Ze dveří zámecké knihovny vychází císař Josef II. společně s mladičkou kněžnou Marií Terezií Dietrichsteinovou. Jdou ruku v ruce a vypadají velmi šťastně. Když se o schůzce dozví Tereziin snoubenec hrabě Kinský, rozzuří se. Vidí rudě. Podezírá svého přítele, že jeho nastávající zneuctil.
Vdovec rakouský císař Josef II. (1741–1790) po smrti své první manželky Isabely Parmské (1741–1763) velmi truchlí. Ke své druhé ženě Marii Josefě Bavorské (1739–1767) nijak nepřilne.
Lákají ho ženy ze šlechtických kruhů. Zaplete se proto do milostného vztahu svého přítele Filipa Kinského (1742–1827).
Generálmajor hrabě Kinský si ve svých 45 letech vyhlédne jako nevěstu Marii Terezii Dietrichsteinovou (1768–1821), která se podobá jeho mrtvé snoubence.
Do osmnáctileté kněžny se zamiluje. Ovšem pohledná Terezie zaujme i císaře, který se s ní setkává 19. září 1786 v Praze na představení v divadle zvaném Bouda. Josef II. se v české metropoli účastní vojenských manévrů a dívka má oči jenom pro něj.
Odmítne nabídku k sňatku
Terezie Kinského nabídku k sňatku odmítne a před otcem Janem Karlem Dietrichsteinem (1728–1808) prohlásí, že se vdávat nebude.
Otec proto žádá o pomoc císaře, který se v srpnu 1787 zastaví na zámku ve východočeském Rychmburku, sídlu Filipa Kinského. Josef II. se zde s Terezií sejde o samotě k rozhovoru.
„Když oba po čtvrt hodině pod dojmem srdečně sdílného rozhovoru vycházeli z obrazárny s rukou v ruce, zářili nejšťastnějším rozechvěním,“ popisuje jejich setkání učitel a národopisný sběratel Antonín Blažek z Chrudimska.
Podezření z nevěry
Ovšem Kinský si jejich schůzku vyloží jako milostné dostaveníčko. Když mu pak císař nařídí, že si Terezii musí vzít, tím hůř. Domnívá se, že Josef jeho snoubenku zneuctil. Následuje skandál. Podle dobových svědectví má hrabě Kinský prudkou povahu.
Ve Vídni sice proběhne jeho sňatek s Eleonorou, ale jakmile je obřad u konce, prohlásí Kinský, že nechce se svou ženou žít a požádá v Římě o rozvod.
Panovník zůstává bez ženy
Samozřejmě dojde k roztržce mezi ním a císařem. Hrabě proto požádá o propuštění ze služeb na vídeňském dvoře. Josef jeho žádosti vyhoví a připojí k ní poznámku:
„Mám teď alespoň o jednoho fantastu méně.“ Ať už se mezi císařem a Terezií odehrálo cokoli, jisté je, že panovník zůstane až do své smrti v roce 1790 bez ženy.