Domů     Velrybářství: Je správné lovit zvířata?
Velrybářství: Je správné lovit zvířata?
26.4.2016

Jen cosi přitažlivého na lovu velryb, biblickém souboji člověka s leviatanem. Snad i proto jich v průběhu 18. a 19. století zahyne rukama velrybářů bezmála čtvrt milionu.

Nejslavnější lovci pocházejí z amerického Nantucketu, rozhodně však nejsou prvními pány řemesla, jehož původ se táhne hluboko do dějin. A navzdory snahám ochránců přírody přetrvává dodnes.

Velrybářství je činnost skoro stejně stará jako lidstvo samo. Nejstarší zmínky o lovu těchto majestátních mořských savců pocházejí patrně z jihokorejského Ulsanu z doby zhruba 6000 let před naším letopočtem.

Petroglyfy z Bangudae vytesané do skal nad ramenem řeky Taehwa zobrazují kytovce i způsoby jejich lovu původními obyvateli této oblasti, které se v mnohém podobají pozdějšímu velrybářskému umění, o kterém píše i Herman Melville (1819-1891).

Spočívají v použití většinou bambusové harpuny nebo šípu, připevněnému lanem k plovoucí kotvě v podobě soudku nebo vaku ze sešitých tuleních kůží. Jak se zraněná velryba snaží uplavat, tažné zařízení ji brzdí a vyčerpává, dokud se neunaví a je zabita.

Tento způsob lovu je oblíbený i u Inuitů, japonských domorodců Ainuů či Basků.

Ještě starší metodou, využívanou při lovu menších druhů jako běluhy, sviňuchy nebo narvalové, je jejich zahnání na mělčinu pomocí člunů, které zvířata vyděsí a odříznou jim cestu na volné moře.

Jakkoliv je pro přímořské národy lov kytovců tradicí klenoucí se do minulosti vzdálené tisíce let, skutečný rozkvět tohoto řemesla přichází až zhruba v polovině 17. století. A jeho centrem a střediskem je nenápadný ostrůvek padesát kilometrů jižně od mysu Cod.

Velrybářský kapitol

Lovci z Nantucketu, zabíjením velryb v průběhu let prosluli. Na první výpravy vstříc největším živočichům naší planety vyrážejí na šestimetrových veslicích, využívaje domorodých Wampanoagů coby levné veslařské síly.

Technika lovu spočívá ve vrhání harpun, které zvíře nemají usmrtit, ale slouží v podstatě jako velké rybářské háčky. Zraněná velryba se dá po zásahu na úprk a táhne za sebou čluny ve zběsilé jízdě, přezdívané „nantucketská jízda na saních“, dokud se neunaví.

Lovci se pak přitáhnou blíž a pomocí 12 stop dlouhého kopí se snaží zasáhnout tepnu v blízkosti velrybích plic. Jakmile se to podaří, zvíře vychrlí proud krve a je po všem.

Zápal nantuckeťanů je natolik velký, že kolem léta páně 1760 je populace vorvaňů a velryb černých v blízkosti ostrova zcela vymýcena a za kořistí je třeba vydávat se dál.

Z několika měsíčních plaveb v severním Atlantiku se postupně stávají výpravy na druhou stranu světa, do lovišť v Tichém a Indickém oceánu, dlouhé 2 až 3 roky.

Průměrná loď uloví během této periody zhruba 40-50 velryb, než jsou její útroby naplněny a vrátí se domů. Hnací silou v pozadí přitom už dávno není přímá obživa, ale něco docela jiného. Tekuté zlato té doby, velrybí olej.

Světlo z hlubin moří

Kromě vrstev tuku, stahovaného z mrtvé velryby v dlouhých pruzích a následně vařeného v kotlích přímo na palubě lodí, které se tak stávají pohyblivými továrnami značkujícími svoji polohu černým kouřem na vzdálenost mnoha mil, jsou vorvani obrovští pronásledováni kvůli spermacetu.

Tato olejovitá látka vyplňující rozsáhlé dutiny lebečních kostí těchto kytovců se dále dělí na spermacetový olej a vorvaninu, pevnou, sněhově bílou, průsvitnou a lesklou látku, užívanou nyní k přípravě mastí a v parfumerii.

Z hlavy jediného dospělého vorvaně obrovského je možné získat spermacetového oleje až tři tuny. V průběhu 18. a 19. století se jedná o látku s vlastnostmi, jimž ve zbytku přírody není rovno.

Slouží k výrobě mazadel nezbytných pro obrovská soukolí zvolna se přikrádající industriální revoluce, voskových svíček, k úpravě textilu, lan i výrobě mýdla.

Kromě toho hoří vysokým, nekouřícím plamenem, takže se rychle stává hlavním zdrojem pouličního osvětlení, majáků i domácích olejových lamp. Fyzikální jednotka svítivosti, kandela, je původně odvozována právě od záře svíčky z velrybího tuku.

Petrolejová záchrana

Odhaduje se, že během 19. století přichází pod rukama posádek velrybářských lodí o život více než 236 tisíc těchto majestátních tvorů. Pokud by trend pokračoval ekvivalentním způsobem, byla dnes moře o tyto velikány bezpochyby chudší.

Záchrana znamenající úpadek zájmu o velrybí olej nakonec přichází z rukou Kanaďana Abrahama Gesnera (1797-1864). V roce 1849 se mu poprvé daří frakční destilací vyrobit z nafty nové palivo – petrolej.

Bezbarvá kapalina, jejíž produkce je levná, nevyžaduje dalekosáhlé pronásledování po sedmi mořích světa, a je možné ji dlouhodobě skladovat bez nepříjemného zápachu, v průběhu pětadvaceti let zdánlivě neotřesitelný obchod s velrybím olejem nemilosrdně zlikviduje.

Ze 736 lodí velrybářských lodí v roce 1846 jich o třicet let později zbývá pouhých 39. Zdá se, že kytovci jsou zachráněni. Anebo ne?

Nejisté přežití

Navzdory poklesu zájmu o velrybí olej pokračuje neregulovaný lov kytovců až do dvacátého století, kdy je ustanovena Mezinárodní velrybářská komise. Ta v roce 1986 ustanovuje celosvětové moratorium na komerční lov velryb.

Zákaz se nevztahuje pouze na domorodé obyvatelstvo Grónska, Aljašky, Sibiře, souostroví Grenadiny a ostrova Svatý Vincenc. Na Faerských ostrovech probíhá lov rovněž, ale týká se pouze kytovců menších.

Ne všichni jsou však s rozhodnutím komise spokojeni, hlavně země, kde má lov velryb historický význam. Norsko respektuje moratorium pouze do roku 1993, než obnoví lov ve vodách severního Atlantiku s vlastními regulacemi a kvótami.

V roce 2006 ho následuje Island, řídící se také vlastními předpisy. Nejproblémovější zemí světa tak zůstává Japonsko, dlouhá léta maskující komerční lov pod rouškou vědeckého výzkumu.

Od roku 2014 má rozhodnutím Mezinárodního soudního dvoru v Haahu zakázán lov v arktických vodách, jehož platnost však odmítlo uznat.

Budoucnost kytovců na naší planetě tak zůstává nejistá, podobná jatka jako v době spermacetové horečky náš však snad už nečekají.

Foto: wikipedia.org, holidaylankatravel.com, news.com.au, discdish.com
reklama
Související články
Historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Historie
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Historie
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Historie
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od