Domů     Zakázaná láska dostala slavného spisovatele do úzkých: Proč se z Oscara Wilda stal doslova psanec?
Zakázaná láska dostala slavného spisovatele do úzkých: Proč se z Oscara Wilda stal doslova psanec?
11.1.2024

Zamiloval se do muže v době, kdy proti homosexuálním vztahům vystupovaly konvence i samotný zákon. Z obletovaného miláčka společnosti se proto stal vyvrhel, kterého mnozí zatratili.

Literární talent zdědil po matce Jane Wildové, která své básně vydávala pod pseudonymem Speranza.

Narodil se jí 16. října 1854 v Dublinu jako prostřední dítě ze tří sourozenců, z nichž nejmladší – dcera Isola – zemřela už v deseti letech, což její blízké včetně bratra Oscara hluboce zasáhlo.

Spisovatelův otec William byl významným očním a ušním chirurgem, který se dokonce dočkal povýšení do šlechtického stavu. Ještě než se oženil s Jane, narodily se mu tři mimomanželské děti: Henry Wilson, Emily a Mary Wildovy. Uznal je a zajistil jim vzdělání.

Bohužel obě dívky zemřely ve věku čtyřiadvaceti a dvaadvaceti let poté, co na nich vzplály šaty.

Oscar Wilde v dětství prožil trauma z úmrtí své sestry. Literární talent zdědil po matce. FOTO : pxfuel
Oscar Wilde v dětství prožil trauma z úmrtí své sestry. Literární talent zdědil po matce. FOTO : pxfuel

Rád šokoval okolí

Mladý Oscar Wilde exceloval na dublinské Trinity College, po které pokračoval na Magdalen College v Oxfordu, opět velmi úspěšně. Tam své okolí kromě znalostí a inteligence zaujal také výstředním oblékáním a vystupováním. Byl nespoutaný a svobodomyslný.

Když v roce 1878 dostudoval, pobyl krátce v rodném městě, ale pak se usadil v Londýně, kde schválně provokoval upjatou a puritánskou společnost viktoriánské doby.

Stal se tamní mládeži oblíbeným společníkem, který překypoval řečnickým uměním, dekadentními názory a charismatem podtrženým podkolenkami, které nosil ke krátkým kalhotám, kabátky se šosy i dlouhými kabáty s kožešinou, límci a uvázanými šátky.

Dařilo se mu také na poli spisovatelském. Jeho básně publikovaly časopisy a v roce 1881 mu vyšla i první sbírka Básně. Brzy nato se vydal do Ameriky, kde vystoupil s několika přednáškami o myšlenkách estetického hnutí, jehož byl propagátorem.

Nepovedené manželství

Dne 29. května 1884 se oženil s Constance Lloydovou, která pocházela z dobře situované rodiny. Jaké myšlenky se mu při obřadu asi honily hlavou, když už si v té době musel být vědom své homosexuální orientace…? Chtěl svou přirozenost potlačit, nebo měl Constance opravdu rád?

Ať už to bylo jakkoli, jejich společná budoucnost neměla být právě růžová.

Narodili se jim dva synové – Cyril a Vyvyan – a Wilde byl prý milujícím otcem. To samé se ovšem nedá říct o vztahu k manželce.

Možná si už plně uvědomoval, že po boku ženy nemůže být šťastný, a navíc potkal sedmnáctiletého Roberta Rosse, který se nebál přiznávat svou náklonnost k mužům, konkrétně i k Wildovi. Pravděpodobně se právě on stal prvním spisovatelovým milencem.

Constance Lloydová byla krásná i zajištěná, proč si ji však homosexuálně orientovaný Wilde bral, zůstává otázkou. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public domain
Constance Lloydová byla krásná i zajištěná, proč si ji však homosexuálně orientovaný Wilde bral, zůstává otázkou. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public domain

Zničující láska

Osudovým mužem Oscara Wilda však nebyl Ross, ale o šestnáct let mladší lord Alfred Douglas, s nímž udržoval poměr od roku 1891. Vztah byl bouřlivý, plný hádek, rozchodů, vášně i udobřování, o čemž svědčí fakt, že na společné dovolené v Alžíru se měl Douglas zahledět do jiného muže a na nějaký čas s ním kamsi odjet.

Přes to všechno se Wilde rozešel s manželkou. Byl Alfredem pravděpodobně okouzlený i znechucený zároveň, protože rozmazlený mladík, který využíval peníze svých rodičů i samotného spisovatele, ho přitahoval jako magnet.

Kniha inspirovaná zakázaným vztahem

Když v roce 1894 vyšel anonymně vydaný román Zelený karafiát, skandál byl na světě. Jak se ukázalo později, byl jeho autorem Robert Hichens.

V příběhu popsal vztah dvou mužů, přičemž předlohami neměl být nikdo jiný než Oscar Wilde a Alfred Douglas, s nimiž Hichens strávil spoustu času.

V následujícím roce byla sice kniha stažená z prodeje, jenže to už bylo pozdě, protože její části byly použity v právě probíhajícím procesu.

Oscar Wilde a Alfred Douglas na snímku z roku 1893. FOTO: Gillman & Co/Creative Commons/Public domain
Oscar Wilde a Alfred Douglas na snímku z roku 1893. FOTO: Gillman & Co/Creative Commons/Public domain

Žalující obžalovaným

Když se totiž o páru dozvěděl mladíkův otec John Douglas, markýz Queensberry, bylo zle. Pomlouval spisovatele a snažil se ho všemožnými způsoby zostudit, což korunoval špatně čitelnou navštívenkou, na níž ho označil za sodomitu. Zároveň psal svému synovi a vyhrožoval mu vyděděním i ublížením na zdraví.

Nejspíš to byl právě Alfred, kdo následně svého zamilovaného partnera přemluvil, nebo alespoň podpořil v myšlence nenáviděného otce zažalovat pro urážku na cti. A lze říct jen jedno:

kéž by ho Oscar Wilde neposlechl a raději dal na radu přátel, kteří mu říkali, ať to nedělá.

Soudní spor probíhající v roce 1895 totiž nabral nečekaný směr, když se obrátil proti svému strůjci. Markýz Queensberry pohrozil, že má svědectví prostitutů, jejichž služby měl Wilde využívat.

Ten nechtěl dál přiživovat už tak velký skandál, a tak své obvinění stáhl s tím, že musí zaplatit soudní výlohy obou stran. Jenže na základě důkazů byl zatčen kvůli podezření, že páchal sodomii a nemravnosti.

Queensberry předložil několik erotických dopisů, které se mu podařilo sehnat, a Wilde byl odsouzen ke dvěma letům vězení a nucených prací. Dříve tolik oblíbený umělec byl najednou vyvrhelem společnosti.

Nikdo s ním nechtěl mít nic společného, Constance sobě i synům změnila příjmení na Holland.

Téměř sám a bez chuti psát

Po návratu z těžkého žaláře se vydal do Francie. Tvořil jen málo, cestoval a setkával se s hrstkou přátel, kteří mu vypomáhali finančně. Svého času mezi nimi byl i Alfred Douglas, když se snažili oživit svůj vztah.

Jenže veškeré pokusy byly marné a konec měla umocnit i výhrůžka Alfredovy matky, která mu chtěla odepřít dědictví, pokud se bude dál stýkat s Wildem.

Dávná hvězda, které život zničila láska, zemřela 30. listopadu 1900 v bídě na meningitidu v pařížském hotelu za přítomnosti přátel Roberta Rosse a Regieho Turnera.

Pohřeb uhradil Alfred Douglas.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Lifestyle
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s