Domů     Jak se vyvíjelo obchodování na burzách od historie až po současnost?
Jak se vyvíjelo obchodování na burzách od historie až po současnost?
komerční sdělení

Historie burzovního obchodování se začala psát už před několika staletími. Za léta svého fungování urazila ohromnou cestu a je to příběh velmi zajímavý. Jak to celé začalo a fungovalo v minulosti? Kdy se začalo obchodovat u nás? Nejen tyto otázky probereme v následujícím článku.

Burza funguje jako trh, kde se střetává nabídka a poptávka po cenných papírech (akcie, dluhopisy apod.) nebo komoditách.

Nefunguje to tak, že by se obchody uzavíraly přímo mezi kupujícím (tak to fungovalo dříve) a prodávajícím, ale prostřednictvím obchodníků.

Historie obchodování na burze

Za první regulovaný obchod bychom mohli označit situaci ve Francii v 11. století. Tehdy se začaly regulovat zemědělské komodity prostřednictvím dluhů, které měli lidé u tehdejších bank.

Dluhy si pak vzájemně obchodníci směňovali a s přimhouřenýma očima bychom je mohli nazvat prvními makléři.

Samotné slovo „burza“ se objevilo až později. Vychází z latinského „bursa“, což znamená kožený váček nebo měšec na peníze. Podle některých historických pramenů měly tyto tři měšce viset v průčelí domu Ter Burze v Bruggách, kde se scházeli místní obchodníci.

Mnohem pravděpodobnější se však jeví druhá varianta, tedy že v roce 1309 byla v domě obchodníka Van der Burse z Brug ustanovena neformální instituce „Bruges Bourse“.

Název se později přenesl na instituci Beursa v Antverpách, která byla otevřena v roce 1531 a šlo o první burzu určenou pro obchod. Obchodovalo se se směnkami, zlatem, stříbrnými mincemi atd., a dokonce zde proběhla první emise obligací.

Amsterodamská zbožová burza

Významný obrat v historii cenných papírů nastal v roce 1602, kdy byla založena Holandská východoindická společnost formou první veřejné akcií na Amsterodamské zbožové burze. Ta se v roce 1631 stala finančním centrem Evropy.

Zdejší burza už měla pevně stanovená pravidla pro obchodování, otevírací hodiny apod. Vyvinula se také nová technika – spekulace. Postupem let pak vznikaly další burzy: v Berlíně, Londýně nebo New Yorku.

Často se dnes hovoří o tom, zda je lepší investovat do zlata, neb spíše do Bitcoinu.
Často se dnes hovoří o tom, zda je lepší investovat do zlata, neb spíše do Bitcoinu.

V dalších letech se přidával zbytek světa. V roce 1860 to byla burza v Bombaji a v roce 1878 burza v Tokiu. V Sydney se začalo obchodovat na burze v roce 1871, v Johannesburgu ještě o 15 let později.

Rozvoji obchodování významně přispěl vznik telegrafu, telefonu a potrubní pošty.

Velký růst burzovního obchodování ve 20. století

Ve 20. století začaly mít některé burzy mezinárodní dosah. Zejména ty v New Yorku nebo v Londýně. Do Spojených států mířily peníze mnoha zahraničních společností, obchodování jen kvetlo a ceny akcií rostly.

To vše až do osudného října 1929, kdy došlo ke krachu newyorské burzy (NYSE). Tehdy se ukázalo, jak obrovský vliv na trhy po celém světě má. Přišla obrovská celosvětová krize, která si vyžádala hodně bankrotů a zástupy nezaměstnaných.

S příchodem počítačových sítí a elektronických systémů pro zadávání příkazů v 70. a 80. letech přišla poměrně velká změna. Zejména se objevil nový druh trhu – mimoburzovní. Ten již nějakou dobu fungoval, ale pouze neformálně.

Strach z nestability na finančních trzích umožnil vznik nových instrumentů, např. finančních derivátů.

V devadesátých letech došlo k výraznému rozvoji on-line obchodování. Výrazně rostl zájem o akciový trh, akcie šly na horu na všech světových burzách. Tato euforie ovšem netrvala věčně.

V živé paměti jistě ještě každý z nás má pád americké banky Lehman Brothers v roce 2008 i krizi, která poté následovala.

Největší světové burzy

Hodnota šedesáti hlavní světových burz činí v současné době asi 70 bilionů dolarů. Přes 93 % této hodnoty se dělí mezi Severní Ameriku, Asii a Evropu. Následující burzy patří k těm „nejlepším“ a největším:

1. Burza cenných papírů v New Yorku

2. Burza cenných papírů NASDAQ

3. Londýnská burza

4. Amsterdamská burza

5. Burza cenných papírů ve Frankfurtu

6. Varšavská burza

7. Tokijská burza

8. Hongkongská burza

Historie českého burzovního obchodování

Historie burzy v České republice není tak bohatá, ale přesto zajímavá. Začala se psát v roce 1871. Tehdy se shromáždila elita české hospodářské sféry. V jejím čele stál Alois Oliva. Dali dohromady částku 29 780 zlatých, aby mohli založit první pražskou burzu. Na ní se obchodovalo s cennými papíry a komoditami.

Zlato má ideální vlastnosti pro uchování si své hodnoty. Je ho na zemi omezené množství a nedá se ani libovolně vyrábět. To je také důvodem, proč jej lidé v krizích kupují.
Zlato má ideální vlastnosti pro uchování si své hodnoty. Je ho na zemi omezené množství a nedá se ani libovolně vyrábět. To je také důvodem, proč jej lidé v krizích kupují.

Velmi významný byl v té době obchod s cukrem a naše burza se v tomto ohledu stala dokonce centrem pro celé Rakousko-Uhersko. První světová válka znamenala na nějakou dobu upozadění obchodu se zbožím a komoditami. Do popředí se dostaly cenné papíry.

Po druhé světové válce a nástupu komunismu se brány české burzy na několik desítek let úplně uzavřely.

K obnově došlo až v devadesátých letech. V roce 1992 vytvořilo osm bankovních domů společnost, která se pak přeměnila na starou známou Burzu cenných papírů Praha. Obchodování bylo obnoveno 6. dubna 1993, kdy se uskutečnila první transakce.

Ve stejném roce vznikl ještě jeden trh, v té době mimoburzovní. Jednalo se o RM-SYSTÉM. Ten se v roce 2008 přeměnil na klasickou burzu cenných papírů, která se zaměřuje především na střední a drobné investory. Dnes ji můžete znát pod názvem RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Foto: Finex.cz
Související články
Lifestyle
Komplex méněcennosti? Odlišnosti vítány, každý je jedinečný
Komplex méněcennosti neboli lidově řečeno „mindrák“ je celkový pocit nedostatečnosti a pochybování o sobě samém. Od sebekritičnosti se liší tím, že tento pocit člověk skrývá, od pokory zase tím, že se s ním nedokážeme smířit, protože člověk sám sebe neumí přijímat takového, jaký ve skutečnosti opravdu je…   Vlastní individualita I když pocit selhání a […]
Lifestyle
Víno: Nápoj bohů
„Pryč!“ Hlas rezonuje skalním masivem. Skupina mužů zahazuje vše, co mají v rukách a prchají na denní světlo. Chvíli poté se země otřese a z jejich jeskyně se vyvalí oblak prachu a kamení. Nejstarší vinařství světa právě zkrachovalo…   Vítejte v arménské provincii Vayots Dzor. Na zdejší malebnou vesničku Areni shlížíme z náhorní plošiny od románského kostela Svaté Matky […]
Lifestyle
Tajemství Beatles: Je Paul McCartney skutečně mrtvý?
Patrně neexistuje nikdo, kdo by neznal britskou kapelu Beatles. I s touto liverpoolskou čtveřicí jsou spojeny některé nepravdy, mýty a konspirace. Tou nejznámější, která se na povrchu drží již neuvěřitelných 55 let, je tvrzení, že baskytarista, zpěvák a autor či spoluautor mnoha hitů Paul McCartney je již od roku 1966 po smrti a na jeho […]
Lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
reklama
lifestyle
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Dort: Sladký hřích zdobí svatby a funguje jako afrodiziakum
Rozklepnout několik vajíček a pořádně je vyšlehat společně s cukrem. Do mísy míří také mouka, v níž se schovává kypřící prášek. Kuchtík nesmí zapomenout na kakao, poté směs nalije do vymazané formy a strčí ji do trouby. Základ sladké tečky bude 45 minut odpočívat v horké výhni! Lidé mlsají ve všech historických epochách, dezerty ale projdou rapidní proměnou. […]
reklama
zajímavosti
Krajta jihoafrická, vzorná matka, často v ohrožení
Péče o mláďata není u hadů příliš obvyklá. O svoje potomstvo se stará jen asi necelá stovka z přibližně 3 400 druhů hadů. Přitom jako zdaleka nejpečlivější matka se jeví krajta jihoafrická…   Krajty obecně jsou nejedovatými hady, kteří svoji oběť zabíjejí v drtivém objetí svého těla. Krajty jsou schopné pohltit i kořist, která je […]
5 největších pracháčů na plátně
Kdo by neslyšel o finanční elitě, jakou jsou například Elon Musk, Bill Gates nebo Jeff Bezos? Ale věděli jste, že si také zkusili herectví? Ve většině případů nejde o žádná béčka, mezi filmy najdete třeba Iron Mana 2 nebo Star Trek. Fajnšmekr Musk si ale neodpustí ani Machete zabíjí…   Elon Musk: Chcete vidět, jak […]
Javorový sirup: Tekuté zlato z kmene stromů
Na palačinky, vafle, ovesné vločky, do marinád i smoothie. A to není zdaleka všechno! Javorový sirup je oblíbený hlavně v Severní Americe, ale získává si čím dál více příznivců i v dalších částech světa včetně Evropy. Ačkoliv je chutný a má v sobě cenné živiny, obsahuje také hodně cukru a kalorií. Javorový sirup je nejen […]
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz