Skip to content

Anonymous: Hackeři v boji za svobodu!

Kyber-teroristé anebo ochránci svobody celosvětové sítě? Těžko říct. Tajemná skupina hackerských aktivistů skrytá za maskou Guye Fawkese operuje ve vodách internetu od roku 2003. Během let se z uskupení záškodníků a komediantů stává organizací, jejíž hrozby berou vážně i politické entity.

O to více, že nikdo neví přesně o co jí jde, kdo ji vede a jaké jsou její reálné možnosti.

Novinářka časopisu Forbes, Parmy Olsonová, autorka knihy We Are Anonymous, spojuje první krůčky skupiny s veřejně přístupným obrazovým fórem 4chan. Každý uživatel, který na něm přidá příspěvek, aniž zadal nějakou přezdívku, je systémem automaticky označen jako „Anonymní“ (tedy v angl. Anonymous).

Toho návštěvníci využívají a v průběhu času se někdy žertem, někdy cíleně začínají vydávat za jediného uživatele s tisícem tváří. Do obecného povědomí se hnutí dostává ve spojitosti s protesty proti kontroverzním anti-pirátským dohodám SOPA a mezinárodní ACTA (Obchodní dohoda proti padělatelství), kterou Evropský parlament po nátlaku veřejnosti zamítá v roce 2012.

Tím však jejich aktivity rozhodně nekončí.

titulka
Anonymous se formují okolo fóra 4chan, jejich přezdívka je původně žert.

Prachu cent, prachu cent, měl rozmetat parlament

Maska Guye Fawkese, pod kterou příslušníci hnutí vystupují, pochází z dystopického komiksu britského spisovatele Alana Moora (*1953) V jako Vendeta. V něm takto maskovaný hrdina neváhá obětovat sám sebe i jiné pro svržení fašistické vlády fiktivní Velké Británie.

Inspiraci čerpá z někdejšího záměru skutečného Guye Fawkese (1570-1606), který měl v úmyslu vyhodit do povětří britský parlament a zabít tak krále Jakuba I. Stuarta (1566-1625). Ačkoliv se skupina o žádný teroristický kousek nikdy nepokusila, fawkesovy masky patří do jejich ikonografie už dlouhá léta.

Konkrétně od protestů proti lživým praktikám Scientologické církve v roce 2008, kdy někteří příslušníci Anonymous vycházejí do ulic k otevřené demonstraci, halíce vlastní tváře právě touto maskou. Z Moorova komiksu nakonec citují i v tom málu, které tvoří jejich oficiální stanovy: „Anonymous jsou myšlenka… a myšlenky jsou neprůstřelné.“

2
Masku Guye Fawkese proslavuje komiks V jako Vendeta Alana Moora.

Filosofie davu

Pravá filosofie hnutí nebyla nikdy zcela jasně deklarována, v jeho krocích lze však číst jisté vzorce. Základním předpokladem se zdá být ochrana svobody celosvětové sítě a otevřený boj proti jakékoliv kontrole zvenčí ať už z vládních či jiných iniciativ.

Ale ne pokaždé, jak dokládá třeba vyhlášení války teroristům po útocích Pařížských útocích v tomto roce. Základním předpokladem hnutí je, že se k němu může přidat kdokoliv, což jakoukoliv celkovou koordinaci téměř vylučuje.

Anonymous s největší pravděpodobností nemají pevnou a centralizovanou strukturu vedení, ale jen několik názorových vůdců, kteří občas organizují větší akce.

3
Pokládáte Anymous za teroristy anebo za samozvané moderní Robiny Hoody?

Vypečené žerty

Motivace zásahů a útoků se proto různí. Některé mají silný anarchistický podtext (útoky na servery vlád a politických stran v reakcích na kontroverzní chování, včetně hacknutí webu CIA), jiné jsou v zásadě vypečenými žerty (zmíněný útok na scientologickou pseudo-církev).

Jak vysvětluje antropoložka Gabriella Colemanová: „Je těžké, ne-li nemožné odhadnout motivace a záměry tisíců příslušníků tohoto hnutí, ze samé jeho podstaty. Většina své názory nikde nezveřejňuje ani o nich nediskutuje, jenom koná.“

4
Oblíbenou formou útoku je zahlcení serveru příchozími daty, až spadne.

Jak to dělají

Oblíbený způsob napadání cílových serverů většinou není skutečné nabourání do zdrojového kódu, jak si hackování představujeme z filmů, ale mnohem primitivnější metoda, tzv. DDoS útok. DDoS (z angl. Distributed Denial of Service) znamená, že k napadané stránce naráz připojí větší počet klientů, než kolik je schopna zprocesovat, což vede ke zpomalení fungování nebo rovnou k jejímu pádu.

Majitelé počítačů vykonávajících tento útok o tom ani nemusí vědět, stačí vhodně schovaný malware, který práci odbude sám. Tímto způsobem došlo například k napadení serverů Ochranného svazu autorského v roce 2012.

Anonymous se neomezují pouze na americkou půdu, ale operují prostřednictvím nezávislých buněk po celém světě. A ať už je považujeme za kyber-teroristy anebo novodobé Robiny Hoody, v jedné věci se nechvástají.

Nikdo je nedokáže zastavit.

Foto: wikia.org, wikipedia.org, techinsider.com, sfcomputerspecialists.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak si plave robodelfín?
21stoleti.cz

Jak si plave robodelfín?

Plavání s živými delfíny již dnes není nic...
Zvíkovská věž Markomanka: Místo s tajemnou pověstí
enigmaplus.cz

Zvíkovská věž Markomanka:...

V Jihočeském kraji ležící hrad Zvíkov je krásnou...
Pelmeně s kysaným zelím
nasehvezdy.cz

Pelmeně s kysaným zelím

Ruská klasika, kterou s naším receptem...
Zpěvačku Lady Gaga prý pronásledoval na světovém tour duch
enigmaplus.cz

Zpěvačku Lady Gaga prý...

Hvězdy formátu zpěvačky Lady Gaga jsou nejspíše zvyklé...
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz

Ve znamení geometrie a...

Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř...
Dětský areál Šťastná země – Radvánovice
epochanacestach.cz

Dětský areál Šťastná země –...

Tento areál je pro...
Josef Kemr – Děda Komárek a jeho vrtochy
nasehvezdy.cz

Josef Kemr – Děda...

Byl to člověk velmi složitý a hluboce věřící....
Bulharsko s vůní růží
epochanacestach.cz

Bulharsko s vůní růží

Najdete tu pláže,...
Foreo Bear: Chytré zařízení zpevňující pleť
iluxus.cz

Foreo Bear: Chytré zařízení...

Inovativní značka FOREO uvádí na trh další...
Pacienty po covidu chtějí sledovat plicní lékaři
21stoleti.cz

Pacienty po covidu chtějí...

Měl by člověk, který prodělal koronavirovou...
Jakými dědičnými chorobami můžeme trpět?
epochalnisvet.cz

Jakými dědičnými chorobami...

Existují onemocnění, za které jsme zodpovědní my...
Branišovský les: Svědectví o levitujícím muži
enigmaplus.cz

Branišovský les: Svědectví o...

Branišovský les – místo na...