Skip to content

Počasí pro všechny: Od prvních pozorování v Klementinu až po podívanou na televizní obrazovce

Astronom a univerzitní profesor Antonín Strnad (1746 – 1799) zakládá 1. ledna tradici pravidelných meteorologických pozorování v pražském Klementinu. Je také prvním naším meteorologem, který se odváží zhodnotit dosud jediný zdroj předpovědí počasí – lidové pranostiky.

„V pravdě nevím, proč by člověk zdravého rozumu požívající, omylnost měnících se časů a případnosti povědomý měl tomu věřiti, že prší-li toho neb onoho dne, svítí-li slunce na ten den nebo ne, že prý nedostatek chleba, vína míti budeme nebo všeho hojnost očekávati máme,“ líčí Strnad.

Český astronom Antonín Strnad stojí za tradicí pravidelných předpovědí v Klementinu.

Předpověď až k pluhu

Na počátku ledna 1877 začíná Ústav pro meteorologii a zemský magnetismus ve Vídnivydávat a telegraficky rozšiřovat krátkodobé předpovědi počasí pro země Rakouska-Uherska. Předplatitel může odpoledne dostat předpověď na další den!

Jako první si servis objedná Hospodářský spolek v Moravské Třebové. Jenže jak to zařídit, aby měli okamžitě informace zemědělci z okolních vesnic? Vymyslí optickou signalizaci pomocí otáčivých trojúhelníků, košů vytahovaných na stožár a barevných vlajek.

Signalizují se tři varianty: pěkně, proměnlivo a déšť.

Aamerický meteorolog Carl Gustav Rossby zaregistruje jet stream – tryskové proudění.

Vichr kazí bombardování

Americké letectvo v listopadu 1944 bombarduje průmyslový komplex v japonském Tokiu. Výsledky akce jsou ale hubené. Silné větry (400 km/h) ve velkých výškách jsou pro americké letouny bezmála stejným nepřítelem jako protiletadlové baterie a stíhačky.

Nezbývá než změnit taktiku – útočí se v noci a níž. Nový jev pojmenuje jako „jet stream“ – tryskové proudění – americký meteorolog Carl Gustav Rossby (1898 – 1957).

Hurikány dostávají ženská jména. Insiprací jsou manželky amerických velících důstojníků během 2. světové války.

Hurikán je žena

Válka v Tichomoří vrcholí a americká armáda pojmenovává roku 1945 tajfuny a hurikány ženskými jmény. Během roku použijí 26 jmen, první je tropická bouře Anna, poslední tajfun Nora. Vysvětlení najdeme v Bulletinu Americké meteorologické společnosti z května 1946: „Povětrnostní ústředí vojenských vzdušných sil v jihozápadním Tichomoří zavedlo v roce 1945 obyčej identifikovat tropické bouře křestními jmény manželek velících důstojníků.“

Jaké bude dnes, zítra a v dalších dnech počasí? Lidé si zvyknou na dokonalý servis v televizi.

Předpověď na obrazovce

Předpověď počasí rozhodně patří v roce 1961 mezi nejsledovanější televizní programy, i když ve statistikách sledovanosti ji pochopitelně nenajdeme. Každý ale potřebuje vědět, jak se obléci a pohled z okna mu k rozhodnutí zda si vzít tričko nebo raději svetr nestačí.

Na našich obrazovkách se poprvé objevuje „živá“ předpověď s účastí meteorologa roku 1961. Rudolf Koubek z Hydrometeorologického ústavu v pražských Komořanech se na ní podílel celkem 18 let až do roku 1979.

Foto: wikipedia.org, pixabay.com, publicdomainpictures,net
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články