Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge.
Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je mezi archeology už mimo hru. Svým dílem k tomu přispěje i nezdařilý experiment z roku 2000.
Kdo by neznal mystický kamenný kruh Stonehenge? Jak se ale dostaly velké bloky až na Salisburskou pláň? Větší část cesty možná po vodě. V dubnu roku 2000 se o to pokusí tým experimentálních archeologů.
Pokud se s tlakovou láhví potopíte u přístavu Milford Haven, třeba se vám tenhle monolit podaří najít…
A tohle je maminka…
Říká se mu Bluehenge a datace ho umisťuje do dob 3000 před naším letopočtem. Stával jen 1,6 kilometrů od Stonehenge. Minulý čas je na místě. Z tohoto kruhu o průměru 10 metrů složeného z až 27 kamenů totiž nezbylo v podstatě nic.
A proč se mu říká „blue“, tedy modrý? Kvůli doleritu, namodralé magmatické hornině. Možná si říkáte, co děláme tady, na místě, kde dnes nic není – když se máme toulat mezi ještě stojícími kameny mnohem známější stavby? Jednak – Stonehenge je dnes oplocené.
Dostat se k němu blíž, než na zoom z mobilního foťáku, nejde. A jednak: Bluehenge je podle nových výzkumů rodičem slavnější stavby. Podle archeologa Mikea Parkera Pearsona (*1957) je totiž doleritové Bluehenge kolem roku 2500 př. n. l.
rozebráno a začleněno do Stonehenge! Ostatně, odpovídají tomu i nalezené díry po zasazených kamenech, které odpovídají těm přestěhovaným.
Jde o svatyni druidů? Kdepak…
Už před 9000 lety byste v místě Stonehenge našli dřevěné stavby místních lovců a sběračů. Kolem roku 3100 př. n. l. vzniká základ slovutné památky: Příkop s valem. První kruh je na světě. To v letech 2900 až 2600 př. n. l. tu stojí dřevěná konstrukce. Jaká?
A proč? To dnes již asi nezjistíme. Hlavní stavba bude mít celkem 7 fází. Bohužel, neexistují žádné písemné památky, které by nám prozradily podrobnosti o účelu stavby. Víme tak jen to, co postupně zjišťují archeologové.
Již se jim díky radiokarbonovému datování podařilo vyvrátit, že Stonehenge je druidskou svatyní. Keltové se tu totiž ukážou až o více než tisícovku let později.