Domů     Proč skončil patnáctiletý mírotvůrce Václav Vratislav z Mitrovic v tureckém žaláři?
Proč skončil patnáctiletý mírotvůrce Václav Vratislav z Mitrovic v tureckém žaláři?

„Léta páně 1591 byl jsem já dán za pachole komorní panu Fridrichu Krekvicovi, který od Jeho Milosti císařské Rudolfa za oratora neb posla k sultánovi Muratovi III. do Konstantinopole s prezentem poslán“, píše přísně katolicky vychovaný Václav, syn Štěpána Vratislava z Mitrovic.

Už v patnácti letech se mu splní jeho klukovský sen.

Na jezuitské škole si totiž Václav Vratislav z Mitrovic (1576 – 1635) ze všeho nejraději listuje v cestopisech. Z jejich stránek cítí vůni dálek a představuje si, jak jednou všechny popisované země projede.

Spis A. Busbeka, císařského vyslance, o cestě do Cařihradu, vydaný v roce 1562, zhltne jedním dechem a je mu jasné, že to město musí vidět.

Přímluvy strýců Jiřího Vratislava z Mitrovic, purkrabího Pražského hradu, a Kryštofa Vratislava z Mitrovic, karlštejnského purkrabího, u císařského dvora fungují.

Když se k jejich hlasům přidá i pan Adam z Jindřichova Hradce, jehož regentem je Václavův otec, nic už nestojí v cestě. Mladík se těší na dlouhé putování s veledůležitým poselstvem.

Císař Rudolf II. (1552 – 1612) sice sjednal s Turky mír, ale není mu to nic platné. Výbojnému národu jejich území nestačí a roku 1590 si brousí zuby na další. Rudolfovi II. se sice podaří prodloužit mír, ale má to jeden háček.

Sultánu Muradovi III. (1546 – 1595) musí poselstvo přinést kromě každoročního daru 30 000 dukátů i nevídané klenoty.

Václav Vratislav z Mitrovic sní o tom, že bude cestovat. Sen se mu splní.
Václav Vratislav z Mitrovic sní o tom, že bude cestovat. Sen se mu splní.

Habsburky nemá rád

1. října 1591 vyráží asi padesátičlená skupina z Vídně a v Ostřihomi překračuje turecké hranice. Plují po Dunaji až do Bělehradu, odtud pokračují na koních a vozech. Konečně jsou 28. listopadu po 55 dnech trmácení v Cařihradě.

Sultán i vezíři jsou s dovezenými dary spokojení a budoucnost vypadá růžově. Brzy se ale začnou stahovat mračna nepříjemností. Sesazený velkovezír Sinaan nemá Habsburky v lásce. Vyprovokuje nové turecké nájezdy u Bihače a stává se znovu velkovezírem.

Vůdce poselstva Krekvice obviňuje ze zrady, a když sultánovi při porážce Turků u Sisku zahynou dva synové, přiměje ho roku 1593 k vyhlášení války Rudolfovi II.

Turci vyhlásí císaři Rudolfovi II. válku.
Turci vyhlásí císaři Rudolfovi II. válku.

Šibenici nebo raději utopit?

Sinaan je vrchním velitelem vojska, které přepadne posly ubytované v hospodě. Václav má úplavici. Když už jsou všichni spoutáni řetězy, najdou Turci v posteli i jeho. Nemůže se bránit.

„Toto pachole je mladé a nemocné, může se vyhojiti, nechme ho tu, až se zase navrátíme, dáme ho pod zámek Sultánovi“, říkají si vojáci mezi sebou. Václav ale prosí, že chce snášet všechno zlé s ostatními.

Odvedou ho, ale když mu chtějí dát kolem krku železný kruh a připoutat ho na řetěz, padne do mdlob. Nakonec ho odvlečou. Všechny vezou na posměch nejlidnatějšími ulicemi a náměstími. Snaží se je poturčit. Nechceš? Potom si můžeš zvolit mezi smrtí na šibenici nebo utopením.

Rakousko-turecké války se vlečou. Habsburská vojska čeká řada nepěkných zážitků.
Rakousko-turecké války se vlečou. Habsburská vojska čeká řada nepěkných zážitků.

Seřežou ho do krve

Nakonec jim nařídí „jenom“ těžký žalář. „Hrob mrtvých“, nejhorší vězení v Černé věži pevnosti Anadolihissar čeká na ně. Každého přikovají řetězem. Nemocný Václav nevnímá, co se děje, ale pokaždé když upadne, Turek ho sešvihá holí.

Společníky ve vězení jsou blechy a vši, vězni denně dostávají dva bochníky chleba a vodu, ale Václav říká:

„Ani druhý den jsem nic jísti ani píti nechtěl a nemohl, nýbrž Boha prosil, aby mne skrze smrt z té bídy vytrhnouti ráčil.“ Další pomstou je přikování k veslům na galéry. Hrozné, stěžuje si mladík. Ruce, nezvyklé na těžkou práci, má plné puchýřů.

Zjistí-li ale správce galéry, že někdo polevuje, schytá to hříšník karabáčem, až mu všude naskáčou krvavá jelita. Nelíbí se ti to? Dostaneš dvojnásobnou dávku!

Za věrnost je Václav Vratislav z Mitrovic povýšen do panského stavu - jeho pečeť.
Za věrnost je Václav Vratislav z Mitrovic povýšen do panského stavu – jeho pečeť.

Turkům se při dobývání Uher nedaří. Mají vztek a tak posly propustí teprve nový sultán Mohamed III. (1566 – 1603). S ním a jeho vojskem, které táhne do Uher se vracejí domů. Ošklivé zážitky Václavem otřesou.

Po návratu roku 1599 potřebuje na zotavení celé čtyři roky, teprve potom najde sílu všechno sepsat. S Turky má ve svém životě co do činění ještě jednou, když proti nim bojuje v císařském vojsku. Věrnost katolíkům se mu vyplatí.

Protože v bitvě na Bílé hoře stojí na straně Ferdinanda II., (1529 – 1567) je za to, „že v té ohavné rebelii při jeho milosti císařské setrval“, povýšen do panského stavu.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Historie
Hitler a Stalin: Strach z otravy a skromné chutě diktátorů
Zatímco miliony lidí hladověly, dva z největších zločinců 20. století jedli vegetariánská jídla a jednoduché polévky. Jak vypadaly stravovací návyky Adolfa Hitlera a Josifa Stalina? Mladá Němka Margot Wölková (1917–2014) za druhé světové války na rozdíl od mnoha jiných lidí nestrádala. Po dva roky dostávala každý den připravené jídlo, vždy vegetariánské a velmi čerstvé. Vůbec […]
reklama
záhady a tajemství
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
Pavlopetri: Potopené město, které možná inspirovalo legendu o Atlantidě
Na dně moře u jižního pobřeží Řecka se ukrývá jedno z největších archeologických tajemství – ruiny starověkého města Pavlopetri. Toto pět tisíc let staré sídlo s dokonalým urbanistickým plánem fascinuje vědce i nadšence do záhad. Mohlo být právě Pavlopetri předlohou pro bájnou Atlantidu? Lokalita: jih Řecka, u pobřeží kousek od vesničky Pounta Už v roce 1904 […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz