Další díl seriálu Počesku z produkce Toyoty a Lexusu vás vezme do Lužických hor. Objevili jsme tolik tipů na skvělé výlety, že je nestihnete ani za celý víkend. Díky nim se do méně známých hor v severních Čechách budete chtít znovu vrátit.
Bílé kameny
Někdy se jim říká také Sloní skály, protože přesně takhle vypadají. Jde o skupinu osamoceně stojících, asi 20 metrů vysokých skal. Najdete je asi kilometr od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Díky jejich bílé barvě a postavení na kraji lesa doslova září do dálky. Vyšplhejte se na jejich vrch a vychutnejte si výhled do krajiny.
Rozhledna Na Stráži
V nadmořské výšce 354 metrů ve Sloupu v Čechách stojí 33 metrů vysoká rozhledna Na Stráži. Po zdolání 150 schodů vám nabídne na sloupské údolí se skalní poustevnou a souvislé pásmo zalesněných kopců Lužických hor na západním a severním obzoru.
Rozhledna pochází z roku 2011, a tak je postavena v moderním stylu – její ocelový tubus a kovové schodiště je pokryto smrkovým dřevem, které jí dodává vzhled, díky němuž hezky zapadá do okolního prostředí.
Sklářská krčma Ajeto
Ve sklárně Ajeto v Lindavě, která patří pod slavný Lasvit, nejprve zajděte na exkurzi, kde uvidíte úplně všechny fáze výroby skla a budete moci pozorovat sklářské mistry v huti při práci.
Pak se v místní krčmě stavte na skvělý oběd, ale nezapomeňte si tu také vyzkoušet foukání skla „na vlastní dech“.
Pětikostelní kámen
Pětikostelní kámen je další osamocená, tentokrát čedičová skála, kterou najdete na okraji Pěnkavčího vrchu v Lužických horách. Z kamene je dobrý výhled, který odráží i jeho jméno, které dostal pro údajnou možnost zahlédnout odtud věže pěti kostelů v okolí.
Ve skutečnosti jsou vidět jen čtyři – ten pátý můžete spatřit z místa pár metrů zpátky k turistické stezce.
Zřícenina hradu Tolštejn
Nedaleko Jiřetína pod Jedlovou stojí nejlépe zachovaná zřícenina v Lužických horách – jde o hrad Tolštejn, o němž první zmínky mluví už v roce 1337. V době třicetileté války ho poničily útoky švédského vojska a hrad už nikdy nebyl obnoven.
Z původního horního hradu, který stával na severním úpatí vrcholových skal, se dochovaly jen nepatrné zbytky zdiva nad bývalou restaurací, která tu vznikla v roce 1865. Gotický hrad připomínají také zbytky hradeb mezi severní věží a skálou, občas někde narazíte na rýsující se někdejší jezdecké schodiště.
Zřícenina Chřibský hrádek
Na malé skále na Jetřichovicku, kterou dnes zčásti schovává les, stával malý hrádek.
Pravděpodobně sloužil jako sídlo fojta, který spravoval přidělené území, ale zároveň ideální skrýší pro přechování bohaté kořisti a zbraní z válečných výprav do Saska a Lužice.
Pokud si chcete výlet k Chřibskému hrádku trochu prodloužit, zhruba dva kilometry odtud začíná žlutá turistická stezka vedoucí malebnými skalními městy až na Tokáň.