí nalézt díky tzv.
Hallerovu orgánu, který umožňuje vycítit oxid uhličitý. Klíště se nejčastěji vyskytuje ve vlhkých lesích nebo na loukách.
Komár pisklavý
Řád: dvoukřídlí
Výskyt: celý svět
Jde o jednoho z nejznámějších komárů u nás. Jeho larvy se živí planktonem, samci sají nektar květů a samice zase krev, které mohou vysát až trojnásobek své vlastní hmotnosti. Komáři dosahují délky 0,5 cm.
Aktivní jsou zejména v noci, přes den se schovávají na chladných místech. Bezpečně se dají rozpoznat podle pisklavého zvuku, který vydávají chvěním křídel a svými hlasivkami.
Jakmile svou oběť bodnou, pustí do rány sliny, které obsahují látky zamezující srážlivost krve a zároveň působí proti bolesti.
Více si tento hmyz vybírá těhotné ženy a lidi mohutnější postavy, jelikož vyvíjejí více energie než průměrný člověk a vydechují více oxidu uhličitého.
Mravenec obecný
Řád: blanokřídlí
Výskyt: Evropa, Asie, Severní Amerika a severní Afrika
Mravenci jsou součástí našeho každodenního života. Vidíme je na zahradách, chodnících i v našich domovech. Nejčastěji ale žijí v lesích, na polích nebo na loukách. Je pro ně typické, že si staví podzemní hnízda s nástavbou z hlíny nad zemí mezi stébly trávy.
Dělnice jsou dlouhé mezi 2 až 5 mm a žijí přibližně 7 let, zatímco královna měří téměř 2x déle a je krátkodobě okřídlená. Její život trvá obvykle 15 let. Rekord v délce života drží královna chovaná v zajetí, která se dožila 29 let.
Skákavka královská
Řád: pavouci
Výskyt: jihovýchod USA, Mexiko, Malé a Velké Antily, Kostarika
Jedná se o nejpočetnější pavoučí čeleď na světě. Samice dosahují větší velikosti než samečci. Pohybuje se od 12 mm do 22 mm, rozpětí končetin měří až 35 mm.
Klepítka samičky jsou na rozdíl od samců pestře vybarvená, nejčastěji v duhovém odstínu nebo v kombinaci zelenomodré až fialové. Skákavky mají stejně jako jiní pavouci čtyři páry očí, které mají uspořádány ve třech řadách.
Zbylé dva páry menších očí se nacházejí na stranách hlavohrudi. Zajímavé jsou hlavně střední teleskopické oči, které umožňují posun zorného pole, aniž by se musel pavouk natáčet.
Sršeň obecná
Řád: blanokřídlí
Výskyt: Evropa, Asie, Amerika
Sršeň obecná je největším evropským zástupcem jedovatého sociálního blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých. Stavbou těla se podobá běžnějším vosám, je však větší a jinak zbarvená a dosahuje délky 18 až 35 mm.
V dutinách stromů si staví oválné papírové hnízdo, které může měřit v průměru až 80 cm. Tam žije ve společenstvech, která mohou čítat až 1700 jedinců. Královna a dělnice disponují silnými kusadly a žihadly s jedem.
Ty však používají hlavně ve chvílích, kdy jsou podrážděné. Jejich velké, složené oči jim sice neumožňují vidět ostře, ale dokážou jimi zaznamenat i zcela nepatrný pohyb. Umějí s nimi pokrýt zorné pole o úhlu 360 °.
Octomilka obecná
Řád: dvoukřídlí
Výskyt: celý svět
Octomilky jsou známé jako tzv. ovocné nebo vinné mušky a čítají přibližně 1500 druhů. Nejznámější a nejčetnější je octomilka obecná. Její původní forma má jasně červené oči a měří 2 až 3 mm. Octomilky častokrát mívají na křídlech výrazný vzor a žilky.
Nejčastěji se vyskytují na kvasícím nebo hnijícím ovoci. Samy jsou důležitým zdrojem potravy pro dravý hmyz, některé ryby nebo žáby.
Kudlanka nábožná
Řád: kudlanky
Výskyt: jižní Evropa, suché stepní oblasti
Tato kudlanka je velmi nenápadná, obvykle je zbarvená světle až tmavě zeleně, na podzim dohněda. Díky tomu se může před případnými predátory dobře skrývat. Pro kudlanky je typická trojúhelníkový hlava s velkýma očima.
Jedná se o jediný druh kudlanek, který dokáže otočit hlavou o 360 °C, aniž by pohnula tělem. Jako jeden z mála druhů hmyzu vnímá člověka.