Domů     Počítače a mobily: Pomáhají, nebo ubližují?
Počítače a mobily: Pomáhají, nebo ubližují?

Žijeme v digitálním věku a bez počítačů a mobilních telefonů si svět už vlastně vůbec nedokážeme představit. Opravdu nám ale pomáhají úplně ve všem, nebo bychom si na ně přece jen měli dát trochu pozor?

Stále více profesí je dnes založeno na práci s počítačem, což ve většině případů znamená dlouhé sezení u stolu a zírání do obrazovky.

Asi není těžké odhadnout, že to na naše tělo klade úplně jiné nároky než pestřejší práce, při které se pohybujeme nebo alespoň častěji měníme polohu.

1. Počítač

Všechny problémy začínají na židli

Zdálo by se, že zdravotní obtíže způsobuje dlouhodobé sezení před monitorem. Mnoho chyb ale napácháme už v okamžiku, kdy k počítači usedneme. Naše pracovní místo totiž možná není takové, aby našemu tělu neškodilo.

Stojí za to zamyslet se nad takovými samozřejmostmi, jakými je nastavení židle, uspořádání předmětů na pracovním stole, osvětlení a podobně.

Kouzlo pravých úhlů

Požádejme kolegu, aby si nás prohlédl nebo vyfotografoval ve chvíli, kdy u počítače sedíme a pracujeme. Pak nejspíš odhalíme pár prohřešků proti zdravému posedu.

Nohy v kolenou by měly být ohnuty v pravém úhlu, chodidla položme na zem celou plochou a pravý úhel dopřejme i místu mezi stehny a trupem. A do třetice pravý úhel: ten by mělo svírat předloktí a nadloktí.

Loket má být mírně nad rovinou klávesnice, správnou výšku musíme najít také pro stolní desku. Příliš vysoká přispívá k namáhání zápěstí, příliš nízká nás zase nutí se hrbit.

A pokud snad je váš pracovní stůl vybaven vysouvací podložkou pod klávesnici, můžete se vsadit, že ta rozhodně ve správné výšce nebude.

Podepření beder polštářkem fixuje správnou polohu těla a ulehčuje požadovaný vzpřímený sed, který co nejméně namáhá svaly kolem páteře.
Podepření beder polštářkem fixuje správnou polohu těla a ulehčuje požadovaný vzpřímený sed, který co nejméně namáhá svaly kolem páteře.

Na židli jen s polštářkem

O spoustě našich zdravotních neduhů rozhoduje židle. Dlouhodobé sezení není pro člověka vůbec přirozené, a když už se bez něj neobejdeme, snažme si ho alespoň co nejvíce zpříjemnit. Správné nastavení výšky sedáku je základem, ale není to všechno.

Prospěšné je například vypodložení v oblasti beder. Některé židle jsou vybaveny nastavitelným vypodložením, postačí ale vložit na příslušné místo třeba malý polštářek.

Podepření pak fixuje správnou polohu těla a ulehčuje požadovaný vzpřímený sed, který co nejméně namáhá svaly kolem páteře.

Co je malé, to se zvětší

Také monitor rozhodně není předmětem, který přineseme a postavíme na stůl. Měli bychom pečlivě měřit, do jaké vzdálenosti a výšky ho umístit. Od očí by měl být ideálně vzdálen 40 až 70 centimetrů a horní okraj monitoru patří do výšky očí.

Posuneme-li ho výš nebo níž, projeví se to na našem posedu a stěžovat si začnou různé partie v čele s krční páteří. Dbejme také na to, abychom se k obrazovce nenakláněli, pokud si na ní chceme prohlédnout něco menšího. Tím opět přetěžujeme krční páteř. Počítač přece nabízí možnost cokoliv zvětšit.

Pro snížení únavy očí při práci s počítačem vymysleli zámořští vědci pravidlo 20-20-20. Každých 20 minut si dejme na 20 vteřin přestávku a zaostřeme na něco ve vzdálenosti 20 stop – pro nás zhruba šesti metrů.
Pro snížení únavy očí při práci s počítačem vymysleli zámořští vědci pravidlo 20-20-20. Každých 20 minut si dejme na 20 vteřin přestávku a zaostřeme na něco ve vzdálenosti 20 stop – pro nás zhruba šesti metrů.

Nestyďte se slzet!

Zanedbatelná není ani orientace celého stolu. Monitor by měl být postaven kolmo k oknu. Pokud budeme sedět k oknu čelem nebo zády, dočkáme se oslnění nebo naopak rušivých odlesků a svým očím tím určitě neprospějeme.

Oči ostatně při práci s počítačem trpí možná nejvíc. Měli bychom jim často dopřát odpočinek, občas odvrátit pohled a zaostřit na něco jiného.

A také používat oční kapky, protože při práci mají oči tendenci mrkat méně, než je potřeba pro správné zvlhčování čočky.

Zvýšený podíl práce s počítačem přinesl v posledních desetiletích hrozbu takzvaného syndromu karpálního tunelu. Mnohdy krutá bolest v tomto místě je způsobena nadměrným a nesprávným užíváním počítače, především klávesnice a myši.
Zvýšený podíl práce s počítačem přinesl v posledních desetiletích hrozbu takzvaného syndromu karpálního tunelu. Mnohdy krutá bolest v tomto místě je způsobena nadměrným a nesprávným užíváním počítače, především klávesnice a myši.

Nojo, ale co když…

Samostatnou kapitolou je otázka negativního vlivu elektromagnetického záření. Často můžeme číst o škodlivosti počítačů a mobilních telefonů.

Zda opravdu elektronika oslabuje naši imunitu či přispívá k rozvoji rakoviny, depresí a dalších poruch, to odborníci dosud jednoznačně nerozhodli. Předběžná opatrnost ale při čekání na přelomovou vědeckou studii patrně nemůže nic zkazit.

2. Mobilní telefon

Nová doba přináší nové nemoci

Také mobilní telefon, samozřejmost posledních desetiletí, s sebou kromě výhod přináší i řadu komplikací. Ovlivňuje totiž naše zdraví, a to jak fyzické, tak duševní. Málokdo by čekal, že tak drobný předmět může mít zásadní vliv na celé tělo.

Uvědomme si ale, že při upírání pohledu na displej máme zpravidla nepřirozeně skloněnou hlavu, což zatěžuje krční páteř. Vždyť kolik lidí má třeba během jízdy v metru nebo b tramvaji takhle hlavu svěšenou k mobilu ve svém klíně!

Odborníci dokonce již pojmenovali nežádoucí zdravotní důsledky takového chování jako „esemeskový krk“. Mobil bychom měli raději držet mírně pod úrovní očí.

Palcem problémy jen začínají

Používání mobilních telefonů už s sebou přináší i zcela nové, dříve neznámé zdravotní komplikace. Zrodila se například tendinitida neboli nemoc palce. Projevuje se opuchnutím šlachy v palci. Vždyť co jen tím palcem na displeji vyťukáme písmenek!

Právě ti, kteří tráví s mobilem nejvíce času, jsou také v největším ohrožení. Tendinitida může pak vyústit v osteoartrózu, tedy onemocnění celého kloubu.

Pokud pociťujete nepříjemné bolesti v palci, omezte psaní na mobilu na minimum nebo se přinuťte držet přístroj v jedné ruce a do klávesnice ťukat ukazováčkem druhé ruky. Nebudete sice vypadat tak cool, ale palec dostane šanci zregenerovat.

Nechte mobil spát

Mobilní telefony mohou ale mít i nepříznivý vliv na náš spánek. Podle výzkumů má 80 procent uživatelů u sebe mobil i v noci, polovina ho pak používá i jako budík.

Příslušné studie dokazují, že existuje přímá souvislost mezi kvalitou spánku a používáním smartphonu přes usnutím. Je tedy nejlepší nechat mobil ve vedlejší místnosti nebo ho vypnout.

Když už jsme se zmínili o výzkumech, přidáme ještě výsledek dalšího, který proběhl ve Spojených státech. Podle něj 90 procent lidí používá digitální zařízení nejméně dvě hodiny denně, 60 procent nejméně pět hodin denně. To už je dostatek prostoru pro zdravotní komplikace.

Co vy? Kolik času dětem na mobilu či tabletu dovolíte?
Co vy? Kolik času dětem na mobilu či tabletu dovolíte?

Digitálně unavené oči

V posledních letech se začíná stále více hovořit o takzvané epidemii digitální únavy zraku.

Tvoří se kombinací strnulého pohledu, omezením mrkání a nadměrným jasem sledovaného předmětu a projevuje se přetížením nitroočních svalů starajících se o ostření a podrážděním povrchu oka kvůli nedostatku zvlhčení slzami.

Hrozí digitální únava i vám? Pak u sebe možná odhalíte některé z příznaků, kterými jsou únava očí, podrážděná víčka, zhoršené zaostřování na blízko či rovnou rozmazané vidění. Připojit se může i bolest hlavy.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz