Skip to content

Čeká vás po bramboráku závratě, halucinace, smrt?

Každý den se člověk dozvídá co všechno z jeho oblíbených jídel je nezdravé, škodlivé nebo přímo smrtící.

Tak přidáme další položky na seznam.

Brambory

Jsou sice zázrakem neboť podle Všeobecného rostlinopisu Jana Svatopluka Presla (1791 – 1849) „jsauce náramně úrodny, lid nebohý před strašnou smrtí hladem ochrání.“ Umí však být zázrakem velmi zrádným.

Obsahují totiž jedovaté glykoalkaloidy, známé pod společným názvem Solanin nesolaanin, a to zejména v klíčcích, ve slupce a v zelených částech. Smrtelná dávka se odhaduje kolem 450 mg a literatura uvádí přes třicet zdokumentovaných smrtelných otrav.

K lehké otravě, projevující se například závratěmi, zvracením nebo halucinacemi stačí 200 mg. K tomu by ovšem dospělý člověk musel sníst asi dvě kila syrových brambor.

Potato_123
Solanin nesolanin, brambory jsou zázrak, který zachránil tisíce lidí.

Rajčata

Ty pro změnu obsahují jedovatý tomatin, který si rajče vyrábí jako součást obranných systémů. Blokuje růst škodlivých bakterií, odpuzuje konzumenty hořkostí, působí jako nervový jed, který navíc poškozuje buněčné stěny.

tomato-377106_960_720
Čím zralejší, tím zdravější. A úplně nejzdravější jsou tepelně upravená.

Klid, situace není tak vážná jak se zdá

Na rozdíl od sajrajtu zvaného palmový olej to s bramborami ani rajčaty není tak hrozné. Maximální přípustné množství solaninu v bramborách je sice stanoveno na 200 mg/kg ale skutečné hodnoty se pohybují hluboko pod tímto limitem.

Když se vyhnete naklíčeným nebo zeleným bramborům, nebudete je skladovat na světle, a před vařením je oloupete, nemáte se čeho bát. Ani rajče vás nezabije. Toxicita tomatinu je 20x nižší než solaninu a navíc se vyskytuje především v nezralých plodech.

Jak rajče dozrává, tomatin postupně zaniká.

Potato-Chips
To o zdravých bramborách platí jen pokud si je nedáte fe formě čipsů, nejhůře ještě smažených na palmovém oleji.
Foto: pixabay.com, flickr.com, wikipedia.org,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …