Domů     Papež a Mussolini: Proč došlo k jejich spolupráci?
Papež a Mussolini: Proč došlo k jejich spolupráci?
26.5.2019

Ještě před začátkem druhé světové války došlo ke spojení italského fašistického vůdce Mussoliniho se Svatým stolcem. Jak se stavěli papežové Pius XI. a Pius XII. k tomuto diktátorovi? Proč s ním kooperovali?

Ještě před nástupem fašistů k moci panovala několik desítek let mezi Itálií a Vatikánem velká nevraživost. Církev se již dlouhou dobu pokoušela opět získat svá privilegia, o kterých se domnívala, že jí náležejí.

Zároveň měla na italský lid mimořádný vliv, jelikož řídila prakticky všechny stránky jeho života. Když se pak Itálie v roce 1861 sjednotila pod monarchii, církev proti ní neustále protestovala a bojkotovala italské volby.

Změna poměrů a odchod katolíků

Po první světové válce, během které byli Italové posíláni do zákopů a továren, se začaly stále silněji prosazovat myšlenky socialismu. Katolická církev se vylekala a hledala jakékoli prostředky, kterými by vlnu rudých tendencí zastavila.

Dobová nálada a šíření anarchismu a socialismu, které zaplavilo celý poloostrov, totiž zapříčinily masový odchod katolíků.

Zrod fašismu

Ve stejnou dobu se v Itálii rodil i jiný směr – fašismus.

Jeho hlavním teoretikem byl Giovanni Gentile (1875–1944), jenž postavil myšlenku fašismu na návratu k římskému impériu, k jeho bývalé slávě a moci, a na tom, aby nový fašistický vůdce byl nějakým způsobem podoben římskému císaři.

Gentile se opíral o Machiavelliho spis Vladař, ve kterém bylo psáno, že politik musí být v mnoha případech nemorální a nesmí se na žádnou morálku ohlížet.

Mussolini založil první fašistickou stranu.
Mussolini založil první fašistickou stranu.

Nástup fašismu

V myšlence se zhlédl protisocialistický, protibolševický, protiliberální a protidemokratický politik Benito Mussolini (1883–1945).

Následně pak založil první fašistickou stranu zvanou Partito Nazionale Fascista, která sice preferovala metody čistého násilí, ale také účinně likvidovala rozmáhající se socialisty.

Mussolini ve svém programu požadoval půdu pro rolníky, zastoupení dělníků ve vedení podniků, progresivní zdanění kapitálu nebo znárodnění půdy a podniků, což se lidem líbilo. Potřeboval ale jistou podporu, bez které by se vlády neujal. Zájmy církve a Mussoliniho se tak spojily ve společný cíl.

Kdo je ten muž?

Papež Pius XI. je považován za nejdůležitějšího papeže vůbec.
Papež Pius XI. je považován za nejdůležitějšího papeže vůbec.

Když pak v roce 1922 proběhly volby papeže Pia XI., na náměstí sv. Petra prý stál sám Mussolini a vykřikoval: „Podívejte se na důležitost každé země.

Jak to, že si politici vládnoucí národům neuvědomují hodnotu všeobecné duchovní moci?“ Během několik desítek let tak vzniklo velmi úzké spojení mezi těmito institucemi, které změnilo společenský a politický obraz nejen v Itálii, ale i ve zbytku Evropy.

Dvě různé povahy, stejný cíl

Došlo tak k nejméně pravděpodobnému povahovému spojení dvou osob. První byl učený a zbožný Pius XI., který strávil většinu dospělého života pročítáním starých rukopisů. Člověk toužící po středověkých časech, kdy o církevních pravdách nikdo nepochyboval.

Na druhé straně „barikády“ stál surovec a štváč, který kněze a církev označoval za „černé mikroby“. Přesto si tito dva muži k sobě našli cestu. Měli totiž mnoho společného, především nedůvěru k demokracii a nenávist ke komunismu.

Utužení vlády

Mussolini se k vládě dostal velmi cílevědomě. I když byla Itálie monarchií, existovala zde i poslanecká sněmovna. Tu už v roce 1923 přinutil, aby v dalších volbách získala fašistická strana dvoutřetinovou většinu.

Tento krok byl pro něj nesmírně důležitý k nastolení své diktatury. V říjnu 1926 pak zahájil papež Pius XI. s Mussolinim jednání, která vyústila v podepsání Lateránské smlouvy.

Výhody na obou stranách

Na základě těchto smluv dostala církev i Mussolini, co potřebovali. V roce 1929 byl znovuobnoven suverénní papežský stát a Vatikán se stal neutrálním a neporušitelným územím.

Fašisté také prohlásili římskokatolické vyznání za státní náboženství a církevní sňatek získal občanskou platnost. Došlo také na spolupráci v oblasti školství. Ve školách byl povinně umístěn katolický kříž.

Výměnou za podporu Vatikánu navrátil Mussolini církvi i značné množství privilegií, o která dříve přišla.

Potřebná finanční náplast

Za podporu fašistické strany získala církev také potřebný finanční obnos.  Římská banka, kde měli vatikánští představitelé uložené svoje prostředky, byla totiž na pokraji bankrotu.

Mussolini tak jako představitel státu poskytl církvi finanční částku ve výši 1,75 miliardy lir. Dnes by hodnota činila v přepočtu 1,5 miliardy korun.

O rok později pak kardinál Vincenzo Vannutelli (1836–1930) složil Mussolinimu veřejnou poctu a dodal, že Duce byl vyvolen Bohem, aby zachránil národ a obnovil jeho štěstí.

Vážné rozepře

Velmi brzo ale došlo k rozporu mezi stranami. Obě instituce byly totalitní a obě požadovaly absolutní kontrolu nad určitými oblastmi společnosti. Papež Pius XI. požadoval větší podíl církve na vzdělávání, stejně tak i Mussolini.

Muselo tedy dojít ke kooperaci církve s fašismem ve školách, v táborech nebo fašistických zařízeních pro mládež, kde děti musely vyslovit díkůvzdání před každým jídlem a modlit se.

Válka podporovaná papežem

Hlavní myšlenka fašistické propagandy zesílila během roku 1935, kdy Itálie zaútočila na Etiopii. Italský lid zřejmě nechtěl vstupovat do války, proto zasáhl Vatikán.

Když pak kampaň a propaganda vrcholily, papež přislíbil zvláštní odpustek pro fašisty a vydal prohlášení, že obranná válka je nutná pro rozvoj rostoucí populace. Dobytím Etiopie se tak otevřely dveře do nové země jak pro fašisty, tak i pro církev.

Vatikán musel zasáhnout ve válce v Etiopii.
Vatikán musel zasáhnout ve válce v Etiopii.

Mírná forma diktatury

Jak vlastně ale vypadalo fašistické zřízení v Itálii? Mussolini sice měl absolutní moc jako diktátor, na rozdíl od ostatních totalitních diktatur ale podporoval rozvoj vědy a umění. Nekonaly se zde brutální čistky jako například v Německu.

Proto období 20. a 30. let znamenalo pro Itálii neobyčejný kulturní a vzdělanostní rozkvět. Neexistovaly tu koncentrační tábory, jako tomu bylo v hitlerovském Německu nebo v Leninově a Stalinově Sovětském svazu.

Změna postoje Mussoliniho

Mussoliniho fašismus také nebyl antisemitský. Podle některých teorií se nikde jinde nedařilo Židům tak dobře jako v Mussoliniho Itálii. Ještě začátkem 30. let se o Hitlerově antisemitismu vyjadřoval velmi negativně, nazval ho dokonce stupidním.

Vše se ale změnilo v roce 1936, kdy došlo k italsko-německému spojenectví. Mussolini tak učinil obrat o 180 stupňů a v roce 1938 vydal i on antisemitské zákony. Ty ale byly zaměřeny pouze proti některým typům Židů.

Mussolini si tak rafinovaně vyřídil své účty s levicovými intelektuály, kteří byli židovského původu.

Nový papež, stejná domluva

Když papež Pius XI. v roce 1939 zemřel, nastoupil na jeho místo kardinál Pacelli (1876–1958), který přijal jméno Pius XII. Změna nejvyššího církevního představitele ale politiku Vatikánu vůči fašismu nezměnila.

Kardinál Pacelli totiž řídil zahraniční politiku předchozích deset let, a byl tím hlavním zodpovědným za pomoc Hitlerovi při získání moci, jelikož s ním už v roce 1933 podepsal říšský konkordát (mezinárodní smlouvu, uzavřenou mezi Svatým stolcem a jiným státem).

Papež Pius XII. je dodnes považován za velmi rozporuplného.
Papež Pius XII. je dodnes považován za velmi rozporuplného.

Kontroverzní papež

Pius XII. po vypuknutí 2. světové války udělal několik mírových návrhů, ale bez většího úspěchu.

Když pak bylo napadeno Polsko a rozděleno mezi Německo a Rusko, papež se přiklonil k fašistické Itálii a žádal Mussoliniho, aby se země zdržela války a zůstala neutrální. Tento postoj je dodnes předmětem sporů.

Lidé mu později zazlívali, že se dostatečně nevyjadřoval k problému holokaustu a postoji k Židům. Na druhé straně jsou vyzdvihovány jeho neveřejné diplomatické aktivity a jím iniciovaná „podzemní činnost“, při které zachránil před smrtí statisíce Židů.

Strach z bolševismu

Podle historiků Pius XII. nacismus tvrdě odsuzoval, ale nikdy s tímto názorem veřejně nevystoupil. Podle všeho to pro něj byl jediný prostředek, jak se vyhnout nejhoršímu a zachránit co největší počet lidí.

Situace se tak změnila ve chvíli, kdy došlo k oslabení německé vojenské síly po porážce v Africe a úplné likvidaci fašistických armád. Vatikán tak musel přijmout nutné opatření pro případ, že by fašismus padl a do popředí se dostal bolševismus.

V Itálii totiž vypukly stávky organizované socialisty a komunisty, kteří požadovali pád režimu a zrušení monarchie.

Spolupráce se Spojenci

Také se prokázalo, že v roce 1940 papež tajně varoval Belgii, Nizozemsko, Francii a Velkou Británii před zahájením německého útoku. Když se pak začala situace obracet a Německo ztrácelo, navázal komunikaci se Spojenci, jelikož měli společný cíl:

bojovat a zastavit Sovětské Rusko, respektive šířící se komunismus, a to za každou cenu. Po válce, jak všichni víme, ale ani katolická církev nezabránila rozlití ruské komunistické vlny.

Odtajnění archivů

Současný papež František chce dodržet svůj slib a odtajnit archivy z doby 2. světové války.

Rád by tím jednou provždy očistil jméno kontroverzního Pia XII. František si od tohoto gesta slibuje, že Pius XII. přestane být obviňován z toho, že nezasáhl proti pronásledování Židů a že spolupracoval s nacisty. Zavíral Vatikán oči před holokaustem?

Odpověď se může skrývat právě v oněch dokumentech. Důvod, proč chce současný papež odtajnit archiv, je především otevření cesty katolické církve k Izraeli.

Foto: Wikimedia, archiv
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz