Domů     Panama a Suez: Průplavy, které zmenšily svět
Panama a Suez: Průplavy, které zmenšily svět
26.2.2025
wikipedia, Zandcee – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Za nějakých 250 milionů let světadíly na naší planetě opět splynou v jeden velký superkontinent.

Těžko říci, zda v té době bude existovat lidská civilizace, ale pokud ano, bude to pro ni znamenat jednu malou výhodu – lidé nebudou muset stavět průplavy mezi moři a oceány.

Ještě před dvěma sty lety uspořádání kontinentů mnohým přidělávalo vrásky na čele. Třeba britským obchodníkům, kteří provozovali lodní dopravu mezi Indií a Británií.

Lodě musely obeplout celou Afriku, což dopravu nejen prodražovalo a prodlužovalo, ale přinášelo jí i větší rizika. Vždyť Indický oceán a africké pobřeží byly rájem bezskrupulózních pirátů.

Podobný problém byl i na druhé straně planety. Severní a Jižní Ameriku spojuje na první pohled tenká Střední Amerika. Jenže tento úzký pás země je hornatý a obtížně překonatelný.

Koneckonců, i kdyby nebyl, tak loď plující ze San Francisca do Ria de Janeiro musela při své cestě obeplout téměř celý jihoamerický kontinent. Dvě dopravní stavby z 19. a 20. století přinesly výrazné zmenšení planety.

Suezský a Panamský průplav totiž na mnohých trasách zásadně zkrátily dobu přepravy.

Cesta skrz Panamský průplav není zadarmo. Podobně jako na dálnicích bývá mýtné, i zde je třeba zaplatit určitý poplatek.
Cesta skrz Panamský průplav není zadarmo. Podobně jako na dálnicích bývá mýtné, i zde je třeba zaplatit určitý poplatek.

Již staří Egypťané…

Kratší mořská cesta mezi Evropou a Asií skrze Středozemní moře byla snem námořníků po staletí. Ve starověku byl tento sen dokonce načas splněn, když ve 13. století před naším letopočtem se staří Egypťané prokopali z delty Nilu až do Rudého moře.

Jenže vzhledem k sezonnosti průtoku Nilu jim nová vodní cesta k užitku příliš nebyla. Průplav pak ještě obnovili Římané a naposledy v sedmém století Arabové, pak jej však pohltily písky zapomnění.

Nicméně výhody propojení Středozemního a Rudého moře nedaly mnohým lidem spát i nadále.

I Napoleon se o výstavbu případného průplavu zajímal, nicméně až na začátku druhé poloviny 19. století dal projektu jasné kontury francouzský inženýr a konzul v egyptské Alexandrii Ferdinand Marie Vicomt de Lesseps. Ten dokázal i sehnat investory z celého světa.

Oběma směry

Stavět se začalo v roce 1859 a po deseti letech mohli geografové říci, že Afrika byla od Asie definitivně oddělena. 75 milionů kubických metrů písku bylo pryč a lodě mohly plout novým průplavem, aniž by přitom musely využít jediného zdymadla.

V roce 1888 byl kanál prohlášen za neutrální území pod britskou správou, tento status zůstal nezměněn až do roku 1956, kdy se tehdejší egyptský prezident Násir pokusil průplav znárodnit. Výsledkem byla Suezská krize a průplav byl na rok uzavřen. Poté jej do správy získala egyptská společnost Správa Suezského průplavu.

V roce 2015 byl kanál konečně rozšířen a lodě tak mohou plout oběma směry současně. Do té doby byl v průplavu střídavý jednosměrný provoz.

První pokus byl neúspěšný

Na výstavbě Suezského kanálu museli nuceně pracovat chudí egyptští vesničané, za což mnozí zaplatili i svým životem. I stavba Panamského průplavu byla doprovázena mnoha tragédiemi.

V roce 1879 představil nám již známý Ferdinand Lesseps projekt zbudování průplavu přes kolumbijskou provincii v Panamské šíji. Již o rok později se začalo stavět, ale budování bylo obtížnější, než se předpokládalo.

Dělníci trpěli nemocemi, kosily je zejména malárie a žlutá zimnice. Po devíti letech, kdy byla dokončena zhruba třetina stavby, byl projekt zastaven. O život zde přišlo 20 000 lidí, z drtivé části Afroameričanů.

Stavba Panamského průplavu by v dnešních cifrách vyšla na sedm miliard dolarů.
Stavba Panamského průplavu by v dnešních cifrách vyšla na sedm miliard dolarů.

Myšlenka průplavu skrze Panamu však zcela nezapadla. Chytili se jí Američané, kteří v roce 1904 práce na průplavu obnovili. Stavitelé se poučili z chyb Francouzů a v první řadě se snažili zabraňovat přenosu chorob.

14 000 lodí ročně

V roce 1905 byla žlutá zimnice v oblasti vymýcena. Američané na rozdíl od Francouzů počítali s využitím zdymadel. 20. května 1913 se parní bagry střetly u Culeibry v konečné výkopové hloubce.

Zdymadla byla zbudována z betonu, poslední kubík betonu byl do zdymadel nalit 31. května 1913. A v roce 1914 byl Panamský průplav konečně otevřen.

Do roku 2000 průplav spravovaly Spojené státy americké, poté jej předaly do správy Panamě.

Panamští občané tvoří i drtivou část průplavových operátorů, kterých je dohromady 7500. Průplav nezná odpočinek ani dovolenou, je otevřen čtyřiadvacet hodin denně všech 365 dní v roce.

Za rok zde propluje kolem 14 000 lodí, od otevření průplav využilo více než 830 000 plavidel.

Průplav ovšem neslouží pouze k dopravě, jako strategické místo se stal i obchodním centrem.

Pro Panamu je průplav zlatým dolem, vždyť 80 % hrubého národního produktu Panamy přináší finanční sektor a kanál, jehož příjmy za služby dosahují přibližně 500 000 000 dolarů ročně.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.history.com
Úvodní foto: wikipedia, Zandcee – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, FOTO 2: wikipedia, Thomas Römer/OpenStreetMap data, CC BY-SA 2.0, FOTO 3: wikipedia, The Panama Canal, An address to the National Geographic Society, by Colonel Goethals, February 10, 1911., veřejné dílo
Související články
Historie
Nástup Hitlera k moci: Stručně a přehledně
Německo, které po první světové válce nebylo schopno splácet reparace, bylo přímo živnou půdou pro různé extremistické politické strany. Jednou takovou byla i Německá dělnická strana, jejíž sledování dostal za úkol muž jménem Adolf Hitler. Místo sledování se však k DAP připojí a v roce 1923 se v jejím čele pokusí uchopit moc prostřednictvím puče, […]
Historie
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí […]
Historie
Sovětský svaz na svém konci: Zánik východního impéria
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. listopadu […]
Historie
Jindřich I. Ptáčník: Do zakladatele německého státu se převtělí nacistický pohlavár
Celé to může připomínat komedii, kdy úředníci s korunou na podušce přichází k urostlému muži. Ten jako by je neviděl a spravuje ptačí klece. Až po chvíli si jich všimne a po pár minutách už není jen vévodou, ale také králem! Tisíc let spí věčným spánkem, než si na Jindřicha I. Ptáčníka (876–936) vzpomenou nacisté a […]
reklama
věda a technika
Proč Kryštof Kolumbus špatně spočítal obvod Země?
I mistr tesař se utne. Splést se mohou i ti nejslavnější objevitelé. Výjimkou není ani Kryštof Kolumbus. Určitě z dějepisu víte, že v roce 1492 objevil Ameriku. Jeho plavba ale nebyla jednoduchá. Spletl se. Kdyby ale znal pravdu o tom, jak daleko jeho původní cil – Indie je, sebevražednou cestu by nepodnikl. Před výpravou Kryštof Kolumbus (1451‒1506) […]
Virtuální lízátko: Jak vyrobit chuť bez chuti?
Soutěžící v televizním pořadu připraví třeba exotickou masovou směs. Na talíři to vypadá tak lákavě… Taky se vám sbíhají sliny? Proč nejde alespoň ochutnat? Už brzy to nebude žádný problém! V čem zatím virtuální realita trochu pokulhává za tou opravdovou? Nezahrnuje plně všech pět základních lidských smyslů, pohlcuje nás hlavně prostřednictvím zraku a sluchu. Neznamená […]
Dokázali starověcí Číňané vytvořit vrty sršící oheň?
Ve starověku patří sůl k velkým vzácnostem. Rozhodně si s ní nemůžete dovolit plýtvat, protože patří k cenným surovinám. Někde se s ní dokonce platí. Má téměř cenu zlata jako ve známé pohádce. Možná si neumíte představit, jak obtížně se sůl tehdy získávala. V Číně odpařováním vody ze solných jezer. Jde o zdlouhavý a náročný proces s malou efektivitou. Proto čínský […]
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
reklama
zajímavosti
Líbají se i zvířata?
„Člověk je jediné zvíře, které se umí líbat,“ tvrdí britský spisovatel Charles Dickens (1812–1870). Má pravdu? Na první pohled se zdá, že rozhodně nemá! Když zadáte do internetového vyhledávače heslo „líbající se zvířata“, vyjede vám nekonečno roztomilých obrázků. Zvířata nejrůznějších druhů k sobě láskyplně tisknou tlamičky, čenichy i zobáky, proplétají si navzájem choboty, okusují jazyky… […]
I ruce umí mluvit. tři gesta, které denně používáme
Dopravní zácpa ve večerní špičce – automobily líně poskakují, když zvuk protne klakson. Rozezlený řidič naštvaně mává, a pak se to stane. Ukáže prostředníček a všichni hned ví, co si o šoférovi ve vedlejším voze myslí. Zvládne je téměř každý, kdo ovládá jemnou motoriku a vlastní všechny prsty. Gesta někdy dokonce suplují klasickou řeč. EPOCHA […]
Bezpečně přes vodu: Unikátní „živé“ mosty
Když se mírná řeka pod přívalem monzunových dešťů změní na dravý vodní tok, který nelze jen tak překonat, musí si lidé, žijící v jejím okolí, nějak poradit. A protože příroda jejich život ovlivňuje den co den už stovky let, také výsledné řešení vychází z tohoto těsného pouta. Na severovýchodě Indie leží malý stát jménem Méghaláj. […]
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz