Skip to content
reklama

Miguel de Cervantes: Byly nalezeny ostatky autora Důmyslného rytíře dona Quijota?

blank

Po téměř pětiletém pátrání se v lednu 2015 podařilo archeologům nalézt hrob jednoho z nejproslulejších španělských spisovatelů, jím dozajista byl Miguel de Cervantes y Saavedra (1547–1616).

Vědělo se, že byl pochován v madridském ženském klášteře Trinitarias, nebylo však známo přesně kde. Budova totiž v průběhu staletí prošla několika stavebními úpravami.

2
Pátrání v klášteře Trinitarias v Madridu probíhalo řadu let.

Vědci využili k hledání georadary i infračervené kamery. Nakonec našli, co hledali. V odkryté kryptě objevili rakev s iniciály M. C. V ní však ležely kosti asi devíti lidí.

3
Nakonec byly ostatky slavného literáta exhumovány. Téměř po 400 let od jeho smrti.

Pátrání začalo nanovo. Cervantes vedl bouřlivý život, za který utrpěl řadu zranění, což vědcům zjednodušilo jeho identifikaci. Už v mládí byl v námořní bitvě u Lepanta dvakrát postřelen do hrudi. Odsud si odnesl i těžké zranění levé ruky, když olovo poškodilo nervy a ztratil tak její hybnost.

To vysvětluje jeho přezdívku El Manco de Lepanto (Jednoruký z Lepanta).

FILE - In this Jan. 24, 2015 file photo, a team of archaeologists and anthropologists take notes after starting the excavation work after identifying three unrecorded and unidentified graves in the chapel’s crypt of the closed order Convent of the Barefoot Trinitarians in Madrid's historic Barrio de las Letras, or Literary Quarter, Spain. Releasing the latest details of the near year-long search, forensic anthropologist Francisco Etxeberria said on Tuesday March 17, 2015 that investigators' work led them to believe that Cervantes' bones are among the remains of 15 bodies found in the crypt of the Barefoot Trinitarians, but they were unable to isolate them or prove definitively which belonged to the author of the Spanish language's most revered work,
Tým archeologů a antropologů nad ostatky slavného spisovatele.

Pár let na to padl do pirátského zajetí a následujících pět let strávil jako otrok v Alžírsku. Prošel i madridskou věznicí. Předpokládá se, že právě zde začal psát Důmyslného rytíře dona Quijota.

The initials
Ostatky byly nalezeny ve ztrouchnivělé dřevěné rakvi.

Od smrti toho romanopisce, básníka a dramatika uplyne v příštím roce 400 let. Ačkoliv napsal slavné romány, zemřel jako chudák. Svět opustil téměř na den stejně jako jiný světově známý dramatik – William Shakespeare (1564 – 1616), který zemřel pouhý den po něm.

theempireoffilms.wordpress.com, kazu.org. www.latimes.com, www.theblaze.com, wunc.org, ispharus.com.mx
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články