Malé děvčátko spatří ve výloze brooklynského obchodu plyšového míšu. „Chci Teddyho,“ tahá za rukáv svoji matku. „Měly jsme jít jinou ulicí,“ pomyslí si trpce Virginie.
Zase bude muset od své malé dcerky poslouchat, že všechny ostatní holčičky už toho prokletého medvěda mají.
Prezident Spojených států amerických Theodor Roosevelt (1858 – 1919) pobývá 14. listopadu 1902 v americkém státě Mississippi. Uklidňuje tu pohraniční spor mezi Mississippi a sousední Louisianou.
Volné chvíle tráví na pozvání mississippského guvernéra Andrewa H. Longina (1854–1942) štvanicí na medvěda. Při jednom z lovů dlouho nemohou narazit na žádné zvíře.
Honicí psi už jsou unavení, když konečně vyčenichají stopu a objeví raněného medvěda. Skupinka lovců pobídne Roosevelta, aby ho dorazil. „Považuji za nesportovní pálit na zraněné zvíře,“ odmítne ovšem prezident. Šlechetný čin mu zvýší popularitu.
Velké zvíře není legrační
Karikaturista deníku The Washington Post Clifford K. Berryman (1869–1949) si už brousí tužku, aby čerstvou událost zvěčnil do novin. Nejprve jistými tahy tužkou načrtává medvěda jako velké divoké zvíře, které poranil lovecký pes.
Roosevelt u něho stojí celý znechucený a otočený zády. „Ne, to není ono,“ vrtí Berryman nad kresbou hlavou. Má to přece být legrace. Proto se znovu pouští do nového návrhu. Na něm už je mnohem menší roztomilé medvídě. Teď je Berryman spokojený.
Nápad zaměstná manželku
Otištěná kresbička s roztomilým medvídětem vzbudí 16. listopadu 1902 velkou pozornost veřejnosti. Upoutá i brooklynského židovského obchodníka Morrise Michtoma (1870–1938).
Morris navrhne své manželce, aby podle jeho vzoru ušila několik plyšových medvědů. Vloží je do výlohy a u jeho obchodu se od té doby dveře netrhnou. Jedno z látkových zvířátek nechá zabalit a pošle přímo na adresu Bílého domu ve Washingtonu.
V přiloženém dopise požádá, zda by mohl u medvídka použít prezidentovo křestní jméno a říkat mu zdrobněle Teddy.
Hlava státu se stává kmotrem
Roosevelta ten nápad nejdříve zaskočí, ale nakonec souhlasí. Mazaný Žid Michtom si mne ruce, jak mu jeho reklamní plán dokonale vyšel. Velký úspěch medvídků zvaných Teddy bear přiměje v roce 1907 Michtoma založit továrnu na hračky Ideal Toy Company.
Vyrobené plyšáky prodává za 1,50 amerického dolaru. Dnes za ně ale sběratelé jsou ochotni zaplatit až 5000 USD (téměř 100 tisíc českých korun).