Domů     Plíživá zkáza: Kde se bere sucho?
Plíživá zkáza: Kde se bere sucho?
3.6.2016

Nikdy nepřijde hned, plíživě se sune den po dni, zemi bere vodu a lidem jídlo. A když konečně omylem zaprší, vyschlá půda nesaje, protože s půdou se to má jako se starým ztvrdlým hadrem.

Během posledních 2 milionů let proběhlo zhruba 50 dob ledových s teplejšími meziledovými etapami. Tyhle cykly se střídají zhruba po 100 000 letech a poslední doba ledová vrcholí někdy před 18 000–15 000 roky. Pak se začne oteplovat.

Dokonce tak výrazně, že v určitém období žijí aligátoři i třeba na Špicberkách (nejsevernější norské území).

Teplo zasáhne Evropu i v době pozdního středověku v 9.–13. století (odborníky je nazývaný „teplým středověkem“), a právě uprostřed téhle epochy, v roce 1121, zapisuje a tvoří dějiny kronikář Kosmas (asi 1045–1125).

Během svých 80 let zažije hodně: 10 panovníků, 9 bitev s českou účastí, 5 pražských biskupů a jeden obzvlášť suchý rok. „Roku od narození Páně 1121 se osení špatně urodilo pro veliká sucha, která trvala tři měsíce,“ píše. Je to jedno z mála zaznamenaných suchých období naší historie.

Rekord podle 300 kronik (1540)

Jaké bylo největší evropské sucho v zaznamenané historii? To zajímá i vědce z Bernské univerzity.

Ale aby mohli odpovědět, musí 32členný tým expertů projít data z více než 300 kronik, historických dokumentů, záznamů zemědělců, církevních spisů nebo strážců zdymadel. Teprve poté ukážou na jeden jediný rok.

Rok 1540! Začne to už na podzim 1539. Ve Španělsku chodí procesí a prosí o déšť, v Itálii je v zimě teplo jako v létě. Ale až v zimě lidé zpozorní. Zatímco v lednu 1540 na východě mráz svírá Rusy, ve střední Evropě je teplo, žádný sníh ani led.

Neprší ani v únoru a skoro ani v březnu. „Pršelo jen tři dny v březnu,“ poznamená si vinař Hans Stolz z Alsaska. Podle některých kronikářů někde neprší až do září. Vyschnou studny a pitná voda je jenom na příděl při zvonění zvonů.

Zvířata hynou žízní a na úžeh. Ve Švýcarsku píše kronikář Hans Salat, že „v říčním korytu není ani kapka vody půldruhého metru pod zemí“. Vyschnou prameny i studny.

„Pukliny v zemi jsou tak hluboké a široké, že v nich lidé můžou klátit nohama.“ Tisíce lidí umírají na úplavici, hladiny Rýna i Seiny jsou tak nízko, že řeky lze přejít.

V Čechách neprší 11 měsíců a Labe je na desetině běžného průtoku, „naopak z toho roku je výtečné víno“ – to říkají klimatologové. Je takové teplo, že se vinná réva pěstuje dokonce i ve Slezsku na stráních Nízkého Jeseníku. V letech 1531–1540 se extrémně suchý rok opakuje sedmkrát.

V šestasedmdesátém… (1770)

Podle gregoriánského kalendáře se to stane roku 1770, ale podle tradičnějšího bengálského v roce 1176. Proto se v bengálštině ustálí tragická vzpomínka na „hladomor v šestasedmdesátém“, jeden z nejhorších v dějinách lidstva a nejtragičtější na dolním toku Gangy.

Na dnešní Západní Bengálsko, Bihár (východ Indie) a Bangladéš padne o rok dřív extrémní sucho, které zlikviduje většinu úrody rýže.

Z milionů rolníků se stanou pouhé kostry potažené kůží, během tří let zemře hlady až 15 milionů lidí, celá třetina tehdejšího Bengálska.

Vedle sucha nese na hladomoru výraznou vinu i lačná politika britské Východoindické společnosti, která uvalí na zemědělce vysoké daně, omezuje vytváření zásob, a hlavně diktuje pěstování exportních plodin, jako jsou opium a indigo (rostlina, z níž se získává modré barvivo) namísto potravin.

Dva roky po válce (1947)

„Po celé jaro, léto i na podzim bylo stále sucho jako na Sahaře,“ stojí v letopisu obce Bezkov na Znojemsku.

Republika vyschne na trout, vyschne většina potoků, v Odře a Ostravici je průtok minimální, v Labi v Ústí proteče 84 m³ vody za vteřinu (dlouhodobý průměr je 230 m³). Teploty se škrábou přes 35 °C a na severu Moravy není úroda obilovin ani poloviční.

Jídla je méně než za války. Sucho trvá až do listopadu a klimatologové začnou mluvit o 500letém suchu. Sucho ale pokračuje, a tak v dalších letech se začne se stavbou přehrady Orlík s největší vodním objemem u nás.

Suchá Sýrie (1998)

Už přes 6 milionů Syřanů se přesunulo do jiné části země a skoro 5 milionů ze země uteklo. Pět let trvající válka přitom není jediným problémem migrace. Je to i klima.

Když v roce 2011 propuknou násilnosti „arabského jara“ (rok nepokojů a povstání), prožívá Sýrie už třetí rok nejhorší sucho v dějinách.

V létě tu vždycky bývalo sucho, ale od léta 2007 tu nepršelo čtyři roky ani v zimě, a tak se zoufalí zemědělci stáhnou do měst. Sýrie je přitom jednou ze zemí regionu Blízkého východu, kde se řeší problém největšího sucha za posledních 900 let.

Americká vesmírná agentura NASA a její vědci to zjistí zkoumáním stromů a jejich pozůstatků v Sýrii, Libanonu, Turecku, Jordánsku, na Kypru a v Izraeli. „Rozsah změn klimatu tady je skutečně mimořádný.

Sucho, které postihlo tento region zejména mezi lety 1998 až 2012, bylo nejhorší od roku 1100,“ tvrdí Ben Cook, hlavní autor studie.

Loňské pařáky (2015)

Česko sice má suché milníky v letech 1921, 1947, 1953, 1983, 1992, ale až s novým miléniem začne být horko. Především v roce 2003, kdy na následky horka zemře v Evropě kolem 70 000 lidí.

V roce 2013 dorazí další vlna, Světovou meteorologickou organizací (WMO) označená za šesté nejteplejší období od roku 1850. Horko a sucho je i v roce 2014, loni bylo ještě hůř a situace se podle vodohospodářů nezlepší.

Tři hodiny denně (2060)

Praha má čistě teoreticky vodu na tři roky bez deště. Tenhle luxus zajišťuje 38 km dlouhá přehrada Želivka. I kdyby ze dne na den vyschly všechny přítoky a z nebe nespadla už ani kapka, stále by v ní bylo vody na minimálně 400 dní.

Byla by tam i potom, ale kvalita by rapidně klesla. Hlavní město si ročně vezme okolo 80 milionů kubíků z celkového objemu přehrady 260 milionů m³. Praha rezervy proti suchu má, v jiných částech republiky to tak slavné není…

Podle statistik dosahuje v Česku spotřeba pitné vody na jednoho obyvatele 90 litrů. Více než 90 procent domácností je přitom napojeno na veřejný vodovod. Jednou ale přijde doba utahování kohoutků.

Jednou, někdy kolem roku 2060, podle vědců stoupne v Česku teplota o 2,5 °C a možná budeme pouštět vodu na tři hodiny denně. Česko proto už teď řeší krizový plán.

Dokument počítá s budováním menších přehradních nádrží, hlavně v místech, kde už dnes málo vody je (Středočeský, Ústecký a Jihomoravský kraj).

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Věda a technika
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Věda a technika
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
Věda a technika
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
reklama
záhady a tajemství
Bruncvíkova spása: Existoval legendární pták Noh?
Kolem Jantarové hory víří prach. Stále silnější vítr mají na svědomí křídla gigantického ptáka. Dočteme se o něm ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska (1851–1930).   „Každý rok sem jednou přiletí,“ osvětluje knížecímu synkovi Bruncvíkovi vysloužilý rytíř Balád. Řeč je o legendárním gigantickém ptáku Nohovi, díky kterému Brunclík zabalený do kůží lstivě opustí ostrov. […]
KRYPTOS: 97 znaků, které nedají spát agentům CIA
Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně. Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka! Každá část má […]
Disk z Faistu: 3600 let stará záhada
Záhadné znaky a symboly, uspořádané do spirály, popisují z obou stran hliněný kotouč o průměru patnácti centimetrů. Našel jej v roce 1908 archeolog Luigi Pernier v troskách paláce Faistos na největším řeckém ostrově Kréta. Prohlédnout si jej můžete ve zdejším archeologickém muzeu v Herakleionu. Vědecké nadšení z nevídaného nálezu něčeho, co je stopou po vyspělé […]
Cicada 3301: Největší internetová záhada světa
„Hledají se vysoce inteligentní jedinci, kteří zvládnou vyluštit záhadu ukrytou v obrázku.“ Právě touto větou odstartovala před více než deseti lety, konkrétně 4. ledna roku 2012, největší internetová záhada všech dob – tajemná hra Cicada 3301. Co následovalo? Nikdo nevěděl, kdo na web 4chan obrázek cikády, složený ze znaků, pod přezdívkou 3301 dal, či o co […]
reklama
věda a technika
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
Zámek v Kunštátu sice nepatří mezi nejproslulejší u nás, odehrál se tu ale jeden velmi děsivý a záhadný příběh. Jednalo se o jeden z prvních velkých zločinů nastupujícího režimu a rozhodně bychom na něj neměli zapomenout. Dne 8. června 1948 zde byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna rodina špičkového vědce Ericha Hudce. Že jste o […]
Mícha v servisu: Dají se obnovit nervové buňky?
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Polární liška přežije i nejhlubší mrazy
Liška polární je drobná, bílá a chundelatá šelmička. Nenechme se však zmást její velikostí a roztomilostí. Je to úspěšný predátor, který nepohrdne ani mršinou. Navíc můžeme s klidem říct, že je jedním z největších otužilců na světě, protože s přehledem zvládá nejkrutější mrazy. Ladnými pohyby svého těla vytváří dojem, že jde o kočkovitou šelmu. Pravdou ale je, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz