Domů     Podobu, talent i nemoci: Co všechno zjistíme z DNA?
Podobu, talent i nemoci: Co všechno zjistíme z DNA?
27.2.2023

Naše tělo je jako obří orchestr, který po celý život nepřestává znít. Nástrojů jsou tu miliardy, každý má jiný zvuk, jinou důležitost, jinou funkci… Jak ale poznají, co přesně mají hrát? Vše je zapsáno v notách – naší DNA!

Letos je tomu rovných 70 let, co biolog James Watson (1928) a fyzik Francis Crick (1916-2004) vezmou drátky a umělohmotné kuličky a sestaví z nich dvojitou spirálu!

Poté, co Friedrich Miescher (1844-1895) v roce 1869 objeví deoxyribonukleovou kyselinu (DNA) a Oswald Avery (1877-1955) roku 1944 zjistí, že je v ní uložená genetická informace, konečně známe její pravou podobu!

Dvojšroubovice DNA je jakousi notovou osnovou, na níž jednotlivé geny tvoří noty. Co všechno dnes dokážeme z těchto not vyčíst?

Řetězce DNA jsou uspořádány do chromozomů. V každé buňce jich máme 23 párů. Foto: OpenClipart-Vectors.
Řetězce DNA jsou uspořádány do chromozomů. V každé buňce jich máme 23 párů. Foto: OpenClipart-Vectors.

Kdo jsem

Představte si, že spácháte nějaký zločin a utečete. Necháte ale po sobě vzorek DNA. Co by o vás prozradil?

V první řadě to, jestli jste mužem, nebo ženou – podle toho, jestli máte v každé buňce dva pohlavní chromozomy X (u ženy), nebo X a Y (u mužů).

Téměř jistě genetici poznají i barvu vlasů a očí. V 95 % případů se trefí v tom, jestli jsou oči světlé, nebo tmavé.

S velkou úspěšnější se dá odhadnout i barva pleti nebo pihy a výjimkou dnes nejsou ani rekonstrukce tvaru obličeje.

Kam patřím

Geny se samozřejmě nemíchají jako lístky v loterii – dědíme je po svých rodičích. A pokud si někdy nejsme jisti, kdo je naší matkou nebo otcem, z analýzy DNA to zjistíme s téměř 100% přesností!

Odhalí se i příbuznost mezi babičkou a vnukem, tetou a synovcem, i mezi vzdálenými příbuznými či předky.

Současné testy vám dokonce vyhledají rodinné větve po celém světě, zjistí, z jakých zemí pocházeli vaši praprarodiče a zda nejste příbuzní se slavnými osobnosti. Anebo s neandrtálci…

Genetické informace se zjišťují sekvenováním, určováním pořadí nukleových bází DNA. Foto: Victoria_Watercolor / Pixabay.
Genetické informace se zjišťují sekvenováním, určováním pořadí nukleových bází DNA. Foto: Victoria_Watercolor / Pixabay.

Co umím

Máte dát své dítě na klavír, nebo raději na fotbal? Půjde mu matematika, nebo bude vynikat v jazycích? I talent a schopnosti určují geny, a pokud bychom se o něco měli řadu let bez výsledku snažit, lepší je nechat si rovnou udělat test DNA!

Než si ale vyberete z nabídky různých společností, vězte, že vědci jsou v tomto někdy skeptičtí. Zatímco třeba hudební sluch se zdá být víceméně dědičný, vnímání rytmu už se dle posledních výzkumů dědí jen v 15 %…

Roli vždy hraje řada dalších faktorů!

Co mi hrozí

Ani DNA bohužel není neomylná. Když udělá chybu, opakuje se pak v každé buňce našeho těla!

Tak je to třeba u Downova syndromu, kdy má postižený namísto dvojice 21. chromozomu rovnou tři. Řada podobných genetických poruch se dá zachytit z testů ještě před narozením a rozvinutí příznaků je pak téměř jisté.

U jiných nemocí zas DNA odhalí, s jak velkou pravděpodobností nám hrozí! U žen, které zdědily mutaci genu BRCA1 nebo BRCA2 se například v 80 % rozvine rakovinu prsu. Dovědět se můžete i riziko Alzheimerovy choroby, diabetu či vysokého krevní tlaku.

Kombinace genů prozradí i sklony k alkoholismu. Foto: jarmoluk / Pixabay.
Kombinace genů prozradí i sklony k alkoholismu. Foto: jarmoluk / Pixabay.

K čemu mám sklony

Už před 20 lety zkoumají vědci z Oxfordské univerzity dvě skupiny lidí s podobným jídelníčkem i způsobem života. Ti z první skupiny ale váží o několik kilogramů více – je u nich objeven gen FTO, který způsobuje až o 30 % vyšší sklon k obezitě!

Vědci již znají i jiný gen, přispívající k závislosti na drogách nebo gamblerství. Jiné nás předurčují k výbušnému chování, agresivitě či žárlivosti.

A kdo zdědil po jednom z rodičů delší variantu tzv. genu nevěry DRD4, má dle statistik o polovinu více náhodných známostí.

A jak dlouho budu žít?

Vědci dnes mají vytipováno několik variant genů, které souvisí s dlouhověkostí. Třeba Klóthó, pojmenovávaný podle řecké bohyně osudu.

Cílem je ale i hledat gen, který život cíleně prodlouží! Takovým by prý mohl být gen Metuzalém objevený na konci 20. století. Hned o třetinu prodlouží život octomilkám!

V rámci projektu MyHeritage (2018) se však ukáže, že se geny podílejí na dosažení vysokého věku jen v 16 %. Ostatně i osudy milionů lidí dokazují, že jen o genech dlouhověkost není…

Foto: úvodní foto: Victoria_Watercolor / Pixabay 1-3: Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Věda a technika
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Věda a technika
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
reklama
lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
lifestyle
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
Rozkvět prostituce: V Aténách založil nevěstinec filozof
Nejstarší řemeslo? Samozřejmě prostituce. Lidskými dějinami se táhne už od pradávných dob a má různé podoby. Někdy zatracovaná, jindy doporučovaná, ale pořád hojně provozovaná. Velmi důležitou roli hraje prostituce také ve starověkém Řecku, hlavně v Athénách. Řecký filozof a zákonodárce Solón (asi 638–555 př. n. l.) předepisuje mužům návštěvu nevěstince jako lék proti homosexualitě. Zakládá první […]
Ochrana nohou před chladem: Propagovali ponožky kazatelé?
Nutnost ochránit si nohy před zimou je stará prakticky jako lidstvo samo. Už naši dávní předkové si prostě nohy v botách něčím ovinuli a bojovali tak proti chladu. Kusy látky, zvířecí chlupy, to jsou předchůdkyně dnešních ponožek a punčoch. Staří Římané už navlékají na nohy první opravdové ponožky – ty pletené se u nich objevují už […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je