Elektronické knihy bojují s klasickými, noviny a časopisy s články na internetu, papír se souborem v počítači. Má vůbec klasický papír šanci dožít se příštího století? Určitě ano – pokud bude lepší, než je nyní!
Zhruba od roku 100 př. n. l., kdy ho vynaleznou staří Číňané, je papír hlavním prostředkem přenosu informací a šíření pokroku. Dodnes jsou mnozí přesvědčeni o tom, že čtení klasického textu je oproti elektronickému pro náš mozek efektivnější. Ovšem všechno má své pro a proti.
Na výrobu papíru připadne až 35 % všech pokácených stromů a papírenský průmysl patří mezi největší žrouty energie a ničitele životního prostředí. Aby nám vůbec stromy za chvíli nedošly, musí se papír recyklovat, jenže i to je složitý proces.
Proto se řada vědců a vynálezců na to snaží jít jinak – vyrobit papír, na který půjde tisknout znovu a znovu…
Psaní světlem
„Na papír budoucnosti se nebude tisknout barvou, ale světlem,“ předkládají v roce 2017 své řešení vědci z Kalifornie. Svůj papír pokryjí tenkou vrstvou z nanočástic, složenou ze dvou odlišných materiálů.
Prvním je pruská (či pařížská) modř, klasické barvivo obdařené zajímavou vlastností. Její částice jsou za normálních okolností modré, když se k nim ale přidají další elektrony, stanou se transparentními. Druhým materiál je oxid titaničitý.
Ten když vystavíme UV záření, začne uvolňovat elektrony, které potřebuje pruská modř ke svému zneviditelnění!
Papír pokrytý touto vrstvou je tedy nejprve modrý. Když přes něj položíme šablonu, tedy průsvitnou folii s černým textem, a vystavíme ho UV světlu, většina papíru zbělá. Tedy kromě textu (zakrytých částí), který zůstane modrý!
Text je čitelný asi 5 dnů pak na vzduchu zase zmodrá. Pokud ho ale chcete vymazat dříve, stačí zahřát na 120 °C a oxidace se urychlí. Vše prý půjde opakovat až 80x za sebou!
Gekoní triky
Běžný tisk, ať už pochází z inkoustové nebo laserové tiskárny, pronikne hluboko mezi vlákna celulózy, ze které je papír vyroben. Písmo pak drží jako přibité, ovšem když už ho číst nepotřebujeme, papír můžeme vyhodit…
Svůj nápad, jak to vyřešit, představuje v roce 2022 tým vědců z indického Kánpuru. Fascinují je gekoni, kteří dokážou díky jemným chloupkům vyvíjejícím speciální síly šplhat i po zcela hladké stěně, a rozhodnou se použít stejný princip právě při tisku!
Aby se inkoust nevpil dovnitř, ale písmena se pouze přilepila podobně jako nožičky gekonů, pokryjí vědci papír nanosítí ze silikonu.
Na ní se vytvářejí podobné síly jako mezi chloupky ještěra a povrchem, po kterém leze, a hlavně působí jen tak dlouho, dokud je potřebujeme. Tedy dokud gekon neseskočí dolů, anebo my nesmažeme text vlhkou houbičku.
Papír je pak čistý a použít ho můžeme až 50x.
Pyl místo stromů
Ještě více stromů však ušetří vynález vědců z Technologického institutu Nanyang v Singapuru. Rovněž během roku 2022 přijdou s papírem, který se nevyrábí z celulózy, ale z pylových zrn.
Těch je pořád dost, protože se v přírodě rychle obnovují, a i celý proces výroby papíru je šetrnější. Autoři ho přirovnávají k výrobě přírodního mýdla.
Pylový papír je ale nevšední nejen materiálem, ale i vlastnostmi – text z papíru lze snadno odstranit alkoholovým roztokem. Pak už zbývá ho jen usušit a tisknout můžete znovu, ještě minimálně 8x.
Kdo má na pyl alergii, nemusí se ničeho bát. I na to vědci mysleli a ošetřili papír speciálními látkami tak, aby nemohl způsobit záchvat.