Skip to content

Jak nebezpečný je jed černé vdovy?

Podle nové studie biologů z University of Massachusetts obsahují složky jedu běžných domácích pavouků a černých vdov srovnatelné toxické látky, které se nazývají latrotoxiny. U černých vdov se však tento jed vyvinul rychleji a stal se výrazně nebezpečnějším. Ve snaze uchvátit čím dál větší kořist, potřebovaly účinnější paralyzující zbraň. V jedu snovačky jedovaté (Latrodectus mactans), jak se černá vdova odborně nazývá, nalezneme alfa-latrotoxin. „Pokud dojde ke kousnutí černou vdovou, alfa-latrotoxin putuje až k nervovým zakončením,“ říká spoluautorka studie Jessica Garbová. „Způsobí uvolnění všech neurotransmiterů zároveň. Dochází k zaplavení nervového systému chemickými signály, které jsou důvodem nesnesitelné bolesti.“

Black_Widow_Spider_07-04-20
Samičky černých vdov obalují svá vajíčka „hedvábnými“ vlákny.

Mezi příznaky latrodektizmu – otrava jedem černé vdovy – patří: zmíněná bolest, horečky, psychické poruchy, průjmy, oběhové a dechové selhání. Případy úmrtí souvisí s dechovým nebo srdečním selháním, jsou však velmi vzácné. Ovšem bez poskytnutí lékařské pomoci je statistika úmrtnosti děsivější – pohybuje se kolem 10%. Mnohem nebezpečnější je pro domácí mazlíčky – konkrétně kočky. Pro ty je kousnutí smrtelné téměř vždy, k jejich záchraně je nutné okamžitě vyhledat pomoc veterináře.

4
Jiný druh černé vdovy. Snovačka kalifornská (Latrodectus hesperus)

Snovačka je tvor pasivní, zaútočí pouze v případě, kdy je vyrušena. Více agresivní jsou při obraně samičky. Tito pavouci vyhledávají přes den skrýše, jejich oblibou jsou temné trhliny. Nejvíce aktivní jsou v noci. Preferují teplé podnebné pásmo, ale vyskytují se například i v Kanadě.

1
Snovačka je tvor pasivní, zaútočí pouze v případě, kdy je vyrušena.

Mají speciálně vyvinutá silná kusadla, kterými dokáží prokousnout kůži a vpravit do těla jed. Místo kousnutí musí být vydesinfikováno, protože jinak se může začít šířit infekce. Postižený nejprve pociťuje nevolnost, následuje citelná slabost nohou, bolesti břicha a hlavy. Později se objeví svalové křeče. Je nutné ihned navštívit lékaře, který postiženému podá antisérum. Organismu může trvat zotavování i několik týdnů.

Foto: wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …