Domů     Zakázaná láska dostala slavného spisovatele do úzkých: Proč se z Oscara Wilda stal doslova psanec?
Zakázaná láska dostala slavného spisovatele do úzkých: Proč se z Oscara Wilda stal doslova psanec?
11.1.2024

Zamiloval se do muže v době, kdy proti homosexuálním vztahům vystupovaly konvence i samotný zákon. Z obletovaného miláčka společnosti se proto stal vyvrhel, kterého mnozí zatratili.

Literární talent zdědil po matce Jane Wildové, která své básně vydávala pod pseudonymem Speranza.

Narodil se jí 16. října 1854 v Dublinu jako prostřední dítě ze tří sourozenců, z nichž nejmladší – dcera Isola – zemřela už v deseti letech, což její blízké včetně bratra Oscara hluboce zasáhlo.

Spisovatelův otec William byl významným očním a ušním chirurgem, který se dokonce dočkal povýšení do šlechtického stavu. Ještě než se oženil s Jane, narodily se mu tři mimomanželské děti: Henry Wilson, Emily a Mary Wildovy. Uznal je a zajistil jim vzdělání.

Bohužel obě dívky zemřely ve věku čtyřiadvaceti a dvaadvaceti let poté, co na nich vzplály šaty.

Oscar Wilde v dětství prožil trauma z úmrtí své sestry. Literární talent zdědil po matce. FOTO : pxfuel
Oscar Wilde v dětství prožil trauma z úmrtí své sestry. Literární talent zdědil po matce. FOTO : pxfuel

Rád šokoval okolí

Mladý Oscar Wilde exceloval na dublinské Trinity College, po které pokračoval na Magdalen College v Oxfordu, opět velmi úspěšně. Tam své okolí kromě znalostí a inteligence zaujal také výstředním oblékáním a vystupováním. Byl nespoutaný a svobodomyslný.

Když v roce 1878 dostudoval, pobyl krátce v rodném městě, ale pak se usadil v Londýně, kde schválně provokoval upjatou a puritánskou společnost viktoriánské doby.

Stal se tamní mládeži oblíbeným společníkem, který překypoval řečnickým uměním, dekadentními názory a charismatem podtrženým podkolenkami, které nosil ke krátkým kalhotám, kabátky se šosy i dlouhými kabáty s kožešinou, límci a uvázanými šátky.

Dařilo se mu také na poli spisovatelském. Jeho básně publikovaly časopisy a v roce 1881 mu vyšla i první sbírka Básně. Brzy nato se vydal do Ameriky, kde vystoupil s několika přednáškami o myšlenkách estetického hnutí, jehož byl propagátorem.

Nepovedené manželství

Dne 29. května 1884 se oženil s Constance Lloydovou, která pocházela z dobře situované rodiny. Jaké myšlenky se mu při obřadu asi honily hlavou, když už si v té době musel být vědom své homosexuální orientace…? Chtěl svou přirozenost potlačit, nebo měl Constance opravdu rád?

Ať už to bylo jakkoli, jejich společná budoucnost neměla být právě růžová.

Narodili se jim dva synové – Cyril a Vyvyan – a Wilde byl prý milujícím otcem. To samé se ovšem nedá říct o vztahu k manželce.

Možná si už plně uvědomoval, že po boku ženy nemůže být šťastný, a navíc potkal sedmnáctiletého Roberta Rosse, který se nebál přiznávat svou náklonnost k mužům, konkrétně i k Wildovi. Pravděpodobně se právě on stal prvním spisovatelovým milencem.

Constance Lloydová byla krásná i zajištěná, proč si ji však homosexuálně orientovaný Wilde bral, zůstává otázkou. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public domain
Constance Lloydová byla krásná i zajištěná, proč si ji však homosexuálně orientovaný Wilde bral, zůstává otázkou. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public domain

Zničující láska

Osudovým mužem Oscara Wilda však nebyl Ross, ale o šestnáct let mladší lord Alfred Douglas, s nímž udržoval poměr od roku 1891. Vztah byl bouřlivý, plný hádek, rozchodů, vášně i udobřování, o čemž svědčí fakt, že na společné dovolené v Alžíru se měl Douglas zahledět do jiného muže a na nějaký čas s ním kamsi odjet.

Přes to všechno se Wilde rozešel s manželkou. Byl Alfredem pravděpodobně okouzlený i znechucený zároveň, protože rozmazlený mladík, který využíval peníze svých rodičů i samotného spisovatele, ho přitahoval jako magnet.

Kniha inspirovaná zakázaným vztahem

Když v roce 1894 vyšel anonymně vydaný román Zelený karafiát, skandál byl na světě. Jak se ukázalo později, byl jeho autorem Robert Hichens.

V příběhu popsal vztah dvou mužů, přičemž předlohami neměl být nikdo jiný než Oscar Wilde a Alfred Douglas, s nimiž Hichens strávil spoustu času.

V následujícím roce byla sice kniha stažená z prodeje, jenže to už bylo pozdě, protože její části byly použity v právě probíhajícím procesu.

Oscar Wilde a Alfred Douglas na snímku z roku 1893. FOTO: Gillman & Co/Creative Commons/Public domain
Oscar Wilde a Alfred Douglas na snímku z roku 1893. FOTO: Gillman & Co/Creative Commons/Public domain

Žalující obžalovaným

Když se totiž o páru dozvěděl mladíkův otec John Douglas, markýz Queensberry, bylo zle. Pomlouval spisovatele a snažil se ho všemožnými způsoby zostudit, což korunoval špatně čitelnou navštívenkou, na níž ho označil za sodomitu. Zároveň psal svému synovi a vyhrožoval mu vyděděním i ublížením na zdraví.

Nejspíš to byl právě Alfred, kdo následně svého zamilovaného partnera přemluvil, nebo alespoň podpořil v myšlence nenáviděného otce zažalovat pro urážku na cti. A lze říct jen jedno:

kéž by ho Oscar Wilde neposlechl a raději dal na radu přátel, kteří mu říkali, ať to nedělá.

Soudní spor probíhající v roce 1895 totiž nabral nečekaný směr, když se obrátil proti svému strůjci. Markýz Queensberry pohrozil, že má svědectví prostitutů, jejichž služby měl Wilde využívat.

Ten nechtěl dál přiživovat už tak velký skandál, a tak své obvinění stáhl s tím, že musí zaplatit soudní výlohy obou stran. Jenže na základě důkazů byl zatčen kvůli podezření, že páchal sodomii a nemravnosti.

Queensberry předložil několik erotických dopisů, které se mu podařilo sehnat, a Wilde byl odsouzen ke dvěma letům vězení a nucených prací. Dříve tolik oblíbený umělec byl najednou vyvrhelem společnosti.

Nikdo s ním nechtěl mít nic společného, Constance sobě i synům změnila příjmení na Holland.

Téměř sám a bez chuti psát

Po návratu z těžkého žaláře se vydal do Francie. Tvořil jen málo, cestoval a setkával se s hrstkou přátel, kteří mu vypomáhali finančně. Svého času mezi nimi byl i Alfred Douglas, když se snažili oživit svůj vztah.

Jenže veškeré pokusy byly marné a konec měla umocnit i výhrůžka Alfredovy matky, která mu chtěla odepřít dědictví, pokud se bude dál stýkat s Wildem.

Dávná hvězda, které život zničila láska, zemřela 30. listopadu 1900 v bídě na meningitidu v pařížském hotelu za přítomnosti přátel Roberta Rosse a Regieho Turnera.

Pohřeb uhradil Alfred Douglas.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
reklama
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v