Domů     Jak se vyvíjelo obchodování na burzách od historie až po současnost?
Jak se vyvíjelo obchodování na burzách od historie až po současnost?
komerční sdělení

Historie burzovního obchodování se začala psát už před několika staletími. Za léta svého fungování urazila ohromnou cestu a je to příběh velmi zajímavý. Jak to celé začalo a fungovalo v minulosti? Kdy se začalo obchodovat u nás? Nejen tyto otázky probereme v následujícím článku.

Burza funguje jako trh, kde se střetává nabídka a poptávka po cenných papírech (akcie, dluhopisy apod.) nebo komoditách.

Nefunguje to tak, že by se obchody uzavíraly přímo mezi kupujícím (tak to fungovalo dříve) a prodávajícím, ale prostřednictvím obchodníků.

Historie obchodování na burze

Za první regulovaný obchod bychom mohli označit situaci ve Francii v 11. století. Tehdy se začaly regulovat zemědělské komodity prostřednictvím dluhů, které měli lidé u tehdejších bank.

Dluhy si pak vzájemně obchodníci směňovali a s přimhouřenýma očima bychom je mohli nazvat prvními makléři.

Samotné slovo „burza“ se objevilo až později. Vychází z latinského „bursa“, což znamená kožený váček nebo měšec na peníze. Podle některých historických pramenů měly tyto tři měšce viset v průčelí domu Ter Burze v Bruggách, kde se scházeli místní obchodníci.

Mnohem pravděpodobnější se však jeví druhá varianta, tedy že v roce 1309 byla v domě obchodníka Van der Burse z Brug ustanovena neformální instituce „Bruges Bourse“.

Název se později přenesl na instituci Beursa v Antverpách, která byla otevřena v roce 1531 a šlo o první burzu určenou pro obchod. Obchodovalo se se směnkami, zlatem, stříbrnými mincemi atd., a dokonce zde proběhla první emise obligací.

Amsterodamská zbožová burza

Významný obrat v historii cenných papírů nastal v roce 1602, kdy byla založena Holandská východoindická společnost formou první veřejné akcií na Amsterodamské zbožové burze. Ta se v roce 1631 stala finančním centrem Evropy.

Zdejší burza už měla pevně stanovená pravidla pro obchodování, otevírací hodiny apod. Vyvinula se také nová technika – spekulace. Postupem let pak vznikaly další burzy: v Berlíně, Londýně nebo New Yorku.

Často se dnes hovoří o tom, zda je lepší investovat do zlata, neb spíše do Bitcoinu.
Často se dnes hovoří o tom, zda je lepší investovat do zlata, neb spíše do Bitcoinu.

V dalších letech se přidával zbytek světa. V roce 1860 to byla burza v Bombaji a v roce 1878 burza v Tokiu. V Sydney se začalo obchodovat na burze v roce 1871, v Johannesburgu ještě o 15 let později.

Rozvoji obchodování významně přispěl vznik telegrafu, telefonu a potrubní pošty.

Velký růst burzovního obchodování ve 20. století

Ve 20. století začaly mít některé burzy mezinárodní dosah. Zejména ty v New Yorku nebo v Londýně. Do Spojených států mířily peníze mnoha zahraničních společností, obchodování jen kvetlo a ceny akcií rostly.

To vše až do osudného října 1929, kdy došlo ke krachu newyorské burzy (NYSE). Tehdy se ukázalo, jak obrovský vliv na trhy po celém světě má. Přišla obrovská celosvětová krize, která si vyžádala hodně bankrotů a zástupy nezaměstnaných.

S příchodem počítačových sítí a elektronických systémů pro zadávání příkazů v 70. a 80. letech přišla poměrně velká změna. Zejména se objevil nový druh trhu – mimoburzovní. Ten již nějakou dobu fungoval, ale pouze neformálně.

Strach z nestability na finančních trzích umožnil vznik nových instrumentů, např. finančních derivátů.

V devadesátých letech došlo k výraznému rozvoji on-line obchodování. Výrazně rostl zájem o akciový trh, akcie šly na horu na všech světových burzách. Tato euforie ovšem netrvala věčně.

V živé paměti jistě ještě každý z nás má pád americké banky Lehman Brothers v roce 2008 i krizi, která poté následovala.

Největší světové burzy

Hodnota šedesáti hlavní světových burz činí v současné době asi 70 bilionů dolarů. Přes 93 % této hodnoty se dělí mezi Severní Ameriku, Asii a Evropu. Následující burzy patří k těm „nejlepším“ a největším:

1. Burza cenných papírů v New Yorku

2. Burza cenných papírů NASDAQ

3. Londýnská burza

4. Amsterdamská burza

5. Burza cenných papírů ve Frankfurtu

6. Varšavská burza

7. Tokijská burza

8. Hongkongská burza

Historie českého burzovního obchodování

Historie burzy v České republice není tak bohatá, ale přesto zajímavá. Začala se psát v roce 1871. Tehdy se shromáždila elita české hospodářské sféry. V jejím čele stál Alois Oliva. Dali dohromady částku 29 780 zlatých, aby mohli založit první pražskou burzu. Na ní se obchodovalo s cennými papíry a komoditami.

Zlato má ideální vlastnosti pro uchování si své hodnoty. Je ho na zemi omezené množství a nedá se ani libovolně vyrábět. To je také důvodem, proč jej lidé v krizích kupují.
Zlato má ideální vlastnosti pro uchování si své hodnoty. Je ho na zemi omezené množství a nedá se ani libovolně vyrábět. To je také důvodem, proč jej lidé v krizích kupují.

Velmi významný byl v té době obchod s cukrem a naše burza se v tomto ohledu stala dokonce centrem pro celé Rakousko-Uhersko. První světová válka znamenala na nějakou dobu upozadění obchodu se zbožím a komoditami. Do popředí se dostaly cenné papíry.

Po druhé světové válce a nástupu komunismu se brány české burzy na několik desítek let úplně uzavřely.

K obnově došlo až v devadesátých letech. V roce 1992 vytvořilo osm bankovních domů společnost, která se pak přeměnila na starou známou Burzu cenných papírů Praha. Obchodování bylo obnoveno 6. dubna 1993, kdy se uskutečnila první transakce.

Ve stejném roce vznikl ještě jeden trh, v té době mimoburzovní. Jednalo se o RM-SYSTÉM. Ten se v roce 2008 přeměnil na klasickou burzu cenných papírů, která se zaměřuje především na střední a drobné investory. Dnes ji můžete znát pod názvem RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Foto: Finex.cz
Související články
Lifestyle
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte […]
Lifestyle
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Lifestyle
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Lifestyle
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
reklama
historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
lifestyle
Relaxační techniky ke zmírnění stresu
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se ho zvládat, protože škodí našemu tělu i duši. Řízená vizualizace Jde o vytváření podrobných obrazů hezkých věcí v mysli. Slouží k rozptýlení a přesměrování pozornosti od příčiny stresu. Studie z roku 2012 potvrdila, že vizualizace pomáhá snižovat hladinu vnímaného stresu. Sedněte si na pohodlné […]
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz