Skip to content

Jak se vyvíjelo obchodování na burzách od historie až po současnost?

Tento článek je reklamním sdělením

Historie burzovního obchodování se začala psát už před několika staletími. Za léta svého fungování urazila ohromnou cestu a je to příběh velmi zajímavý. Jak to celé začalo a fungovalo v minulosti? Kdy se začalo obchodovat u nás? Nejen tyto otázky probereme v následujícím článku.

Burza funguje jako trh, kde se střetává nabídka a poptávka po cenných papírech (akcie, dluhopisy apod.) nebo komoditách. Nefunguje to tak, že by se obchody uzavíraly přímo mezi kupujícím (tak to fungovalo dříve) a prodávajícím, ale prostřednictvím obchodníků.

Historie obchodování na burze

Za první regulovaný obchod bychom mohli označit situaci ve Francii v 11. století. Tehdy se začaly regulovat zemědělské komodity prostřednictvím dluhů, které měli lidé u tehdejších bank. Dluhy si pak vzájemně obchodníci směňovali a s přimhouřenýma očima bychom je mohli nazvat prvními makléři.

Samotné slovo „burza“ se objevilo až později. Vychází z latinského „bursa“, což znamená kožený váček nebo měšec na peníze. Podle některých historických pramenů měly tyto tři měšce viset v průčelí domu Ter Burze v Bruggách, kde se scházeli místní obchodníci. Mnohem pravděpodobnější se však jeví druhá varianta, tedy že v roce 1309 byla v domě obchodníka Van der Burse z Brug ustanovena neformální instituce „Bruges Bourse“. Název se později přenesl na instituci Beursa v Antverpách, která byla otevřena v roce 1531 a šlo o první burzu určenou pro obchod. Obchodovalo se se směnkami, zlatem, stříbrnými mincemi atd., a dokonce zde proběhla první emise obligací.

Amsterodamská zbožová burza

Významný obrat v historii cenných papírů nastal v roce 1602, kdy byla založena Holandská východoindická společnost formou první veřejné akcií na Amsterodamské zbožové burze. Ta se v roce 1631 stala finančním centrem Evropy. Zdejší burza už měla pevně stanovená pravidla pro obchodování, otevírací hodiny apod. Vyvinula se také nová technika – spekulace. Postupem let pak vznikaly další burzy: v Berlíně, Londýně nebo New Yorku.

blank
Často se dnes hovoří o tom, zda je lepší investovat do zlata, neb spíše do Bitcoinu.

V dalších letech se přidával zbytek světa. V roce 1860 to byla burza v Bombaji a v roce 1878 burza v Tokiu. V Sydney se začalo obchodovat na burze v roce 1871, v Johannesburgu ještě o 15 let později. Rozvoji obchodování významně přispěl vznik telegrafu, telefonu a potrubní pošty.

Velký růst burzovního obchodování ve 20. století

Ve 20. století začaly mít některé burzy mezinárodní dosah. Zejména ty v New Yorku nebo v Londýně. Do Spojených států mířily peníze mnoha zahraničních společností, obchodování jen kvetlo a ceny akcií rostly. To vše až do osudného října 1929, kdy došlo ke krachu newyorské burzy (NYSE). Tehdy se ukázalo, jak obrovský vliv na trhy po celém světě má. Přišla obrovská celosvětová krize, která si vyžádala hodně bankrotů a zástupy nezaměstnaných.

S příchodem počítačových sítí a elektronických systémů pro zadávání příkazů v 70. a 80. letech přišla poměrně velká změna. Zejména se objevil nový druh trhu – mimoburzovní. Ten již nějakou dobu fungoval, ale pouze neformálně. Strach z nestability na finančních trzích umožnil vznik nových instrumentů, např. finančních derivátů.

V devadesátých letech došlo k výraznému rozvoji on-line obchodování. Výrazně rostl zájem o akciový trh, akcie šly na horu na všech světových burzách. Tato euforie ovšem netrvala věčně. V živé paměti jistě ještě každý z nás má pád americké banky Lehman Brothers v roce 2008 i krizi, která poté následovala.

blank

Největší světové burzy
Hodnota šedesáti hlavní světových burz činí v současné době asi 70 bilionů dolarů. Přes 93 % této hodnoty se dělí mezi Severní Ameriku, Asii a Evropu. Následující burzy patří k těm „nejlepším“ a největším:

1. Burza cenných papírů v New Yorku
2. Burza cenných papírů NASDAQ
3. Londýnská burza
4. Amsterdamská burza
5. Burza cenných papírů ve Frankfurtu
6. Varšavská burza
7. Tokijská burza
8. Hongkongská burza

Historie českého burzovního obchodování

Historie burzy v České republice není tak bohatá, ale přesto zajímavá. Začala se psát v roce 1871. Tehdy se shromáždila elita české hospodářské sféry. V jejím čele stál Alois Oliva. Dali dohromady částku 29 780 zlatých, aby mohli založit první pražskou burzu. Na ní se obchodovalo s cennými papíry a komoditami.

blank
Zlato má ideální vlastnosti pro uchování si své hodnoty. Je ho na zemi omezené množství a nedá se ani libovolně vyrábět. To je také důvodem, proč jej lidé v krizích kupují.

Velmi významný byl v té době obchod s cukrem a naše burza se v tomto ohledu stala dokonce centrem pro celé Rakousko-Uhersko. První světová válka znamenala na nějakou dobu upozadění obchodu se zbožím a komoditami. Do popředí se dostaly cenné papíry. Po druhé světové válce a nástupu komunismu se brány české burzy na několik desítek let úplně uzavřely.

K obnově došlo až v devadesátých letech. V roce 1992 vytvořilo osm bankovních domů společnost, která se pak přeměnila na starou známou Burzu cenných papírů Praha. Obchodování bylo obnoveno 6. dubna 1993, kdy se uskutečnila první transakce.

Ve stejném roce vznikl ještě jeden trh, v té době mimoburzovní. Jednalo se o RM-SYSTÉM. Ten se v roce 2008 přeměnil na klasickou burzu cenných papírů, která se zaměřuje především na střední a drobné investory. Dnes ji můžete znát pod názvem RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Foto: Finex.cz
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho nezodpovězených otázek
enigmaplus.cz

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho...

Psal se rok 2013 a tehdy...
V nově otevřené vranovské restauraci Buď Laska se mluví ukrajinsky
iluxus.cz

V nově otevřené vranovské...

Autentickou ukrajinskou kuchyni v moderním...
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz

Energetický nápoj z jogurtu

Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy!...
Rozbije herečce rodinu manželova tajná milenka?
nasehvezdy.cz

Rozbije herečce rodinu...

Manželství MICHAELY TOMEŠOVÉ...
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků
epochalnisvet.cz

Lékaři a lékařky z Ukrajiny...

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka...
Bylo to nečekané setkání
skutecnepribehy.cz

Bylo to nečekané setkání

S Veronikou jsme byly...
Našla konečně novou lásku?
nasehvezdy.cz

Našla konečně novou lásku?

Letos na podzim to budou...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
21stoleti.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...
Záhada mrtvých dvojčat
enigmaplus.cz

Záhada mrtvých dvojčat

V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Chutě světa v Galerii Vaňkovka. Do Brna míří putovní festival jídla Yummy Yummy
epochanacestach.cz

Chutě světa v Galerii Vaňkovka....

Napříč všemi...