Domů     Planeta Země: Placka nebo koule?
Planeta Země: Placka nebo koule?
26.4.2016

Chlapci a děvčata, pěstujte koťata, Země je kulatá a místa je tu dost, zpívá ve známé písničce Jiří Suchý. Dnes se stačí podívat na snímky z orbity, abychom se na vlastní oči přesvědčili, že má pravdu.

V dřívějších dobách byla však otázka tvaru světa o něco zapeklitější. Ještě v 16. století existují na světě místa, která odmítají jeho sférický tvar. A pokud se domníváte, že alespoň dnes už má většina vzdělaných lidí jasno, hádejte znovu.

Překvapivě to nejsou ani slavní Řekové, ani Egypťané posedlí uctíváním Slunce, ale féničtí mořeplavci, kteří si jako první všimnou, že s představou placatého světa není něco v pořádku.

Když na přání faraona Neka II. podnikají objevitelskou výpravu kolem břehů Afriky, všímají si zvláštního úkazu. Slunce svítí po jejich pravé ruce, tedy zdánlivě ze severu. Pokud je ovšem svět placka, jak se to může dít?

Nemělo by setrvávat ve stejné pozici, ať by se člověk nacházel kdekoliv? Tato zpráva  se dostává až k uším matematika Pythagora (cca 570-495 př.n.l.), který se jí chytá a podpoří ji.

V této chvíli však pouze jako filosofický cvičení a námět k úvaze, který jeho následníci respektují, aniž pro něj mají pádné argumenty. Na ně si musí počkat ještě dvě stě let.

Nepřichází s nimi nikdo jiný, než slavný myslitel Aristoteles (cca 384-322 př.n.l.).

Všímá si, že některá souhvězdí viditelná tak jasně v Egyptě a na Kypru v severních zemích nejsou k zahlédnutí a dále také, že poutníci cestující na jih vidí jižní souhvězdí stoupat výše nad obzor než jiná.

Stále ale hledá další důkaz, který by jeho domněnku potvrdil s konečnou platností. Než se jedné noci krátce po novu podívá z okna a zjistí, že ho měl celou dobu před nosem. Zemský stín na měsíci je přece kulatý!

Své úvahy sepíše do děl De caelo (O nebi) a Meteorologica, kde se mimo jiné zabývá i rozdělení Země na čtyři klimatické zóny (dvě mírné a dvě arktické, oddělené od sebe rozžhaveným pruhem uprostřed). Pak už to jde ráz na ráz.

První obvod Země

První matematicky ověřitelný důkaz má na svědomí Eratosthenés z Kyrény (cca 276-194 př.n.l.), který postupuje na základě Aristotelova díla.

Od poutníků z Egypta se dozvídá, že při nahlížení do studny o letním slunovratu ve městě Asuán, které leží na obratníku Raka, lidský stín zcela zacloní Slunce.

Pomocí gnómonu (nástroj vrhající stín na slunečních hodinách) změří úhel dopadu slunečních paprsků o slunovratu v Alexandrii a vyjde mu odchylka 7° 12‘ od zenitu, což dělá jednu padesátinu kruhu. Vzdálenost mezi oběma městy činí 5000 stadií.

Prostým vynásobením padesáti Eratosthenés jako první spočítá obvod naší planety, a to s odchylkou pouze asi 2 % (anebo 20%, podle toho o jaký druh stadia se jedná).

V jeho časech samozřejmě neexistuje způsob jak toto měření a předpoklad ověřit, ale semínka jsou již zaseta a úroda se nedá snadno zašlapat.

Středověký mýtus

Navzdory dnešnímu rozšířenému přesvědčení představa kulaté Země během středověku ve vzdělaných kruzích nezaniká. Jde o mýtus, který se objevuje kolem 19. století, spolu s romantizací dřívějších dob jako idylického světa rytířů.

Realita je samozřejmě docela jiná. Během Karolínské renesance v říši Karla Velikého (742-814) učenci znovu hojně diskutují o klimatických zónách, včetně středního neobyvatelného pásu.

Myslí si však, že je znatelně menší, než jak předpokládá Aristoteles a po něm Macrobius a že je možné ho překročit. V 11. století do Evropy proniká pokročilá islámská astronomie, která představu kulaté Země potvrzuje jednou pro vždy.

Kronikář, skladatel a básník Heřman z Reichenau (1013-1054) znovu vypočítává obvod planety pomocí Eratosthénovy metody.

Tomáš Akvinský (1225–1274) dokonce předpokládá, že jeho posluchači jsou s těmito fakty již obeznámeni a ve svém spisu Summa Theologica píše: „fyzikové a astronomové potvrdili, že svět je kulatý;

jedni pomocí matematiky a tvaru zatmění, druzí pomocí pohybu těles, a tak dále.“

Led, kam se podíváš

Idea ploché Země znovu ožívá až na konci devatenáctého století. Dokonce to ani není v Americe, zemi neomezených možností, ale na území staré dobré Velké Británie.

O čem přesně Samuel Birley Rowbotham (1816-1884) přemýšlí, když píše své dílo Zetetická astronomie: Země není globus, se neodvažujeme hádat.

Není nicméně shledán nesvéprávným, ani zavřen do ústavu pro osoby podobně mentálně způsobilé a svými plamennými projevy se mu podaří získat si několik stoupenců.

Ve středu jeho bludu figuruje představa, že Země je placka soustředěná kolem severního pólu a na okrajích obehnaná vysokou ledovou zdí.

Ostatní nebeská tělesa jako Slunce, Měsíc a planety jsou ve skutečnosti od povrchu vzdálené jen několik tisíc mil a jsou znatelně menší, než ve skutečnosti.

Zda se jedná o promyšlený zlomyslný vtip nebo zda Rowbotham své pohádce skutečně věří, už se pravděpodobně nedozvíme nikdy. Jeho stoupenci nicméně žijí dál.

Konspirace NASA

Dnešní odnož Zetetické společnosti, jak se začnou stoupenci plochozemě nazývat, je založena v roce 1956 v Doveru v Anglii pod jménem Společenství ploché země.

Původní blábol se během let, jako většina konspiračních teorií zakulatí a absorbuje do sebe další detaily.

Arktická zeď je nyní hlídána agenty NASA, gravitace neexistuje, k letu na Měsíc nikdy nedošlo a všechny fotografie z oběžné dráhy jsou podvrh, protože je přece mnohem snazší vesmírný program zfingovat, než ho skutečně vytvořit.

K poslední obnově komického spolku dochází v roce 2004, kdy se ustaluje do podoby veřejně přístupného internetového fóra. Zda jim budete věřit, je pouze na vás.

Od konce 19. století se nicméně označení „plochozemec“ (flat-earther) používá převážně k zesměšnění hypotéz vědeckého kolegy.

Foto: wikipedia.org, wikia.org, newmediarockstars.com
Související články
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a