Pedro Alonso López je jeden z nejhrůznějších jihoamerických vrahů a možná nejproduktivnější vrah moderních dějin vůbec. Je obviněn ze znásilnění a vražd více než 300 dívek.
Po svém zatčení a odsouzení si odsedí řadu let ve vězení a na psychiatrii, ale nakonec je propuštěn, a dnes se skrývá kdesi v Andách. A možná vraždí dál.
Pokud by někdo sestavoval žebříček nejhroznějších masových a sériových vrahů, Pedro Alonso López (*1948) by na něm určitě nechyběl. Tento muž zasévá strach do srdce Kolumbie, ale i Peru a Ekvádoru. Tady všude unáší, znásilňuje a vraždí mladé ženy.
A co je nejhroznější, nikdo neví, jestli znovu neudeří – od roku 1998 je totiž na svobodě a neví se, kde se skrývá, popřípadě zda vlastně ještě žije. Guinessova kniha rekordů uvádí Lópeze jako nejplodnějšího sériového vraha v moderní historii.
Přitom za sériového vraha pokládá někoho, kdo vraždí s časovými rozestupy – na rozdíl od masového vraha, který zabije mnoho lidí, ale najednou.
Život na ulici
Pedro Alonso López se narodí ve městě Santa Isabel v Kolumbii. Jeho otec je členem radikálního a militantního pravicového politického hnutí a je zabit při jednom ze střetnutí s ozbrojenými opozičními silami. Scéna pro Jižní Ameriku poměrně v této době typická.
V okamžik otcovy smrti je Lópezova matka teprve ve třetím měsíci a budoucí sériový vrah se tak narodí až jako pohrobek a svého otce nikdy nepozná. Jeho dětství má daleko do idyly.
Matka se živí zřejmě jako prostitutka a celá rodina je často napadána agresivními klienty, kteří za ní přicházejí. Pedro tedy raději utíká do Bogoty, aby se tohoto prostředí zbavil.
Tady své mládí prožívá na ulici mezi gangy, nějaký čas se potlouká jako bezdomovec a dostává se pravidelně do křížku se zákonem. S partou podobných mládežníků kouří zbytky po výrobě kokainu, podniká výtržnosti a krade.
Rodí se zrůda
Není divu, že dříve nebo později na Lópeze dopadne ruka zákona. Když skončí ve vězení kvůli krádeži auta, něco se v něm zlomí. Po propuštění se z něj stává vraždící nestvůra.
Ve vězení je totiž několikrát znásilněn dvěma muži, ale nenechá si to líbit a podomácku vyrobeným nožem oba násilníky ubodá. Ve vězení se to ututlá, takové vyřizování účtů je tu poměrně běžné. López se tím ale zřejmě naučí, že zabít člověka není těžké.
Mizí první dívky
Když je z vězení propuštěn, začne jeho řádění. Vybírá si dívky, většinou domorodé a chudé. Svojí základnu si zařídí v Peru a jeho postup je jednoduchý – dívky vyláká na vzdálené místo, tam je přemůže, znásilní, někdy opakovaně, a následně zavraždí. Během druhé poloviny 70. let mu takto padnou za oběť desítky mladých děvčat.
Pohřběte ho zaživa!
Poprvé spadne klec v okamžiku, kdy se López snaží odlákat do svého vražedného úkrytu devítileté děvčátko z indiánského kmene. Ostatní členové kmene na to přijdou a Lópeze zajmou.
Je postaven před kmenový soud a odsouzen k smrti hrozným způsobem – má být pohřben zaživa. V ten moment se do věci ale vloží křesťanský misionář a přesvědčí z lásky k bližnímu kmenové náčelníky, aby Lópeze předali peruánské policii.
Ta ho předá zpět do Kolumbie, ale jeho obvinění se někde ztratí, takže si nikdo neuvědomí, jak nebezpečný člověk López je, a znovu ho propuští.
Opět ve vazbě
Když se dostává na svobodu, pokračuje López ve své vražedné sérii. Postupně se dostává do Ekvádoru, protože mu domovská půda už začíná být horká pod nohama. Jak postupně mizí více a více dívek, snaží se je jejich rodiny vypátrat na vlastní pěst.
Někteří publikují inzeráty v novinách, slibují odměnu, ale všechno je marné. Teprve v roce 1980 je vrah opět chycen. Obchodník Carlina Ramon ho přistihne, jak se snaží odlákat jeho dceru pryč.
Lopéz se dostává do policejní vazby, ale nikdo si neuvědomuje, jak velkou rybu tady chytili.
Přiznání pastorovi
López odmítá s policií spolupracovat. Ta se tedy nakonec uchýlí ke lsti. Místní pastor, který chce pomoci nalézt pravdu o osudu zmizelých dívek, se převlékne za vězně, nechá se zavřít do cely k Lópezovi a postupně si získá jeho důvěru.
Ten se mu nakonec přizná ke svým vraždám, dokonce se jimi náležitě hrdě chlubí. V ten moment dostane policie první solidní vodítka, vydává se po stopě Lópezova řádění a po osudu nebohých dívek.
Masové hroby
Když policie dorazí na místa, která López zmiňoval, a začne kopat v zemi, naskytne se jí pohled, který těžko snáší i ty nejodolnější povahy. López v několika hromadných hrobech zakope na 57 těl mladičkých dívek, někdy ještě dětí.
Pod tíhou důkazů začíná vrah postupně vypovídat. Přizná se k několika desítkám dalších vražd v Ekvádoru a nejméně ke dvěma stovkám dalších v Peru a Kolumbii. Takto hrůznou sérii vražd ještě Jižní Amerika nezažila.
Jen čtrnáct let
Když je López postaven před soud roku 1981, nesnaží se ani nijak hájit. Přiznává se k 57 vraždám, které má policie dobře zdokumentované. Do vězení se dostává ve městě Ambato a vězeňští psychologové u něj diagnostikují těžkou sociopatii.
Podle ekvádorských zákonů nemůže dostat ale vyšší trest než 16 let vězení, i když veřejnost masivně protestuje. Navíc tento trest se ještě dá zkrátit za dobré chování. V roce 1994 je tedy López z vězení propuštěn – dva roky mu odpustí za dobré chování.
Prodá matce postel
Tak jednoduché to ale sériový vrah zase mít nebude. Když je propuštěn z vězení, je okamžitě znovu zatčen jako nelegální imigrant a deportován do Kolumbie. Tady znovu stane před soudem za 20 let starou vraždu.
Tento případ se mu ale nepodaří prokázat, a tak je alespoň odeslán do psychiatrické léčebny. Zde se léčí mezi roky 1995 a 1998. Po třech letech je dočasně propuštěn na kauci 50 dolarů. Navštíví svou starou umírající matku, aby se dotázal na dědictví.
Když zjistí, že matka nemá téměř žádný majetek, prodá její poslední kusy nábytku – postel a židli – lidem na ulici. Pak zmizí a nevrátí se zpět do léčebny.
Fantom And
Celý region začíná pálit otázka, kde se tento nebezpečný vrah nalézá. Zejména mladé dívky se bojí o své životy. Zdá se ale, že prozatím zbytečně. V roce 2002 sice dojde k vraždě mladé dívky, ale spojitost s Lópezem se neprokáže.
To ovšem nezabrání lidové panice, která vypukne. Dodnes se možná vrah skrývá kdesi v Andách. Prosakují také fámy, že je zabit nějakým příbuzným jedné ze svých obětí, ale i to jsou jen zprávy, které se obtížně potvrzují nebo vyvracejí.
Jihoamerické úřady po Lópezovi pátrají, ale ani nyní po 14 letech nepřicházejí s žádnými novými poznatky. Zřejmě zůstane osud největšího z jihoamerických sériových vrahů navždy záhadou.