Polského důstojníka Slavomira Rawicze (1915–2004) pošlou po okupaci Polska Sověti do sibiřského Gulagu. V roce 1941, uprostřed zuřivé bouřky, se Rawiczovi a šesti dalším zajatcům podaří uprchnout ze střeženého tábora a vydají se na jih.
Do Indie je to však více než 6500 kilometrů. Na své cestě utečenci přejdou poušť Gobi i vysoké štíty Himálaje. Čtyři účastníci namáhavého pochodu zemřou, ovšem zbytek se v zimě roku 1942 bezpečně dostane do Britské Indie.
Rawiczův příběh má několik verzí a dosud není úplně jasné, zda si celý příběh nevymyslel.
Trénovaný útěkář Dengler
Americký pilot německého původu Dieter Dengler (1938–2001) je v roce 1966 sestřelen na bojové misi ve Vietnamu. Dostává se do zajateckého tábora hluboko v džungli. Dengler je ovšem trénovaný útěkář. V téhle „disciplíně“ vynikal již výcviku.
Dává dohromady partu dalších šesti zajatců, se kterými naplánují útěk. 29. června 1966 se všem sedmi statečným podaří odzbrojit tři stráže a utéci do džungle. Krátce po útěku se skupina rozdělí.
Dengler sám v džungli přežívá navzdory hladu, vedru, dehydrataci a všudypřítomnému hmyzu celých 23 dní, než ho nalezne americký vrtulník. Ze skupiny uprchlíků dokáže přežít jenom on a thajský dodavatel, zbytek skupiny je buď zastřelen, nebo se ztratí v džungli.
Na rybářské loďce přes Marmarské moře
Americký student Billy Hayes (*1947) je v roce 1970 zadržen na tureckém letišti, když se snaží propašovat do letadla téměř kilogram hašiše. Turecký soud ho pošle na 30 let do vězení.
Hayes si odsedí prvních pět let ve věznici Sagmilicar, poté je převezen do ostrovního vězení v Marmarském moři. Zde cítí šanci k útěku, v nedalekém přístavu je totiž plno rybářských člunů.
Několik dní se Billy skrývá v malé betonové nádrži a čeká na správnou šanci. Za bouřky pak doplave k ostrovu a ukradne jednu z loděk. Na ní pak dovesluje až do Řecka a odtud se vydá zpět do USA.
Falešný dělník
Německý letec Gunther Pluschow (1886–1931) padne během první světové války do britského zajetí – a stane se jediným krajanem, který z něj bezpečně uteče zase domů! Podaří se mu to 1. července 1915 v přestrojení za dělníka.
Korejskému Houdinimu stačí 34 sekund!
Korejec Choi Gap-bok (*1962) je 12. září 2012 zatčen pro podezření z krádeže. Skončí v cele předběžného zadržení. Ukáže se, že jeho výška pouhých 160 centimetrů a fakt, že 20 let cvičí jógu, jsou velkou výhodou.
Postarší Korejec požádá stráže, aby mu donesli olej na suchou pleť. Namaže své tělo a protáhne se otvorem na jídlo mezi mřížemi! Tento otvor má rozměry pouhých 14 krát 45 centimetrů!
Celý útěk zabere Korejci podle bezpečnostních kamer pouze 34 vteřin a je novináři okamžitě překřtěn na „korejského Houdiniho“