Domů     Francouzská koruna stála Jindřichovi IV. za změnu víry
Francouzská koruna stála Jindřichovi IV. za změnu víry

Jindřich IV. Navarrský z rodu Bourbonů je vychováván jako budoucí dědic Navarrského království, které mu také po smrti matky Jany III. v roce 1572 spadne do klína. Jeho ambice ale míří mnohem dál. Chce sáhnout i po významnější, francouzské koruně.

Cesta k ní ale rozhodně nebude jednoduchá – Jindřich IV. Navarrský (1553–1610) je totiž protestant. Ve Francii už od 60. let 16. století probíhají urputné boje mezi katolíky a hugenoty.

Královna Kateřina Medicejská (1519–1589) se neustále snaží o smír mezi oběma znepřátelenými náboženskými tábory, ale marně. Až po sjednání mírové smlouvy 8. srpna 1570 v Saint Germain se zdá, že by se vyhrocená situace mohla uklidnit.

Hugenoti mohou od této chvíle sloužit svoje mše na vybraných místech v zemi. Celkem jich je 24. Navíc kontrolují čtyři důležité francouzské pevnosti včetně La Rochelle. „Žijme spolu jako bratři, přátelé a spoluobčané,“ vyzývá převratný dokument.

Nový smír má navíc 18. srpna 1572 stvrdit i sňatek protestanta Jindřicha IV. Navarrského s Kateřininou dcerou, katoličkou Markétou z Valois (1553–1615).

Velké naděje na získání francouzské koruny si Jindřich ale v tuto chvíli dělat nemůže, i když si bere královskou dceru a je přes devět minulých generací příbuzný s francouzským panovníkem Ludvíkem IX. Svatým (1214–1270). Markéta má totiž v době svatby tři bratry, kteří jsou přímými následníky trůnu.

Pařížský pomník Jindřicha IV. u mostu Pont neuf zničili francouzští revolucionáři. FOTO: Jean-Baptiste Lallemand/Creative Commons/CC BY 3.0
Pařížský pomník Jindřicha IV. u mostu Pont neuf zničili francouzští revolucionáři. FOTO: Jean-Baptiste Lallemand/Creative Commons/CC BY 3.0

Chvilkový triumf

Svatební veselí se promění v krvavá jatka. Během oslav je zraněn protestantský vůdce Gaspar de Coligny (1519–1572). „Hugenoti to nenechají bez pomsty,“ míní Kateřina a pravděpodobně se rozhodne zaútočit jako první.

Zburcovaní katolíci v noci z 23. na 24. srpna 1572 napadnou nejprve admirála Colignyho. Ubodají ho a tělo svrhnou z okna. Následně se vydávají na vražednou pouť Paříží. Umírají další protestanté.

„Je těžké říci, kolik jich zahynulo, ale jednalo se nejméně o 3000 lidí v Paříži a několikrát více obětí v celé Francii,“ uvádí současný britský historik Stephen Tomkins. Kateřina jako královna-matka tím ale příliš nezíská.

„Po chvilkovém triumfu Kateřiny Medicejské, domnívající se, že smrtí protestantských vůdců je uťata hlava celé straně, po blahopřáních katolických mocností (včetně Španělska) a blahopřání papežově nastupuje hořké rozčarování,“ popisuje situaci francouzský historik Georges Livet (1916–2002). Masakr vejde do dějin jako bartolomějská noc.

Jindřich I. de Guise je zavražděn. FOTO: Musée Carnavalet/Creative Commons/Public domain
Jindřich I. de Guise je zavražděn. FOTO: Musée Carnavalet/Creative Commons/Public domain

Následníci umírají

O dva roky později umírá na tuberkulózu král Karel IX. (1550–1574). Na trůn místo něj nastupuje další z Jindřichových švagrů Jindřich III. (1551–1589).

„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje nový panovník.

Když o deset let později umírá na malárii jeho mladší bratr František, vévoda z Anjou (1555–1584), zůstává Jindřich III. posledním mužským příslušníkem vládnoucí dynastie Valois.

Vzhledem k jeho přinejmenším diskutabilní sexuální orientaci se zdá velmi nepravděpodobné, že by ještě zplodil dědice, tudíž novým následníkem trůnu by nyní měl být Jindřich Navarrský. „Ten kacíř?

Nikdy!“ Nemůže to však katolík Jindřich III. přenést přes srdce a tzv. Namurským ediktem vylučuje svého švagra a Markétina manžela z následnictví francouzského trůnu.

Jindřich III. za vraždu vévody de Guise zaplatí životem. FOTO: Attributed to Jean de Court/Creative Commons/Public domain
Jindřich III. za vraždu vévody de Guise zaplatí životem. FOTO: Attributed to Jean de Court/Creative Commons/Public domain

Rivala vezme na milost

Při představě protestantského krále ve Francii se otřásají nevolí také španělští Habsburkové a v Paříži si přikládají vlastní polínko do ohně. I kvůli nim Jindřich III. roku 1585 nejspíš vydává zmíněný dokument. „Jindřich Navarrský je zbaven veškerých práv.

Bulou z 9. září ho Sixtus V. (papež – pozn. red.) zbavuje království navarrského a pochopitelně i práva na francouzskou korunu,“ líčí události Livet. O slovo se nyní hlásí vůdce Katolické ligy Jindřich I. de Guise (1550–1588).

I on by rád usedl na francouzský trůn. Chce ovládnout Paříž. Jindřich III. zvolí jednoduchou cestu, jak se soka zbavit. 23. prosince 1588 nechává vévodu de Guise zavraždit. Okamžitě si tím ale znepřátelí všechny katolíky v zemi. Paříž před ním zavírá své brány.

Najednou je mu dobrý i odvěký rival. Na pomoc si král povolává právě Jindřicha IV. Navarrského. Společně metropoli oblehnou.

Jindřich IV. u Amiens v roce 1597. FOTO: François Ansart/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Jindřich IV. u Amiens v roce 1597. FOTO: François Ansart/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Paříž stojí za mši

Za vraždu vévody de Guise Jindřich III. zaplatí krutou daň. 1. srpna 1589 se pod záminkou s falešnými listinami ke králi přitočí dominikánský mnich Jacques Clément (1567–1589) a v nečekané chvíli mu probodne břicho.

Umírající panovník ještě stihne za svého nástupce označit muže, kterému právo na francouzský trůn původně upřel. Než následující den Jindřich III. vydechne naposledy, Francie zná svého nového panovníka. Je jím Jindřich IV. Ovšem francouzští katolíci zuří.

Katolická liga nového krále ještě notně potrápí, než ji vojensky zlomí. Čím dál víc si Jindřich IV. uvědomuje, že aby byl králem všech Francouzů, musí se přizpůsobit většině. A ta je samozřejmě katolická.

„Jako hlava navarrského rodu byl Jindřich hugenot, jako francouzský král ovšem shledal, že je nutné, aby přijal katolicismus,“ píše současný britský historik Paul Johnson. „Paříž stojí za mši,“ prohlásí tehdy údajně Jindřich IV.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: School of Frans Pourbus the Younger/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Historie
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Historie
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
Historie
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
reklama
lifestyle
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci. V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je? Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří […]
Tragická nehoda dětské filmové hvězdy Tomáše Holého
Tomáš Holý, milovaný dětský herec, který se zapsal do srdcí diváků nezapomenutelnými rolemi, tragicky zahynul při dopravní nehodě jen několik dní před svými dvaadvacátými narozeninami. Osudová projížďka, ke které se rozhodl po večeru stráveném s přáteli, se stala jeho poslední. Jak se události toho osudného dne odehrály? A jaké byly poslední okamžiky jeho života?   […]
reklama
historie
Faraon Achnaton, původce změn v egyptském umění
Dokud sir William Flinders Petrie nezačal na konci 19. století provádět archeologické vykopávky v Achetatonu, nynější Amarně, faraon Achnaton pro archeology i historiky představoval zejména zdroj spekulací… Pod rouškou tajemství… Většinu faraonova života totiž zahalují nejasnosti. Je až zarážející, jak málo toho o něm víme. Důvodem je rovněž i skutečnost, že se jeho nástupci usilovně […]
První hudební nástroje: Orchestr dají dohromady už pralidé
Kdo si myslí, že nástroje vyluzující zvuky jsou záležitostí starověku a pozdější doby, mýlí se. Už v pravěku lidé naslouchají zvukům a rodí se předchůdci strunných i dechových nástrojů. Už pravěcí lidé používali luk nejenom jako zbraň k lovu, ale i jako primitivní strunný nástroj. Dokazují to jeskynní malby z Trois Frères v jihozápadní Francii, pocházející z doby asi […]
Proč se komunistům nelíbila Boží muka?
Z jakých důvodů se v minulosti stavěla boží muka a co přesně znamenala? Tyto drobné sakrální stavby sloužily jako projev díku za odvrácené neštěstí, epidemii, k uctění mrtvých nebo k usmíření sporu. Jejich předchůdci byly sloupky u hřbitovů, známé jako svíce mrtvých. Boží muka se poprvé objevují v 11. století ve Francii u hřbitovů jako sloupky, zmiňované svíce […]
Právo první noci: Existovalo, nebo jde o pouhý výmysl?
V románech a filmech se často objevuje právo první noci. Opravdu existovalo?  Často šlo o předmět vtipů nebo diskusí. Jaká je ale realita? V literatuře i filmech se někdy vyskytuje obyčej, podle kterého měl středověký feudál právo strávit první noc po svatbě s novomanželkou kteréhokoli ze svých poddaných. Většinou jde ale jenom o nadsazené lidové […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej