Astronom a univerzitní profesor Antonín Strnad (1746 – 1799) zakládá 1. ledna tradici pravidelných meteorologických pozorování v pražském Klementinu.
Je také prvním naším meteorologem, který se odváží zhodnotit dosud jediný zdroj předpovědí počasí – lidové pranostiky.
„V pravdě nevím, proč by člověk zdravého rozumu požívající, omylnost měnících se časů a případnosti povědomý měl tomu věřiti, že prší-li toho neb onoho dne, svítí-li slunce na ten den nebo ne, že prý nedostatek chleba, vína míti budeme nebo všeho hojnost očekávati máme,“ líčí Strnad.
Předpověď až k pluhu
Na počátku ledna 1877 začíná Ústav pro meteorologii a zemský magnetismus ve Vídnivydávat a telegraficky rozšiřovat krátkodobé předpovědi počasí pro země Rakouska-Uherska. Předplatitel může odpoledne dostat předpověď na další den!
Jako první si servis objedná Hospodářský spolek v Moravské Třebové. Jenže jak to zařídit, aby měli okamžitě informace zemědělci z okolních vesnic?
Vymyslí optickou signalizaci pomocí otáčivých trojúhelníků, košů vytahovaných na stožár a barevných vlajek. Signalizují se tři varianty: pěkně, proměnlivo a déšť.
Vichr kazí bombardování
Americké letectvo v listopadu 1944 bombarduje průmyslový komplex v japonském Tokiu. Výsledky akce jsou ale hubené. Silné větry (400 km/h) ve velkých výškách jsou pro americké letouny bezmála stejným nepřítelem jako protiletadlové baterie a stíhačky.
Nezbývá než změnit taktiku – útočí se v noci a níž. Nový jev pojmenuje jako „jet stream“ – tryskové proudění – americký meteorolog Carl Gustav Rossby (1898 – 1957).
Hurikán je žena
Válka v Tichomoří vrcholí a americká armáda pojmenovává roku 1945 tajfuny a hurikány ženskými jmény. Během roku použijí 26 jmen, první je tropická bouře Anna, poslední tajfun Nora.
Vysvětlení najdeme v Bulletinu Americké meteorologické společnosti z května 1946: „Povětrnostní ústředí vojenských vzdušných sil v jihozápadním Tichomoří zavedlo v roce 1945 obyčej identifikovat tropické bouře křestními jmény manželek velících důstojníků.“
Předpověď na obrazovce
Předpověď počasí rozhodně patří v roce 1961 mezi nejsledovanější televizní programy, i když ve statistikách sledovanosti ji pochopitelně nenajdeme. Každý ale potřebuje vědět, jak se obléci a pohled z okna mu k rozhodnutí zda si vzít tričko nebo raději svetr nestačí.
Na našich obrazovkách se poprvé objevuje „živá“ předpověď s účastí meteorologa roku 1961. Rudolf Koubek z Hydrometeorologického ústavu v pražských Komořanech se na ní podílel celkem 18 let až do roku 1979.