Skip to content
reklama
reklama

Ne všechny invazní druhy jsou stejné

Ekologové jsou toho názoru, že pojem „invazní“ nepopisuje pouze jedinou vlastnost. Místo toho existují v distribuci druhů různé vlastnosti, které rostliny a zvířata mohou charakterizovat jako invazní či nikoli.

blank
Obecná myšlenka„ hypotézy o uvolnění nepřítele“ je, že invazní druhy zanechávají za sebou mnoho patogenů, býložravců a konkurenčních druhů, s nimiž se společně vyvinuly ve svých původních stanovištích při napadení nových prostředí. Foto: Pixabay

Aby se dozvěděli více o různých způsobech, jak se může rostlina stát invazní, autoři nedávné studie spojili dva rozsáhlé datové soubory – databázi Global Naturalized Alien Flora (GloNAF) a European Vegetation Archive (EVA).

Pro analýzu kombinovaných údajů přijali trojrozměrný rámec, který se dříve používal k popisu „vzácnosti“ původních druhů rostlin.

Kolik forem známe?

První popis tohoto rámce Deborah Rabinowitz pochází z 80. let minulého století. Rabinowitz navrhla myšlenku, že „běžný“ druh rostlin je druh, který je místně velmi hojný, vyskytuje se na velké ploše a obývá mnoho různých stanovišť.

Kromě této formy absolutní „obyčejnosti“ existuje sedm forem vzácnosti jako různé kombinace ve třech dimenzích. Například „vzácný“ druh rostliny může mít vysokou místní hojnost, ale je omezen na malou plochu a roste pouze v určitém typu stanoviště.

Stejně jako daný model umožňuje různé formy vzácnosti původních rostlin, otevírá tak možnost různých druhů „invazivity“ při aplikaci na nepůvodní druhy. Uvažování o této možnosti je důležité, protože různé typy invazních druhů mohou vyžadovat různé strategie řízení, aby se s nimi patřičně zacházelo.

blank
„To jim umožňuje vyrůst mimo kontrolu a účinek může být výraznější,“ doplnil biolog. Foto: Pixabay

Pokud invazní druh začne dominovat v místní rostlinné komunitě, ale má nízký potenciál rozšířit svůj geografický rozsah a bude se specializovat na určitý typ stanoviště, snahy o ochranu by se mohly zaměřit spíše na lokální kontrolu druhu než na zabránění dalšího šíření,“ prohlásil Trevor Fristoe, hlavní autor současné studie.

Cizí, ale ne tak odlišný

U původních druhů rostlin vědci již dříve zjistili, že tři dimenze běžnosti nejsou navzájem zcela nezávislé. Místo toho druhy, které jsou místně hojné, často také bývají geograficky rozšířené a zabírají širokou škálu stanovišť.

„U nepůvodních druhů rostlin jsme očekávali, že tyto dimenze by měly být spojeny stejně jako v přirozených distribucích. Koneckonců, nepůvodní rostliny na jednom místě jsou původními rostlinami někde jinde,“ popsal Fristoe důležitý předpoklad studie.

Vědci skutečně zjistili, že asociace mezi třemi dimenzemi – místní hojnost, geografický rozsah a šířka stanoviště – u nepůvodních druhů, které napadly Evropu, jsou velmi podobné vzorům asociací, které nalezly v původní evropské flóře – úspěšní v jedné dimenzi mají tendenci být úspěšní i v ostatních.

„Tyto paralely naznačují, že stejné biogeografické a ekologické mechanismy utvářejí distribuci u původních i nepůvodních druhů rostlin,“ uzavřel Fristoe.

blank
Vědci také u rostlin našli výjimky, některé jsou totiž úspěšné nejen v jedné dimenzi, ale i v těch ostatních. Foto: Pixabay

V čem tkví úspěch invaze?

Navzdory podobnostem v asociačních vzorcích mezi původními a invazními rostlinami existuje mezi těmito dvěma skupinami také rozhodující rozdíl – invazní druhy se na rozdíl od původních druhů rostlin nevyvíjely v napadených stanovištích, do nichž byly zavedeny teprve nedávno.

Místo toho se vyvinuly v jiných částech Evropy nebo dokonce na jiných kontinentech. „Bez ohledu na to, zda existuje obecná souvislost mezi dimenzemi invazivity, chtěli jsme identifikovat hnací síly úspěchu v každé z dimenzí.

Historie zavádění rostlin byla jedním z aspektů, které jsme považovali, spolu s ekologičtějšími nebo biologickými faktory,“ řekl Fristoe. Vědci zjistili, že rostliny, které vynikají ve všech třech dimenzích, pocházejí z jiných kontinentů, jako je Asie nebo Amerika, zatímco rostliny zavlečené z jiných částí Evropy jsou obecně slabšími útočníky.

Kromě toho mají superútočníci z oblastí mimo Evropu často biologické vlastnosti, které jim pomáhají rychle růst – za cenu slabších obranných mechanismů. Dohromady to poskytuje podporu pro hypotézu zvanou „hypotéza o uvolnění nepřítele“.

blank
Badatelé tak identifikovali možné důvody těchto výjimek. Například čím novější je doba uvedení do nového prostředí, tím je pravděpodobnější, že se invazní rostlina odchýlí od pravidla. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Funkční pokoj pro školáka
rezidenceonline.cz

Funkční pokoj pro školáka

Speciálně v době on-line výuky se projevilo, jak...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...
Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...