Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století.
Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří v roce 1842. O 17 let později si firma nechává zaregistrovat první značku Pilsner Bier (Plzeňské pivo).
Z tohoto obecného názvu však těží i další pivovary ve městě, a proto v roce 1898 vzniká ochranná známka Plzeňský Prazdroj – Pilsner Urquell. V průběhu let 1925–1933 Měšťanský pivovar skupuje několik menších místních pivovarů.
Situace nakonec dospěje do bodu, že mu ve městě zůstane pouze jeden konkurent – Plzeňské akciové pivovary (PAP, současný Gambrinus), založené v roce 1870. Velkou část jeho akcií však vlastní právě Měšťanský pivovar.
Úspěch na trhu
První várku piva takzvaného bavorského typu uvaří v Městském pivovaru 5. října 1842. Jde o spodně kvašené pivo, světlý ležák.
Když ho pražský krejčí Jakub Pinkas nabídne o rok později svým hostům, slaví velký úspěch a přes noc se stává hostinským. K Pinkasům na pivo pak s oblibou chodí i historik František Palacký (1798-1876).
Lahodný mok si najde cestu i do Vídně. Poprvé se zde objevuje roku 1856 u hostinského Josefa Šedivého. Netrvá dlouho a světlý ležák z Plzně si oblíbí i na císařském dvoře. Měšťanský pivovar se stává dvorním dodavatelem panovníka.
V roce 1913 uvaří přes 100 milionů litrů piva. Také se může pochlubit obchodním zastoupením ve 34 zemích.
Proběhne privatizace
Po listopadu 1989 prochází podnik změnami. Probíhá privatizace a 1. května 1992 na jejím základě vzniká akciová společnost Plzeňské pivovary. O dva roky později se rodí Plzeňský prazdroj. Rok 1999 je ve znamení fúze s pivovary Radegast a Velké Popovice.
Společnost se také začleňuje do obchodní skupiny South African Breweries (SABMiller). Od roku 2017 je majetkem japonské společnosti Asahi.